Певним мотто ІСКу в 2023-му (продовжуючи фокус 2022-го) було UKRAINE! UNMUTED. Воно стало темою для низки проєктів, які поміж інших зорієнтовані й на іноземну аудиторія: це Конгрес Культури, триєнале «Український Зріз», збірка есеїв. Наші дослідницькі фокуси минулого року — культура релокована, культура у Львівській агломерації та її громадах і досвід міст-ЄСК, а в освіті — комплексний інтенсив для початківців у сфері культури, тематичні лекції для різних аудиторій.

Радіємо, що спільно з культурними інституціями Львова вдалося втілити ініціативу із підтримки донування крові для військових та цивільних (і що вона згодом розрослася!), а також — завдяки Jazz Bez’у поглянути на музику як на джерело ресурсу. Також продовжили ініціативи з підтримки дітей, зокрема тих, котрі постраждали від війни («Звуки в руки», «Пензлі в руки», Jazz Bez Kids). 

Якщо до мови цифр, то у 2023-му ІСКу вдалося втілити (долучитися до втілення) 5 кількаденних та масштабних проєктів (акція «Наповнення», Літня школа, Конгрес Культури, Український Зріз, Jazz Bez), один із яких — у Любліні (Польща). Плюс, ми проведи 25 тематичних подій: дискусій, зустрічей обміну досвідом, розмов, презентацій, націлених зокрема й на підсилення професійних спільнот у культурі та пошук шляхів підтримки сектору культури в Україні під час війни. У нас з’явилися нові рубрики: «Нові на мапі» (вийшло 8 серій), «Культурна мапа Львова. Діалоги» (25 інтерв’ю з представника(ця)ми інституцій / ініціатив, зокрема нових і релокованих — усе в наших Блогах), ми продовжили періодичну добірку можливостей та вакансій для сфери культури, а також підготували традиційний огляд місця культури в міському бюджеті 2024 — це «Гроші на культуру»: https://bit.ly/48t1wC1

Фіксуємо взаємодію різного рівня та характеру із майже 100  інституціями / ініціативами у Львові, країні загалом, за кордоном, а також не лише зі сфери культури (а й, наприклад, з галузей освіти, медицини, ІТ); зі ЗMIN Фундацією було підписано Меморандум про співпрацю. Представниці ІСКу ділилися професійним досвідом та долучалися наживо й онлайн до заходів у Варшаві (представлення заявки Любліна у конкурсі на ЄСК 2029), Любліні, Вінниці, Івано-Франківську, Дрогобичі, Львові. Радіємо, що минулого року збірка UKRAINE! UNMUTED, покликана відкривати іноземцям Україну, була номінована на літературну Премію Львова — Міста літератури ЮНЕСКО 2022-2023 та поповнила бібліотеки у різних країнах, від США до Японії!

Щодо фінансів ІСКу у 2023-му: бюджет Інституту склав 3 900 000 грн, обсяг залучених коштів у межах грантових програм та спонсорської підтримки — 3 563 618 грн.

Оглядаючи 2023-й, ми побачили, що втілено немало — і як багато людей були поруч у наших проєктах та партнерських ініціативах. Тож вдячні кожному і кожній за рік!

Ми) Точніше частина нас, тобто команди на старті 2023-го. Лаврін Шимін, Марта Більська, Назар Бакович, Ліда Савченко-Дуда, Юля Хомчин, Орест Кравчик, Ярина Короткевич, Ірина Шутка, Марія Кравченко.

Над реалізацією напрямів діяльності та проєктів ІСКу у 2023-му працювали: Юля Хомчин, Ліда Савченко-Дуда, Ірина Шутка, Марта Більська, Соломія Ткач, Лаврін Шимін, Назар Бакович, Орест Кравчик, Софія Ленартович, Юлія Дичка, Ярина Короткевич, Мар’яна Куземська, Марія Кравченко, Роман Литвин.

А тепер про все з 2023-го — послідовно і конкретніше. 

Акція з донування крові «Наповнення»

«Наповнення» — акція із заохочення й підтримки донування крові для військових та цивільних, спрямована на розвиток культури донування й подолання міфів про це. У межах ініціативи за два тижні в лютому-березні флаєри-квитки на концерти, виставки, вистави, екскурсії у близько 20 львівських закладів культури отримало понад 270 осіб.

Донор здав кров — і обрав флаєр-квитки на концерт в Органний зал. Фото Ірини Середи

ІСК втілив ініціативу спільно зі Львівською міською радою, Першим медичним об’єднанням Львова та міськими інституціями культури. Акція стала способом культурної спільноти Львова подякувати тим, хто здає кров, та сприяти розвитку культури донування. Деякі команди, наприклад, Дому Франка й Першого театру, рятувальної служби і Теруправління ДБР у Львові, долучилися до донації колективно.

