Під гаслом «Наповни банк крові — наповнюйся культурою!» у Під гаслом «Наповни банк крові — наповнюйся культурою!» у Львові відбулась акція «Наповнення»: заклади культури Львова пропонували відвідування вистав, виставок, концертів і екскурсій у подяку за донорство крові для військових та цивільних. За два тижні флаєри-квитки на культурні події отримало понад 270 осіб!
«Наповнення» є ініціативою Інституту стратегії культури, що втілюється спільно зі Львівською міською радою, Першим медичним об’єднанням Львова та міськими інституціями культури. Ця акція є відповіддю культурної спільноти Львова на непрості виклики часу і має на меті звернути увагу громадськості на нестачу запасів у Банку крові та мотивувати донувати кров для військових.
За два тижні акції «Наповнення» флаєри-квитки на концерти, виставки, вистави, екскурсії отримало понад 270 осіб! Якщо зважити, що чи не кожен квиток був на дві особи (а деякі, сімейні, — на більшу кількість людей), то відвідати львівські театри, музеї, виставкові та концертні майданчики змогло (і ще зможе, бо деякі події попереду) кілька сотень людей! Та найважливішим підсумком є задонована кров, що означає: чиєсь життя може бути врятоване, чиєсь життя врятоване! Це і цивільні пацієнт(к)и, і наші поранені захисники та захисниці.
Під час «Наповнення» здавати кров приходили різні люди: і досвідчені донори, і «першачки» у цій справі; й поодинці, й цілими групами; і львів’ян(к)и, і представники інших міст (наприклад, Харкова); і цивільні, й військовослужбовці; і ті, хто знали про акцію, і ті, хто вперше почули про неї у пункті кровоздачі та були приємно здивовані). Колективно до донації долучились, наприклад, представники Дому Франка та Першого театру, рятувальної служби та Теруправління ДБР у Львові.
Ідея актуалізувати тему донації крові й заохотити до цього належить директорці ІСК Юлії Хомчин. Цю ініціативу Інституту вдалося втілити спільно зі Львівська міська рада, Перше медичне об’єднання Львова та міськими установами культури. Серед інституцій, що взяли участь в акції, надавши свої квитки для донорів(ок): Театр Лесі Українки, Театр Леся Курбаса, Театр «І люди, і ляльки», «Слово і голос», Перший театр, Львівський театр ляльок; музеї «Територія Терору», Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові та Меморіальний музей Станіслава Людкевича, Дім Франка, Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького, а також Ya Gallery Lviv, Jam Factory Art Center і Палац Гната Хоткевича, концертні майданчики Нижній Зал в Театрі Ляльок та Львівський органний зал.
Акція стала способом культурної спільноти Львова подякувати тим, хто здає кров, та сприяти розвитку культури донації в місті та країні. Реалізувати акцію допомагали волонтери Ukrainian Centre for Volunteering і максимально привітна атмосфера у Міському банку крові (на Миколайчука 9), де завжди чекають донорів(ок), адже запас крові — це гарантія того, що за потреби пацієнт вчасно отримає необхідну і часто критично важливу допомогу.
«В інформаційному просторі ми нерідко бачимо повідомлення про потребу здачі крові. Звичайно, зараз постійно актуальним є такий запит для військових. Водночас крові потребують і цивільні пацієнти. Тому ми у спільноті культури подумали, що нині, коли наші ресурси, волонтерські чи грошові, можуть бути певною мірою вичерпані, є речі, що доступні для втілення чи не кожному і кожній. Серед таких – і донування крові. Можна подумати, що це не щось надзвичайне, але з іншого боку, це є спосіб допомогти комусь із тих, хто потребує, а для донора – долучитися до спільної справи, до підтримки іншого. А ми з колегами з різних інституцій подумали, що можемо дякувати людям за їхній внесок, запросивши на наші події в межах «Наповнення», — розповідає Юлія Хомчин, ідейниця акції і директорка Інституту стратегії культури.
Серед закладів культури, які запропонували донорам завітати на їхні події: театри «І люди, і ляльки» та «Слово і голос», театр Лесі Українки, театр імені Леся Курбаса, Палац Гната Хоткевича, Jam Factory Art Center, Перший театр, Львівський театр ляльок; Львівський органний зал і музичний майданчик Нижній зал; музеї «Територія терору», Музей Соломії Крушельницької, Музей Станіслава Людкевича, Дім Франка, Музей народної архітектури і побуту, а також «Я Галерея» у Львові, засновнику якої Павлу Гудімову й належить ідея назви проєкту.
«Після озвучення ідеї акції мені на думку швидко спав варіант назви для неї. Наповнення має подвійне значення: з одного боку, йдеться про наповнення банку донорської крові і, з іншого боку, це метафора духовного наповнення. Чудовий бонус вдячності від культурних інституцій для донорів», — поділився Павло.
Тож донор(ка) мав з чого вибирати: це й різні формати — вистава, виставка, концерт, у деяких інституціях також підготували подарункові видання та готові провести екскурсію. Важливо також, що чи не всі квитки є на двох, а то й на більшу кількість осіб (як, скажімо, квитки на дитячі вистави у Театр ляльок).
«Незважаючи на всі жахіття війни, ми демонструємо справжні дива — дива єдності, хоробрості, незламності. Наші захисники дивують увесь світ своїм завзяттям та бойовою майстерністю, а ми — гідно віддячуємо їм своєю підтримкою. Щодня до лікарень прибувають нові поранені бійці, і їм ми теж можемо допомогти врятувати життя, здавши кров. Потреба в донорській крові лишатиметься стабільно високою аж до перемоги. В цей же час донорської крові потребують також цивільні, що постраждали від воєнних дій. Не скасувала війна і планові ургентні операції, онкологічні захворювання, ускладнені пологи. В Україні завжди існував дефіцит донорської крові, а зараз ця проблема стала особливо гострою», — розповів Юліан Голик, директор ВП «Лікарня Св. Пантелеймона».
На старті акції, а це 21 лютого представники й представниці установ-партнерів акції також задонують кров, аби й самими бути добрим прикладом для містян.
Аби долучитися до акції «НАПОВНЕННЯ», потрібно було:
- Підготуватися до донації крові. Уважно прочитати абсолютні й тимчасові протипоказання до донорства крові та переконатися, що Вам можна здавати кров. За декілька днів перед донацією важливо дотримуватись певних правил харчування. Усі деталі тут: https://www.donor.ua/pages/category/1.
- Завітати у Міський банк крові Першого медичного об’єднання Львова на вулиці Миколайчука, 9. Для кровоздачі донору потрібно мати з собою паспорт та ідентифікаційний код (якщо ID-картка, то довідку про місце реєстрації). Забір крові відбувається за попереднім записом. Телефонувати: 0800 333 003
- Після донації волонтери на локації вручили донору флаєр «НАПОВНЕННЯ», і донор зміг обрати із переліку заклад культури та подію, які хоче відвідати. Одна донація — один флаєр. Залежно від події флаєр міг передбачати відвідування більше, ніж для однієї особи. На флаєрі було вказано обрану дату і подію й надалі це — вхідний квиток на захід.
- При відвідуванні обраної події обов’язково слід було пред’явити флаєр «НАПОВНЕННЯ».
Акція тривала два тижні, з 21 лютого по 7 березня.