30 червня – 2 липня 2023 в Інституті стратегії культури ми провели триденний освітній інтенсив для 30 студентів і дієвців культури, освіти і медіа Львова за програмою «Фандрейзинг, культурна критика, комунікації та загальні актуальності галузі 2023»!   

Дякуємо всім учасникам(цям) та спікерам(кам) за натхнення, суперенергію та обмін цінними знаннями, команді ІСКу – за організацію, Кафе Вітальня – за чудову каву та десерти, Ірина Середа – за фото, Марта Більська – за прекрасну ініціативу і втілення, ну і, звісно, за унікальну презентацію кожного спікера 😉

1-й день Літньої Школи ІСК розпочався з лекції Олексія Тарабана, начальника відділу програм та проєктів управління культури Львівської міської ради. Слухачі дізнались про структуру ЛМР та управління культури, різні форми власності львівських інституцій культури, актуальні проєкти та можливості співпраці з управлінням культури ЛМР сьогодні. Далі про відчуття культурних потреб і актуальність для суспільства назагал розповіла культурна менеджерка та критикиня Євгенія Нестерович. Спікерка порадила з чого починати створення комунікаційної стратегії, нагадала про важливість моніторингу закордонних та загальнонаціональних ЗМІ, важливість перспективи бачення, а також планування та різні канали комунікації для різних цільових аудиторій. Практичний курс написання культурологічної критики підготувала мистецтвознавиця та арт-критикиня Олександра Кущенко. Ми дізнались про 5 стовпів успішної критики, чому важлива емпатія, що таке прекарність, а також де у Львові є чудовий книжковий клуб. Наприкінці дня, на численні запитання правового характеру в галузі культури відповів юрист ІСК Орест Кравчик.

2-й день Школи був дуууже насиченим!

Розпочали з розмови про тренди і те, чим українська культура цікава світові: Катерина Кравчук (Lanka/Ланка) нагадала про культурні, мистецькі події, які (хоч і не обов’язково зумовлені контекстом війни) після 24 лютого 2022-го стали маркерами України глобально, як-от «Фонтан виснаження. Висока вода» Павла Макова на Венеційській бієнале, опера «Чорнобильдорф» Романа Григоріва й Іллі Разумейка, «Найдовша подорож» Оксани Забужко, перекладена понад десятком мов… Присутні разом міркували, що привертає увагу інших до нашої культури: «цінності, спільні для всієї Європи», «переосмислення колоніального минулого»,  гумор та незламність (пов’язані одне з одним), експертиза, гідність…

Ще одна з тем — межі толерантності у міжкультурній комунікації. Про толерантність, рівність, інакшість, межі прийняття інакшості та їх розширення, а також відкритість (як шлях до прийняття іншого), (не)інклюзивність та відображення цього всього у нашій мові говорив Володимир Бєглов, керівник America House Lviv. Спільно з аудиторією міркували про те, як слова роблять людей чи певні групи видимими або ж, навпаки, непомітними (наприклад, фемінітиви чи толерантне «людина з інвалідністю» замість некоректного «інвалід»). Цікаво також, як межі толерування змінюються історично, під впливом певних подій, чи в екстремальних ситуаціях (як-от нині, в час війни, для українців(ок)) і як загалом це впливає на суспільство та  якість життя людей.

Ірa Лобанок із Porichka – музична спільнота розповіла, чому музикантові краще впродовж року створити 12 ненайкращих треків, ніж чекати на 1 досконалий, з якими проблемами найчастіше стикаються музикант(к)и і що з ними роби, а також про проєкти «Порічки», як Open mic чи «Каста незавершених треків». Також Іра як учасниця музичного гурту Krapka;KOMA поділилася досвідом виступу на сцені EuroVillage у межах «Євробачення 2023» і рекомендаціями, як знаходити можливості та партнерів у різних країнах. 

Від музики — до театру. Театральний діяч із Харкова (тепер живе у Львові) Микола Набока зі Студії Фізичного Театру поділився своєю історією. Бажання розвиватись у професійному спорті привело його до Британії, де згодом зацікавився театром. Вже у Lir Academy в Дубліні  відкрив для себе фізичний театр, в який повністю занурився в паризькому Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq. Микола розказав про розуміння руху, простору, символізму, спільнотворення у фізичному театрі, а також про міждисциплінарні проєкти, як знятий у Харкові фільм «Що нам робити з цими будівлями?», інтенсив з руху для архітекторів у ХША. І ще — як це все пов’язано з Лесем Курбасом та перевиданням його книги «Філософія театру» у 2022-му.   

Про комунікації говорили з Аліною Плахтієнко, музичною критикинею, керівницею рекламно-інформаційного відділу Львівської опери. Спікерка пройшла 3-місячне стажування у Метрополітен-опері — й поділилася цим досвідом: від того, як вдалося пройти відбір в один із центрів світової музичної культури (англійська важлива!) та яким було саме перебування в Нью-Йорку (робота з програмою навчання молодих артистів, із контрактами, артистичний менеджмент, ін.) до особливостей знаної культурної інституції (традиція патронування, велика комунікаційна команда тощо) та уроків для себе (розуміння специфіки оперної індустрії, важливості командної роботи, «вихід» до аудиторій через дискусії, співпрацю із соціальними установами тощо). Доповнила розповідь колеги Оксана Гіжовська, яка стажувалася у  медіавідділі Метрополітен-опери, що займається трансляцією опери у відео високої якості. Також згадали про послідовну підтримку України з боку Метрополітен-опери.

3й день 

В заключний день Літньої Школи цінними фаховими знаннями ділилась Аліна Бочарнікова, сертифікована тренерка та консультантка з соціального підприємництва (Future Development Agency). Від Аліни ми дізнались як шукати фінансування для культури, що таке краудфаундинг, які очікування зазвичай є у донорів, а також як найкраще сформулювати концепцію і прописати бюджет до проєкту. Неймовірно важливою частиною навчання стала лекція гештальт-терапевтки Евелії Більської, яка працює з пораненими військовими у реабілітаційному центрі Unbroken. Евелія розповіла про те, як залишатись в ресурсі незважаючи на зовнішні обставини, допомогла зрозуміти та усвідомити що з нами відбулось, де брати життєву силу, як справлятись зі стресом та як з цим всім жити далі? Це було надзвичайно потрібне та корисне навчання для кожного з нас!

Сподіваємось, що, крім практичних знань, Школа також посприяла знайомствам і професійному мережуванню між слухач(к)ами — і хтозна, можливо, появі ідей для спільних проєктів, які згодом зможемо побачити у Львові)

Проєкт втілений Інститутом стратегії культури за підтрикми Лвівської міської ради.

Фото: Ірина Середа, Ірина Шутка, Юлія Дичка, Софія Козінчак

Поділитися