У травні ідею підхопили Львівський обласний центр служби крові, ЛОВА, Опікунська рада обласного Центру служби крові — й організували акцію у масштабах Львівщини. А в жовтні 2023-го ІСК допоміг втілити таку ініціативу TechMagic серед ІТ-компаній Львова.

Культура релокована: досвіди, виклики, зв’язки

Культура релокована — це спостереження, що стало спробою зафіксувати певні точки й тенденції, які викристалізувались у сфері культури Львова після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Йдеться про виклики, перед якими постали дієвці та інституції культури в Україні, зокрема релоковані до Львова із Херсона, Маріуполя, їхню роль та проблеми на новому місці, взаємодію із локальними інституціями й контекстом. Текст тут: http://bit.ly/3WsJ8Cg.

Стратегічне управління в культурі: Львівська агломерація

За останні роки активізувався процес формалізації Львівської агломерації й напрацювання стратегії її розвитку, що зрештою була прийнята наприкінці 2023 року; ініційовано процедуру створення Асоціації органів місцевого самоврядування «Львівська агломерація». І культура в агломерації та її громадах (актуальних і потенційних членах) стала одним із дослідницьких фокусів ІСКу: формат агломерації впливає як на сусідні щодо Львова громади, так і безпосередньо на саме місто Львів — ядро агломерації.

У травні 2023-го в ІСКу за сприяння Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і cтійкості в Україні» відбулася розмова про досвід агломерування в Україні, актуальні процеси у Львівській агломерації та місце культури у них, а також презентація результатів тематичного дослідження. Долучилися експерт(к)и з децентралізації, реформування місцевого самоврядування, культурної сфери, представники громад: Катерина Кравчук, Тарас Радь, Соломія Ткач, Мирослав Кошелюк, Катерина Плечій, Андрій Пундор та Іван Вербицький. Розмова доступна тут: https://bit.ly/3vwu4f5.

Розмова «Львів та Львівська агломерація: культурний фокус» / ІСК, 10 травня. Фото Віталія Грабара

У жовтні-листопаді 2023-го ІСКом було проведено опитування представників громад, які займаються культурою, Львівської області загалом та Львівської агломерації зокрема. Метою опитування було виявлення особливостей стратегічного управління та визначення проблем розвитку сфери культури у громадах задля розроблення рекомендацій щодо покращення її стану. Підсумки опитування: https://bit.ly/3SrNx9I

Наприкінці року було представлено результати дослідження «Стратегічне управління в культурі: Львівська агломерація». Його мета — з’ясувати, яким є культурний  потенціал Львівської агломерації, місце культури у стратегіях розвитку її громад, виявити проблеми розвитку сфери культури в громадах. У дослідженні — аналіз документів стратегічного планування державної регіональної політики, порівняльний аналіз стратегій розвитку громад у межах Львівської агломерації та місця культури в них; результати анкетного  опитування представників громад Львівської області про актуальні проблеми, стан та можливості розвитку культури й рекомендації від представників громад щодо покращення стану сфери на місцевому та державному рівнях. Результати дослідження тут: https://bit.ly/41PRoAy. ІСК продовжує працювати у цьому тематичному напрямі.

Програма ЄСК: досвід інших, можливості для українських міст

Інститут й надалі розвиває контакти з Європейськими столицями культури. Нам цікаві та корисні історії, досвід міст-ЄСК та впливи програми на життя громад. Відтак у 2023-му було напрацьовано два документи «ЄСК: Чому цей титул має значення?» та «ЄСК: Чеклист для українських міст».

Навесні ми представили аналітичний документ «ЄСК: Європейська столиця культури. Чому цей титул має значення», де йдеться про еволюцію програми ЄСК, фактори успішного аплікування на неї, навіщо міста змагаються за титул ЄСК і чому Львів має шанс. Матеріал, який підготувала аналітикиня Марія Кравченко, тут: https://bit.ly/3BYk5ze.

Він був представлений зокрема й на події у травні 2023-го. Це була модерована зустріч-обговорення, на якій учасники з України та з-за кордону, зокрема Хемніца ЄСК 2025 (Марія Кравченко, Андрій Москаленко, Галина Григоренко, Юлія Хомчин, Олег Малець, Діана Трима, Юлія Ніколаєвська, Діана Попова, Маттійс Мауссен, Крістіан Кнаак, Кім Браян Дудек) ділились досвідами взаємодії з програмою ЄСК на різних рівнях й аплікування на інші подібні програми.

