Восени в Європейській столиці культури 2022 року — місті Каунасі у Литві відбудеться 5 триєнале сучасного українського мистецтва Український Зріз! Під назвою UKRAINE! UNMUTED проєкт представляє твори та перформанси сучасних художників та художниць України. Інші складові проєкту — дискусійна програма та тематичне видання. Розповідаємо більше про Український Зріз у році війни.

Український Зріз, триєнале сучасного українського мистецтва, свого часу постав як спроба через мистецтво з’ясувати і розповісти, яким є українське мистецтво. Задум Зрізу — представити сучасне українське мистецтво передовсім за межами України.

П’ятий Зріз UKRAINE! UNMUTED відбудеться 4 листопада 2022 року в місті Каунас (Литва). Проєкт презентує твори художників та художниць з України. У команді проєкту куратори Влодко Кауфман, Сергій Петлюк, Оксана Форостина; керівниця проєкту Ліда Савченко-Дуда.

«До українських голосів почали пильніше прислухатися, коли зауважили вибухи та увімкнули звук. Війна є ціною, яку Україна заплатила за те, щоби потрапити у фокус уваги не тільки репортерів з усього світу, але й інституцій культури та освічених класів, у фокус уваги людей, які щодня формують мистецький канон, створюють та руйнують ієрархії, оголошують явища культури цікавими та вартісними, або прирікають на забуття… Українські митці мають свою шкалу поділу часів на добрі й погані: періодами розквіту зазвичай ставали паузи між війнами та репресіями, і цей час, зокрема й останні 30 років, вони плідно використовували. Інша річ, що це мистецтво, хай як органічно вплетене у загальну канву європейської культури попри всі перешкоди, залишалося у «сліпій зоні», повсякчас присутнє, а все ж невидиме… «Український зріз» є оглядом того, що не було чути за прозорими стінами, що не було видно за оптичними ілюзіями, оглядом того, що наближає розуміння,» — йдеться в кураторському описі UKRAINE! UNMUTED.

Український Зріз 2022 матиме декілька частин. Експозиція буде розміщена у культурно-креативному центрі «CulturEUkraine» (колишня головна пошта Каунаса — Kaunas Central Post Office).

Колишня головна пошта Каунаса, зараз культурний центр «CulturEUkraine»
Фото: Andrius Aleksandravičius

До експозиції «Зрізу» увійде 17 арт-проєктів: це відео, інсталяції, об’єкти, живопис, графіка, перфоманс та фотографія. Географія митців охоплює Дніпро, Херсон, Київ, Харків, Львів, Одесу, Донецьк. Це: Яна БАЧИНСЬКА, Лія ДОСТЛЄВА та Андрій ДОСТЛЄВ, Костянтин ЗОРКІН, Жанна КАДИРОВА, Алевтина КАХІДЗЕ, Ніколай КАРАБІНОВИЧ, Миро КЛОЧКО та Анатолій ТАТАРЕНКО, Саша КУРМАЗ, Катя ЛІБКІНД, Катерина ЛИСОВЕНКО, Павло МАКОВ, Сергій ПЕТЛЮК, В’ячеслав ПОЛЯКОВ, Андрій РАЧИНСЬКИЙ та Даніїл РЕВКОВСЬКИЙ, FANTASTIC LITTLE SPLASH (Лєра МАЛЬЧЕНКО та Олександр ГАНЦ), Станіслав ТУРІНА, Володимир КАУФМАН (проєкт у співпраці з Максимом МАЗУРОМ, Сергієм САВЧЕНКОМ, Яною КРИКУН, Наталею ЛІСОВОЮ, Сергієм РАДКЕВИЧЕМ, Наталкою ШИМІН). Деякі художники, як Павло Маков, брали участь у «Зрізі» раніше, є цього року і дебютанти, як творчий дует із Харкова Андрій Рачинський і Даніїл Ревковський. Цікаво, що в одному з арт-проєктів серед складових буде й кіноробота Олександра Довженка. Відкриє «Зріз» 4 листопада перфомативна складова: це будуть «новели про шлях» від Юрія ШТАЙДИ, Наталі ЛІСОВОЇ, Володимира КАУФМАНА, Ярини ШУМСЬКОЇ та Володимира ТОПІЯ.

