З 10 листопада, у литовському місті Каунас розпочинається цикл дискусій про Україну та українську культуру. Серед спікерів(ок) — публічні інтелектуали, науковці з різних країн: Карл Генрік Фредрікссон, Вахтанґ Кебуладзе, Ярослава Стріха, Яцек Денель, Ярослава Стріха, Кетрін Янґер, Ґінтаутас Мажейкіс, Павел Поторочин, Володимир Шейко.

Дискусійна програма є складовою проєкту «Український Зріз», що стартував минулого тижня і пропонує низку активностей під темою UKRAINE! UNMUTED. Це виставка сучасного мистецтва, тематичні дискусії, тримовна збірка есеїстики про культурний контекст та бекграунд України. Усе це покликане зробити українську культуру, Україну загалом більш видимою та зрозумілою для іноземців чи сприяти зміні неповних або викривлених уявлень про неї.

«Ми опинилися в дещо парадоксальній ситуації: на позір видається, що зараз вся увага прикута до України і ми маємо безупинно говорити про себе. Проте помітною є й протилежна тенденція: «неперекладність» багатьох наших досвідів і наших контекстів, яка стає помітною, коли ми, власне, починаємо говорити. Хай там як нас можуть надихати обкладинки журналів й заголовки у медіа, ми переконані, що зарано припускати, ніби світ уже з нами синхронізувався, а отже нам замало трибуни: нам потрібні вдумливі співрозмовники. Тому на «Українському Зрізі» ми обрали формат діалогу між людьми, які можуть поділитися своїм досвідом розуміння України і «перекладу» її для себе та інших, досвідом, здобутим і в Україні, й поза нею. Два голоси — це ідеальний, на нашу думку, формат для розмови про складне, навіть коли є спокуса перетворити це складне на гасла,» — ділиться кураторка програми Оксана Форостина, авторка, видавчиня, перекладачка.

Спікер(к)и говоритимуть про те, яким є зв’язок між імперією та колонією і як колонізованому повернути свій голос, як трансформуються уявлення про Україну й українську культуру, що таке андеґраунд в українському контексті у минулому й нині, як представляти свою культуру в сучасному світі.

Дискусії відбудуться в різних локаціях Каунаса 10, 11, 24 та 26 листопада (фейсбук-подія „UKRAINE! UNMUTED“ | Diskusijų programa).

UKRAINE! UNMUTED. ДИСКУСІЙНА ПРОГРАМА

10 листопада – ВІДКРИВАЮЧИ УКРАЇНУ (ЗЗОВНІ ТА ЗСЕРЕДИНИ)
16:00, BLC бізнес-центр, Donelaičio g. 60, корпус A // fb-подія: Pažintis su Ukraina (Iš išorės ir iš vidaus) | UKRAINE! UNMUTED 
Карл Генрік ФРЕДРІКССОН (Швеція – Австрія), письменник, перекладач, редактор
Вахтанґ КЕБУЛАДЗЕ (Україна), філософ, письменник, перекладач

11 листопада – ТАНЕЦЬ З ІМПЕРІЄЮ, ЧАРИ ІМПЕРІЇ
16:00, Каунаська автобусна станція, Vytauto pr. 24 
Яцек ДЕНЕЛЬ (Польща – Німеччина), поет, письменник, перекладач, художник
Ярослава СТРІХА (Україна), перекладачка, літературознавиця

24 листопада – ГОЛОСИ З ПІДПІЛЛЯ: МИТЦІ ЗА ЗАЛІЗНОЮ ЗАВІСОЮ
15:30, Бібліотека імені Леонідаса Донскіса, V. Putvinskio g. 23
Др. Кетрін ЯНҐЕР (США – Австрія), історикиня (із фокусом на Україні та Східній Європі), наукова директорка програми «Україна в європейському діалозі» в Інституті наук про людину у Відні (IWM)
Др. Ґінтаутас МАЖЕЙКІС (Литва), філософ, професор, голова Центру соціальної і політичної критики в Університеті Вітаутаса Великого

26 листопада – ЯК ПОКАЗУВАТИ НЕВИДИМЕ
12:00, Центральна пошта Каунаса / Laisvės al. 102
Павел ПОТОРОЧИН (Польща), дипломат, автор, продюсер
Володимир ШЕЙКО (Україна), директор Українського інституту

Події будуть транслюватися онлайн англійською мовою на  фейсбук-сторінках організаторів та партнерів проєкту: Інститут стратегії культуриKaunas 2022, Міжнародний фонд “Відродження”, ЗМІН Фундація, Український інститут та UkraineWorld.

Головна пошта Каунаса Ukraine! Unmuted. Фото: В’ячеслав Поляков

Тим часом до 4 грудня у будівлі колишньої Центральної пошти Каунаса триває виставка творів сучасних українських митців та мисткинь; кураторами є Сергій Петлюк та Влодко Кауфман. Про відкриття та виставку читайте у статті.

 

Поділитися