Розмова «Європейська столиця культури: Чому цей титул має значення?» / ІСК, 22 травня. Фото Віталія Грабара

А восени було напрацьовано документ «ЄСК: Чеклист для українських міст», його підготувала Катерина Кравчук із Lanka у межах Конгресу Культури UKRAINE! UNMUTED (де однією з подій була розмова «Європейська столиця культури. Досвід для України» за участю представників(ниць) колишніх ЄСК: Плзеня, Вроцлава, Ліверпуля). У матеріалі — пункти для самоперевірки міст, поради щодо участі у програмі й відповідь на запитання, що дає місту отримання титулу столиці культури — у розвитку громади, іміджево, економічно, інфраструктурно тощо. До тексту: https://bit.ly/3FLJ7Dy.

Актуальним для ІСКу є напрацювання чи розвиток зв’язків з такими містами-ЄСК, як Вроцлав, Каунас, Матера, Сан-Себастьян, Тімішоара, Брно. Започаткували та ведемо діалог із колегами із офісів Хемніц ЄСК 2025 і Тарту ЄСК 2024. У 2024-му уважно стежимо за Любліном: цьогоріч підсумують конкурс на ЄСК 2029 — якщо польське місто здобуде цей титул, це означатиме перемогу й для нас, адже у програмі Любліна як кандидата в ЄСК 2029 передбачені  активності й проєкти за участю нашого міста!

Літня школа ІСК

Літня школа ІСК — це триденний освітній інтенсив, що став відповіддю на запити, які у спілкуванні з колегами нам доводиться чути найчастіше. Працювали з такими темами, як глобальні тренди в культурі, культурна критика, комунікація з цільовими аудиторіями й медіа, проєктний менеджмент та фандрайзинг, українська культура в час війни та міжнародні партнерства, формування спільноти й уважність до власного ресурсу, юридично-правові питання в галузі культури.

Інтенсив був націлений передовсім на початківців у сфері — студентів, дієвців культури й креативних індустрій, освіти і медіа Львова, які роблять перші спроби у втіленні своїх задумів, а також на релокованих до Львова дієвців культури й ВПО, які, крім поліпшення професійних знань і навичок, потребують також певного занурення в локальний контекст і мережування.

Відбулося дві едиції Школи: 30 червня – 2 липня — для студентів і дієвців культури представників сфери, а також згодом спеціальна одноденна програма у Сенсотеці для працівниць бібліотек міста. Загалом — 70 випускників! Досвідом зі слухачами ділилися знані культурні менеджер(к)и Ірина Лобанок й Володимир Бєглов, критикині Євгенія Нестерович та Олександра Кущенко, аналітикиня Катерина Кравчук, митець Микола Набока, медійниця Марта Білььска, комунікаційниці Аліна Плахтієнко, Юлія Дичка й Ірина Шутка, фандрайзерка Аліна Бочарнікова, юрист Орест Кравчик, а також Олексій Тарабан із управління культури ЛМР. Більше тут: https://bit.ly/3JM0Jl7.

Учасниці та учасники Літньої школи біля офісу ІСКу

Лекція Незалежності «Бути собою» від Юрка Вовкогона

«Бути собою» — це лекція, яку у серпні 2023 року — до Дня Незалежності України — прочитав Юрко Вовкогон, людина з культури та з військовим досвідом.

Подія відбулася 24 серпня у Львові на території Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні. 2023 року ІСК провів Лекцію спільно з Фундацією ЗМІН за сприяння ЛМР. Текст: https://bit.ly/3EcYWlS, відео: https://bit.ly/4b1BRSy.

Юрко Вовкогон та відвідувачі Лекції Незалежності / Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові. Фото Катерини Москалюк

Це була третя Лекція Незалежності — започаткований Інститутом у 2021-му формат до дати, що означує відновлення незалежності України. Це спроба спільно із запрошеними лектор(к)ами зафіксувати дух нашого часу і віднайти те, що може зміцнити нас в думках про завтра.

Зустріч стала преподією Конгресу Культури UKRAINE! UNMUTED.

ІІІ-й Конгрес Культури UKRAINE! UNMUTED

Це був ІІІ Конгрес Культури у Львові. Його тема — UKRAINE! UNMUTED. На три дні — 7-9 вересня — Конгрес зібрав у Львові близько 300 учасників з різних міст України і таких країн, як Чехія, Литва, Польща, Угорщина, Бельгія, Велика Британія, Боснії та Герцеговини, Японія, ін.

Інспіраційне слово виголосили Олександра Матвійчук, правозахисниця, голова Центру громадянських свобод, відзначеного Нобелівською премії миру (2022) https://bit.ly/45FrKQg, й Анатолій Дністровий, літератор, художник, офіцер; із 2022-го — у Силах оборони України https://bit.ly/3sL63Q8.