На розкриття теми UKRAINE! UNMUTED також націлена серія дискусій за участю спікерів(ок) з України та з-за кордону, а також двомовна українсько-англійська збірка есеїв тексти від українських мистецтвознавців, філософів, літераторів, , покликані відкрити іноземцеві українську культуру та її контекст, зокрема у питанні колоніалізму та реінтерпретації й актуалізації деяких питомо українських мистецьких явищ ХХ і ХХІ століть. Серед авторів(ок) текстів: Катерина БОТАНОВА, Іван КОЗЛЕНКО, Микола РЯБЧУК, Віталій ПОРТНИКОВ, Зоя ЗВИНЯЦКОВСЬКА, Юрко ВОВКОГОН, культурний менеджер та воїн, який міркує про мистецтво, війну як «дуже концентроване життя» і те, що і як люди культури, котрі на війні, зможуть розповісти іншим про цей досвід. 

Триєнале «Український Зріз» UKRAINE! UNMUTED у Каунасі можливе завдяки низці партнерств. Проєкт реалізують Інститут стратегії культури, ГО «Інститут актуального мистецтва» й «Вірменська 35» за підтримки Львівської міської радиЗМІН ФундаціїМіжнародного фонду «Відродження» та литовських партнерів Kaunas 2022. Дискусійна складова відбувається за інформаційної підтримки Українського Інституту.

Ідея Українського Зрізу з’явилася понад десять років тому у Львові в середовищі мистецького об’єднання «Дзиґа», одного із культових культурних осередків міста і країни, у співпраці з партнерами із Любліна фундацією Trans Kultura. Задум виник із бажання вловити й окреслити «українськість» у сучасному мистецтві, зібрати на одному майданчику авторів, для яких Україна — не просто «територія», а «своя, важлива територія», з якою взаємодієш, переживаєш, змінюєшся. Зріз є кураторським проєктом. Нині справу Зрізу продовжують ГО «Інститут актуального мистецтва» та Інститут стратегії культури.

Перше триєнале у 2010 році в Любліні було спробою самоідентифікації, пошуком ідентичності українського сучасного мистецтва. Згодом, у 2013 році, завдяки проєкту «Лиман» у Любліні, важливим став процес самоаналізу і самооцінки. А наступне триєнале «ПереТВОРЕННЯ» відбулося у Вроцлаві в рамках програми «Вроцлав-Львів: Європейська Столиця Культури Вроцлав – 2016» та відобразило актуальний стан мистецтва в Україні, що перебувало в кризі, перед обличчям війни та змін: тоді були втілені виставка, ретроспектива українського медіамистецтва й перформативна складова. У 2019-му Зріз відбувся у Львові в рамках міжнародного Конгресу Культури і став нагодою критично подивитися на себе зблизька, дослідити, чим українське мистецтво здатне зацікавити інших.

Український Зріз «Обряди переходу» у Львові, 2019

Щоразу у триєнале беруть участь митці та мисткині з різних міст України. Орієнтиром є трансформаційні процеси в українському мистецтві — на рівні медій, тем, дискурсів, інтерпретацій, імен, (не)змінності традицій, експериментування. Від 2010 року в рамках Українського Зрізу було представлено 172 мистецькі проєкти і твори 123 авторів(ок) й артистичних груп із таких міст, як Львів, Київ, Херсон, Ужгород, Харків, Одеса, Івано-Франківськ, Ірпінь, Судова Вишня, Дрогобич, Дніпро, Чернівці, Луцьк, Черкаси, Запоріжжя, Донецьк, Вінниця, Суми, а також смт Понінка.

Відкриття проєкту вже незабаром. Стежити за новинами та трансляціями можна у наших соцмережах: Facebook, Instagram, YouTube. Stay tuned!

Поділитися