Однією з цілей Інституту стратегії культури (ІСК) є створення Фонду культури Львова — конкурсної програми додаткових можливостей для середовища культури: інституцій, незалежних гравців, митців, дієвців культури.

Для чого фонд культури?

  • вирішити проблему недофінансування базової інфраструктури та культурних продуктів;
  • створити механізми для фінансування культурних ініціатив на конкурсній і незалежній основі;
  • ввести пріоритет на підтримку інноваційних проєктів.

Джерелом доходу та фінансовою основою для функціонування фонду може бути фіксована процентна ставка акцизного податку з продажу акцизних товарів суб’єктами роздрібної торгівлі: алкоголь та тютюн. Цей податок повністю залишається у місцевому бюджеті та розподіляється на місцевому рівні.

У листопаді-грудні 2018 року для виявлення запитів на фінансування закладів культури і проєктів ІСК у партнерстві з Агенцією економічного розвитку PPV Knowledge Networks провели зустрічі з представниками культурного середовища Львова (художниками, кураторами, власниками галерей, представниками культурних установ, формальної та неформальної освіти, менеджерами культури)

Також було проведено дослідження фінансування культури на місцевому рівні в Україні та за кордоном. Приклади Варни (Болгарія), Ейндговена (Нідерланди), Ліона (Франції), Ньюкасла (Англія), Вроцлава (Польща), Орхуса (Данія) будуть корисними для розробки механізмів роботи Фонду. У міру розробки нових результатів ІСК оновлює інформацію про створення Львівського фонду культури.

Станом на 2019 рік над фондом працювала Робоча група.

У червні 2020, Інститут стратегії культури та PPV Knowledge Networks запустили проєкт із напрацювання моделі міського фонду культури на прикладі Фонду культури Львова. Проєкт має назву «Можливості та механізми створення міських фондів культури» і втілювався за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради. Він продовжив попередні напрацювання ІСК та PPV Knowledge Networks. У липні 2020 року команда проєкту публічно презентувала схему проєкту, роботу тематичних груп та кураторів під час презентації — відео події тут, детальний опис тут. Також було створено спеціальний сайт проєкту. Робота над моделлю відбувалась у окремих тематичних робочих групах за участі експертів та експерток зі Львова та аналітиків, юристів із інших міст України. Учасники й учасниці були попередньо відібрані шляхом опен колу і протягом липня-серпня працювали у робочих групах:

— мериторична частина:
які формати та напрями конкурсних програм варто мати на місцевому рівні, як вони доповнюють державні та міжнародні програми розвитку культури // Кураторка: Ліда Савченко-Дуда, керівниця напряму створення міського Фонду культури Інституту стратегії культури.
—  інституційна частина:
якою має бути структура врядування фонду, як забезпечується незалежність, підзвітність, прозорість діяльності // Кураторка: Юля Хомчин, директорка Інституту стратегії культури.
— організаційно-правова частина:
якими мають бути юридична форма, структура та персонал // Кураторки: Світлана Ільницька, Анна Лиско, LI Partners.
— фінансова частина:
які джерела забезпечення можливі, яким буде управління фінансами та бюджет // Куратор: Михайло Мороз, екс-керівник управління культури Львова, проєктний менеджер у GIZ Ukraine (U-LEAD with Europe Programme), викладач кафедри культурології УКУ.

Перелік учасників та учасниць тематичних робочих груп тут.

Відтак у вересні 2020 року командою проєкту було презентовано базову модель фонду. Середовищу культури Фонд, крім власне фінансової підтримки, запропонує урізноманітнений та спрощений доступ до фінансування: мова про розширення наявних і створення нових програм у місті, можливості співфінансування проєктів з інших джерел тощо. Програмний підхід Фонду поєднуватиме галузевий (секторальний) та цільовий аспекти. В аналітиці описана процедура оцінювання проєктів (гібридне чи комбінаторне рецензування, коли окремо оцінюється логічна матриця проєкту і логіка й інноваційність концептуальної частини заявки; залучення зовнішніх експертів), значення комунікації з подавачами і пропагування проєктного підходу тощо. Більше деталей у відео записі нижче та у статті.

Для створення комунальної установи «Фонд культури Львова» Львівська міська рада на пленарному засіданні повинна ухвалити рішення про створення, затвердити Положення/статут (установчий документ), кількісний склад наглядової ради, кошторис, штатний розпис та інші важливі моменти діяльності комунальної установи.

До теми міського фонду культури є інтерес не лише у Львові, а в різних містах України, як Рівне, Київ, Чернівці, Харків, Одеса. Більшість рекомендацій проєкту мають універсальний характер, водночас в кожному конкретному випадку базова модель фонду культури потребуватиме адаптації до локального контексту, дослідження запиту і спроможності місцевого середовища.

Із текстом Аналітичного звіту можна ознайомитися тут.

Поділитися