Тема традиційно розкривалася через дві складові — дискусійну та мистецьку. У межах дискусійної діяло три блоки — «Мова війни» (куратори Зоряна Рибчинська й Остап Сливинський, 7 вересня), «Міграція» (Вероніка Склярова і Григорій Семенчук, 8 вересня), «Пробудження голосу» (Іванна Скиба-Якубова, 9 вересня). Паралельно була й супровідна програма, присвячена розгляду практичних питань (збереження спадщини під час війни, досвід міст-ЄСК, протидія російській пропаганді тощо); співкуратори: Володимир Шейко, Тетяна Філевська, Юлія Хомчин. Артскладова — це триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз»; куратори Влодко Кауфман та Сергій Петлюк, побудова експозиції — Олексій Хорошко та Сергій Столярук. Локаційна менеджерка — Анна Герич.

Учасники та учасниці Конгресу Культури 2023 / Львівська політехніка, 7 вересня. Фото Віталія Грабара

Більше про концепцію та підсумки Конгресу 2023 на сайті проєкту. Також у партнерстві з YouTube-каналом Дарки Гірної «Обличчя Незалежності» вийшли розмови з учасниками Конгресу Олександрою Матвійчук, Алімом Алієвим й Оленою Гусейновою (доступні тут).

Конгрес UKRAINE! UNMUTED реалізували ГО «Вірменська 35» та ІСК за підтримки УКФ, МФ «Відродження», ЗМІН Фундації, ЛМР та Львівської політехніки, де й відбулася подія.

5-й Український Зріз UKRAINE! UNMUTED

Історія, що розпочалася у Каунасі — ЄСК 2022 (і про що більше можна дізнатися тут https://bit.ly/3ZIBVB5), у 2023 році продовжилася у Львові та Любліні. 5-й Український Зріз UKRAINE! UNMUTED був експонований у Львові в межах Конгресу Культури у вересні минулого року.

А після дещо розширена експозиція була представлена в Любліні. Упродовж 22 вересня – 10 листопада у Galeria Biała були презентовані артпроєкти і твори таких авторів(ок): Яна Бачинська, Андрій Достлєв, Лія Достлєва, Олександр Довженко, fantastic little splash, Жанна Кадирова, Алевтина Кахідзе, Влодко Кауфман, Миро Клочко, Анатолій Татаренко, Яна Крикун, Саша Курмаз, Катя Лібкінд, Наталя Лісова, Павло Маков, Максим Мазур, Сергій Петлюк, В’ячеслав Поляков, Андрій Рачинський, Даніїл Ревковський, Сергій Радкевич, Сергій Савченко, Юрій Штайда, Ярина Шумська, Наталка Шимін, Володимир Топій, Станіслав Туріна, Костянтин Зоркін. Куратори проєкту у Польщі: Влодко Кауфман, Сергій Петлюк; реалізація експозиції: Анна Наврот, Пйотр Висоцькі, Пйотр Дзєвяньскі, Мацей Чижевські, Збіґнєв Собчук, Влодко Кауфман, Сергій Петлюк.

Виставкову складову доповнювали тематичні дискусії у Львові й Любліні. Так, учасниця триєнале Ярина Шумська художниця, перфомерка, в межах Конгресу транскордонної співпраці у Любліні долучилася до дискусії «Митці / Культура перед обличчям війни в Україні» (запис тут: https://bit.ly/3LYQI5e). А в жовтні у Любліні, у Galeria Biała, відбувся цикл дискусій про Україну та українську культуру у війні, творення спільноти під час криз, сприйняття українського сучасного мистецтва у світі.

Розмова «Наш світлий бік. Історія солідарності. Що люди дізнаються про себе як про спільноту в часи кризи?». У просторі проєкт Жанни Кадирової «Паляниця» та проєкт Андрія Достлєва, Лії Достлєвої «Зализуючи рани війни» / Galeria Biała w Lublinie, Польща, 26 жовтня. Фото: FOTO QZ Marcin Pietrusza

Участь взяли спікер(к)и з України, Польщі, Великої Британії та США: Катерина Ботанова, Юрко Вовкогон, Ірина Старовойт, Едвін Бендик, Тамар Якобі, Анна Лазар, Ендрю Вілсон, Оксана Карповець, Жанна Комар, Збіґнєв Собчук, Вальдемар Татарчук; модерувала Оксана Форостина. Долучився десяток представниць культурних інституцій Львова та інших міст. Записи доступні тут: https://bit.ly/3rbnJ76

5-й Зріз реалізовано за підтримки УКФ, МФ «Відродження», ЗМІН Фундації, ЛМР, Centrum Kultury w Lublinie й Galeria Biała.

Збірка есеїв UKRAINE! UNMUTED

Збірка есеїв UKRAINE! UNMUTED, побачивши світ 2022-го, продовжила свій шлях до читачів у різних країнах. У 2023-му книжка з’явилася у нових мовних варіантах: польсько-англійська й українсько-англійська. Була номінована на літературу Премію Львова — Міста літератури ЮНЕСКО 2022-2023 (у спецномінації, котрою відзначають твори про війну). 

Видання об’єднує десять текстів про Україну та українську культуру, зорієнтованих  передовсім на іноземного читача. Це твори про українські мистецтво, літературу, кіно, моду тощо, зокрема у контексті (пост)колоніалізму; тут є й думки з передової. Автор(к)и есеїв: Микола Рябчук, Віталій Портников, Ярослава Стріха, Катерина Ботанова, Діана Клочко, Тарас Лютий, Іван Козленко, Юрко Прохасько, Зоя Звиняцьківська, Юрко Вовкогон. Упорядниця та редакторка — Оксана Форостина. Польською тексти переклав Андрій Савенець, з англійською працювала — Анна Вовченко.

Упорядниця збірки есеїв UKRAINE! UNMUTED Оксана Форостина, авторка ідеї видання Ліда Савченко-Дуда, автор тексту «Мистецтво війни» Юрко Вовкогон

На сьогодні книжка видана українською, англійською, литовською, польською мовами і є у приватних та публічних бібліотеках США, Великої Британії, Чехії, Польщі, Литви, Японії, а також у бібліотеках різних міських інституцій та у книгозбірні центру Unbroken у Львові.

Збірка стала частиною проєкту «Український Зріз», її появу підтримали ЗМІН Фундація, МФ «Відродження», УКФ та ЛМР. Тексти українською й англійською: https://bit.ly/48EGDDU.

Подкаст UKRAINE! UNMUTED

Подкаст UKRAINE UNMUTED [2 сезон] — подкаст про те, як Україна через культуру взаємодіє зі світом нині, у час війни. Ведуча — Євгенія Нестерович. Особливість 2-го сезону — записи розмов можна було відвідати наживо, дивитися онлайн і традиційно слухати. Цей сезон, в якому вийшло 8 епізодів, став спільним проєктом ІСК та радіо «Сковорода» і втілений за підтримки America House Lviv та УКФ.

Для перегляду всі епізоди доступні на YouTube-каналі ІСК: https://bit.ly/3HnmA0C, а також на ресурсах партнерів.

Jazz Bez 2023 «Джазтерапія» 

ХХІІІ Jazz Bez під гаслом Джазтерапія об’єднав Львів, Дрогобич, Винники, Тернопіль, Рівне й Умань, а в Польщі — Перемишль, Краків та Люблін. Це було понад 30 музикантів з України, Польщі, Нідерландів, Португалії та США, освітня програма для дітей й пізнавальні лекції про музику в різних містах.    

У Львові впродовж 3-12 грудня на різних сценах ми слухали таких музикантів: Михайло Балог та ΕΣΧΑΤΟΦΟΝIΑ, Сергій Федорчук і проєкт New musette, Павло Табаков і «Джазове Різдво», Ігор Закус із музично-поетичним дійством «Незламні», українсько-німецький проєкт джазетніки GANNA, нідерландсько-португальський секстет Spinifex, американський вокаліст Ray Brawn. Раді були бачити у Львові знаних музикантів із різних міст України!

Музично-поетичний проєкт «Незламні» (Україна Польща) на ХХІІІ Jazz Bez. На сцені: Ігор Закус, автор проєкту, композитор, — бас-гітара, Рафал Сарнецкі — гітара, Віктор Павелко — саксофон, Юрій Шепета — піано, Олександр Муренко — барабани, Марта Більська — читання віршів / Театр Лесі Українки, 9 грудня. Фото Ірини Середи.

Реалізовано програму Jazz Bez Kids, започатковану 2022-го. Відбулися заняття із музичної імпровізації під керівництвом Ірини Вакуліної (Центр музичного розвитку Tempo), розмова про гроші від Богдана Сарнавського (KredoBank). До програми долучилося близько 50 дітей зі Львова, зокрема й ті, які покинули свій дім внаслідок повномасштабного вторгнення — із «ЯМаріуполь» та дитячого центру «Мрія» у Львові (у Тернополі проєкт теж охопив пів сотні учасників). Також була відкрита лекція-тренінг від нейропсихологині центру Unbroken Евелії Більської «Чому улюблена музика відновлює?».

Міжнародний фестиваль сучасної імпровізаційної музики Jazz Bez — один із наймасштабніших та найдовготриваліших (із 2001-го!) фестивалів України. І єдиний транскордонний: охоплює дві країни — Україну та Польщу. Переглянути записи концертів у Львові можна на фейсбук-сторінці Jazz Bez, а також на YouTube ІСК.

Акції для дітей-ВПО «Звуки в руки» та «Пензлі в руки»

«Звуки в руки» — це проєкт із підтримки дітей в Україні, життя яких змінила війна, в їхньому бажанні займатися музикою. ІСК разом із меценатами та партнерськими організаціями дарують дітям і підліткам можливість безплатно отримати музичний інструмент. До акції долучилися як приватні благодійники, так і на рівні інституцій (ЛНМА ім. М. Лисенка); серед них — й іноземці (як-от Діана Воннак та Золтан Сарка, Угорщина). На цей момент у межах акції дітям і підліткам, батьки яких заповнили анкету з відповідним запитом, передано близько ста музичних інструментів (від сопілок та барабанних паличок до скрипок та гітар). Ось тут відеосюжет.

«Пензлі в руки» — проєкт ІСК, що з’явився у відповідь на бажання й можливість NY4UKRAINE — організації зі США, що надає підтримку військовим і ВПО в Україні, — передати приладдя й матеріали для малювання українським дітям, зокрема в арттерапевтичні групи. Матеріали було передано дітям у модульні містечка для ВПО у Львові, у центр «ЯМаріуполь», а також адресно  —  індивідуально кожному заявнику в різні області України у співпраці з ВБО «Конвіктус Україна», БО «Благодійний фонд «М.Р.І.Я», що працюють для ВПО в Україні.

«Звуки в руки» та «Пензлі в руки» стали продовженням ініціативи ІСКу «Book’и в руки», започаткованої 2022 року й націленої на забезпечення дітей-ВПО україномовною літературою, а також освітньої та пізнавальної програми для дітей-ВПО (діє з 2022-го).

Підсилення спільнот(и)

Зустріч щодо оновлення Стратегії розвитку культури Львова. У лютому в ІСКу відбулася розмова дієвців сфери культури, мистецтва, освіти, спадщини про те, якою мірою і в яких аспектах потрібна ревізія Стратегії розвитку культури Львова 2025, зважаючи на досвід ковіду та виклики, пов’язані з війною, на що варто звернути увагу при розробленні оновленої міської стратегії для культури і на який горизонт планування орієнтуватися. Долучилися Богдана Брилинська, Мар’яна Загоруйко, Василь Косів, Оксана Дащаківська, Олександр Кобзарев, Лілія Онищенко, Андрій Лінік, Дарина Скринник-Миська, Віталій Кирилів, Тарас Радь, Мирослав Кошелюк, Ліда Савченко-Дуда, Юлія Хомчин, Мар’яна Куземська.

Зустріч щодо оновлення Стратегії розвитку культури Львова / ІСК, лютий.

«Маріуполь: Yesterday’s Tomorrow».  У березні спільно з America House Lviv провели  розмова про Маріуполь. Ішлося про майбутню відбудову / творення фактично нового міста, важливість пропрацювати травму та конфліктні питання, про Mariupol Reborn — план відродження міста Маріуполя (після деокупації), про культуру як «велику частину і деокупації, й відновлення міста», роль інших міст України у цьому процесі тощо. У зустрічі взяли участь заступник міського голови Маріуполя Денис Кочубей, радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, керівниця департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міськради Діана Трима, модерувала Ірина Подоляк.

Партнерство у навчальній програмі Music StartUp. У її межах 10 молодих музикантів та колективів зі Львова та ВПО із Херсонщини та Донеччини мали нагоду попрацювати над власною творчістю під керівництвом менторів – від формування місії, візії до кінцевого музичного продукту. Програму втілила ЛНМА ім. М. Лисенка у межах проєкту #ZMINA_2_0 «Субгранти для культурних проєктів» IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives. за підтримки ЄС. До творчих зустрічей долучилася і наша колега Марта Більська.

Для покращення мистецької освіти. У квітні представниці ІСК спільно з іншими практиками культури взяли участь у стратегічній сесії, присвяченій перегляду освітньої магістерської програми «Менеджмент мистецтва». Організувала зустріч кафедра менеджменту мистецтва ЛНАМ. Ключове запитання: як сформувати динамічне й сприятливе середовище, в якому за короткий період (1,5 року) різні люди (із відмінним попереднім досвідом, зокрема й освітнім), котрі приходять на програму, ставали б фахівцями (викладачами, дослідниками, топ-менеджерами), що мислять глобально та мають відповідні часу компетенції. Оновлення навчальних програм важливе у контексті імплементації Стратегії розвитку культури Львова.

Студенти-практиканти. До ІСКу «стукаються» із бажанням пройти у нас практику чи постажуватися — ми раді ділитися досвідом та допомагати у втіленні ідей у сфері культури. 2023-го у нас пройшли практику магістранти І курсу спеціальності «Культурологія» ЛНУ ім. Івана Франка (кафедра теорії й історії культури): Соломія Олеськевич (проєкт лекторію для школярів «Культура — це я»), Олег Челяк (ідея Музею руху), Володимир Шапіро (цикл розмов з українськими фотографами; інтерв’ю тут: https://isc.lviv.ua/blog/). Чекаємо нових практикантів!)

Навчальний візит французьких дієвців культури, представників Relais Culture Europe до Львова. 13-14 червня в ІСКу відбулася зустріч дієвців культури з французькими й  польськими колегами, представниками Креативної Європи у Франції (на чолі з Pascal Brunett). Це були дієвці зі сфери книговидання й літератури, театральної діяльності, урбаністики, журналістики. Спільно з дієвцями культури з Дрогобича, Маріуполя, Харкова та Львова проговорили актуальні потреби та проблеми у сфері культури в Україні, озвучили ідеї проєктів та можливості співпраці з новими партнерами.

Візит делегації із Чехії та Словаччини. У червні в ІСКу дієвці культури з України зустрілися із представниками Міністерств культури Чеської та Словацької республік у рамках спецпроєкту «Місяць авторських читань: пліч-о-пліч». Це були Ондржей Храст, заступник Міністра культури Чеської Республіки, Петр Гніздо, директор Департаменту міжнародних відносин та ЄС Міністерства культури Чеської республіки, Радослав Кутас, заступник Міністра культури Словацької Республіки, Міхал Седівий, представник ICOM Czech Republic, Луціє Ржегоржікова, менеджерка культури, ексдиректорка Чеського центру у Києві. Гості й дієвці культури зі Львова зокрема обговорили можливості підтримки української культури з боку Чехії та Словаччини.

Зустріч дієвців культури із представниками Міністерств культури Чеської та Словацької республік. Фото Назарія Пархомика

Тематичні лекції для школярів та студентів. У межах освітнього напряму ІСК Марта Більська прочитала цикл лекцій для школярів Львова «Історія культури — історія людства», а також мотиваційні лекції для студентів-культурологів, зокрема ЛНУ ім. І. Франка. Представниці ІСК відвідали студентську дискусію від наукового товариства про культуру в умовах війни.  

Регіональний розвиток. У жовтні в ІСКу відбулася зустріч з представниками агенцій місцевого й регіонального розвитку із Харкова, Полтави, Запоріжжя, міст Миколаївської, Чернігівської та Дніпропетровської областей. Директорка ІСК Юлія Хомчин розповіла гостям про Стратегію розвитку культури Львова, напрями діяльності Інституту, зокрема дослідницьку й аналітичну роботу, стратегування інституцій, Конгрес Культури, напрацювання нових політик та інструментів для сфери культури (Фонд культури Львівської громади, ідея Резиденційного дому для Львова) тощо. Це була навчальна поїздка за підтримки ПРО ООН, в межах якої учасники(ці) відвідали Чернівеччину, Івано-Франківщину та Львівщину.

Презентація Підказника для мистецьких резиденцій. У листопаді в ІСКу відбулося  представлення Підказника з організації мистецьких резиденцій від ініціативи «Заправка». Він дає відповіді, як оцінити свої вихідні позиції, для чого резиденція, як сформувати команду, знайти партнерів, ресурси тощо, як спланувати програму, працювати з кураторами, добирати учасників, звітувати тощо і врешті — що «після резиденції»: як зробити її сталою, підтримувати зв’язок з учасниками тощо. В основі видання — досвід артрезиденцій в Україні. А директора ІСК представила ідею моделі міського Резиденційного дому, що свого часу була напрацьована у Львові у співпраці ІСКу та міських інституцій із досвідом реалізації резиденційних програм.

Події від видавництва «Синтеза». Восени-взимку ІСК захостив події від видавництва філософської літератури «Синтеза». Це був мініцикл лекцій Павла Бартусяка про «Опій інтелектуалів» Реймона Арона. А у грудні були раді вітати видавців із презентацією першої книги — перекладу книги італійського філософа Джорджо Аґамбена «Прийдешня спільнота».

Вибори до нової Наглядової ради УКФ. Восени-взимку 2023 ІСК моніторив процес підготовки до виборів та самі вибори нового складу Наглядова рада Українського культурного фонду — однієї із ключових інституцій сфери культури. У листопаді в нас відбулася модерована розмова «Наглядова рада УКФ: сформувати, аби довіряти» (запис: https://bit.ly/3uuZBgX). Участь взяли Галина Григоренко, Ярослав Петраков, Володимир Воробей, Григорій Баран, Ольга Сагайдак, модерація — Ірина Подоляк.

Розмова «Наглядова рада УКФ: сформувати, аби довіряти» / ІСК, 23 листопада. Фото Катерини Москалюк

Водночас ІСК як заклад культури подав на конкурс із обрання нового складу наглядової ради УКФ (квота від закладів культури) кандидатуру Ольги Сагайдак, експертки з культурної дипломатії та культурного менеджменту, представниці Благодійного фонду «Мистецькі надра» (запуск Українського інституту у Франції, проєкт «Українська весна» в Парижі, програми мобільності у сфері культури).

Партнерство та мережування

  • Інституційне партнерство 

Вірменська 35

Інститут актуального мистецтва

ЗMIN Фундація

МФ «Відродження»

Український культурний фонд

Kredobank

America House Lviv

Генеральне консульство Польщі у Львові

Польський інститут у Києві

Centrum Kultury w Lublinie

Strefa Kultury Wrocław

TIC Brno

Львівський органний зал

  • Проєктне / подієве партнерство 

Український інститут

Заправка – ініціатива з підтримки мистецьких резиденцій

Lanka / Ланка

Lviv Media Forum

Львівська обласна військова адміністрація

Управління культури ЛМР

Управління освіти ЛМР

Департамент міської агломерації ЛМР

Департамент з питань культури, національностей та релігій ЛОВА

Програма Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні»

UNESCO Cultural Centre у Львові

Міністерство культури Чехії

Чеський комітет Міжнародної ради музеїв

Galeria Biała w Lublinie

НУ «Львівська політехніка»

Кафедра теорії та історії культури ЛНУ ім. І. Франка

Кафедра культурології УКУ

Дім звуку / РадіоГараж

Театр Лесі Українки

Дзиґa

Інститут законодавчих ідей

NY4UKRAINE

Muzcool

Центр музичного розвитку Tempo

Mariupol Reborn

ЯМаріуполь

ВБО «Конвіктус Україна»

Благодійний фонд «М.Р.І.Я» 

  • Спільні ініціативи 

Перше медичне об’єднання Львова

Театр Леся Курбаса

Театр «І люди, і ляльки»

Львівський академічний духовний театр “Воскресіння”

«Слово і голос»

Перший театр

Львівський театр ляльок

Нижній зал

Територія Терору

Музей Соломії Крушельницької

Музей Станіслава Людкевича

Дім Франка

Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького

Ya Gallery Lviv

Jam Factory Art Center

Палац Гната Хоткевича

Львівська національна філармонія 

Видавництво «Синтеза»

Сенсотека 

TechMagic

  • Зустрічі з професійного розвитку  

Музейний кризовий центр

Львівський муніципальний мистецький центр

Бюро спадщини у Львові

Львівське бюро євроінтеграції

Форум Видавців

Пост Беллум-Україна

Porichka – музична спільнота

Teatr Alter

Департамент культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради

DRO. ART.

Студія Фізичного Театру

Львівський культурний центр

WHAT IF creative studio

Галерея «Світло»

Центр міської історії

Фонд культури Львова

Свято музики у Львові

ГО 17

Тустань

101 Gallery 

Lviv City of Literature

Наукове товариство культурологів «Гілея»

  • Інфо- й медіапартнери 

Лівий Берег

Korydor

Радіо «Сковорода»

Обличчя Незалежності

UkraineWorld

Газета «День»

Суспільне мовлення

Суспільне Культура

Радіо Культура

Суспільне Львів

Радіо Перше

Лірум

Радіо «Люкс»

  • Технічні партнери 

Формат-Захід

КолоДрук

Teracast Production 

Медіа Львів 

Бюджет та фінанси 

  • Бюджет ІСК – 3 900 000 грн
  • Залучені кошти – 3 563 618 грн

Кошти, залучені на проєкти ІСК, включно із партнерськими:

  • Конгрес Культури й Український Зріз у Львові та Любліні: УКФ, МФ «Відродження», ЗМІN Фундація, ЛМР
  • Літня Школа: ЛМР
  • Подкаст UKRAINE!UNMUTED [2 сезон]: America House Lviv
  • Лекція Незалежності: ЗМІN Фундація
  • Jazz Bez: KredoBank, ЛМР, America House Lviv

Наша команда переконана, що в цей складний для українців час — час важких втрат, випробувань, непевності — культура може (і має) бути однією з опор як на персональному, так і на суспільному рівнях. А ще — це простір для діалогу з іншими, розповіді про Україну під час війни, про самобутність української культури, тож важливо всіляко — через різні культурні продукти й акції, завдяки знаним і новим партнерствам та проєктам — підтримувати й розвивати ідею UKRAINE! UNMUTED.

Поділитися