XXIV Jazz Bez об’єднав довкола музики 7 міст: Львів, Дрогобич, Тернопіль, Рівне і Київ, а в Польщі — Перемишль і Краків. Фестиваль тривав від 1 по 10 грудня.
У Львові під лейтмотивом «Повернення до основ» відбулися концерти 1, 6-8 грудня. Музика звучала у різних просторах міста: це Музей Соломії Крушельницької, Львівська філармонія ім. М. Скорика, «Дзиґа».
Фестиваль розпочався 1 грудня з особливої програми «Українське фентезі» від піаністки й композиторки Марії Яремак у супроводі струнного квартету Liberté. Це був казковий вечір у просторі Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові: знайомі мелодії з дитинства, мерехтіння свічок і тепле світло раритетних ламп, історичні інтерʼєри й особисті речі Соломії Крушельницької, а також печиво, приготоване за рецептом співачки.
Дійство стало можливим завдяки співпраці з Благодійним фондом «Завжди Україна», команда якого впродовж події зібрала кошти на потреби 109 ОГШ батальйону 10-ї ОГШБ «Едельвейс».
Фото: Павло Яремак.
Увечері 6 грудня складно було всидіти на місці. Джаз-фанкові ритми, легкі вкраплення автентики, мінімалістичні гітара й бас, гармонія жіночого й чоловічого голосів — усі ці компоненти творили якісне та нове звучання європейського джазу. У просторі артцентру «Дзиґа» виступив міжнародний квартет, у складі якого: Агата Скшипек, котра від пісні до пісні легко змінювала мови (англійська, польська, їдиш та ін.), щоразу вплітаючи до творів елементи етномелодики; Діма Горелік, автор більшості композицій, що прозвучали під час концерту; Хаїм Пескоф, барабанник, який проживає в Данії; Інбар Ельнатан, мультиінструменталіст.
Фото: Поліна Павлова.
А наступного дня, 7 грудня, в «Дзизі» звучали інтерпретації творів Миколи Леонтовича від гурту New Brain Trio. Це Олег Пашковський (клавіші); Павло Гайдаєнко (бас); Іван Корнієнко (барабани). Олег розповів, як з’явилася ідея переосмислити спадщину знаного українського композитора:
«За освітою я диригент і соліст хору, а в молодості часто співав твори Миколи Леонтовича. Його мистецька діяльність завжди була для мене близькою. Навіть під час випускного академконцерту я диригував твір композитора «Літні тони».
Якось напередодні нового року ми джемували в барі Loggerhead, і я заграв тему зі «Щедрика». Адміністрації закладу це настільки сподобалось, що нам запропонували записати сингл в такому аранжуванні. Ми створили декілька версій. Після цього у мене виникла ідея записати мініальбом з обробками творів Леонтовича.
Наша музика найчастіше складається з суцільного джему. Але до фестивалів і серйозних концертів, як цей, ми готуємось. Сподіваємося, що навіємо слухачам нові ідеї та враження. Сьогодні важко когось чимось здивувати. Але хочеться, щоб наш виступ запамʼятався».
Слухати мініальбом Leontovych можна тут: https://linktr.ee/newbraintrio.
Фото: Ірина Середа.
Фіналом фестивалю став гала-концерт 8 грудня — зіркові музиканти з України, Польщі, Норвегії, Ізраїлю та США.
До першої частини дійства долучилося міжнародне тріо: віртуозна українська співачка, піаністка і композиторка Марініта та ізраїльсько-американські мультиінструменталісти Шахар Ельнатан й Інбар Ельнатан. Спільно вони (пере)відкрили для слухачів красу культур різних народів: українців, євреїв, кримських татар, азербайджанців, ромів.
Другий блок музичного вечора — виступ міжнародного квартету у складі таких музикантів, як Бендік Хофсет, норвезький саксофоніст і співак, лідер оркестру й музичний продюсер; Пйотр Вилєжол, польський піаніст, композитор, професор Музичної академії ім. К. Пендерецького у Кракові; Ігор Закус, видатний український музикант, композитор, менеджер культури, а також педагог, викладач та очільник кафедри джазу в КМАМ імені Р. М. Глієра; Борис Ярослав, яскравий і динамічний барабанник нового покоління в Україні.
Цей вечір є в записі. Партнер трансляції — мультимедійний хаб «Твоє Місто».
Фото із концерту: Поліна Павлова, Андрій Бомчик, Ростислав Павлик.
Уже третій рік поспіль у межах фестивалю відбувся Jazz Bez Kids — для найменших музикантів. Це інтерактивне заняття допомагає дітям (та їхнім батькам) зануритися у простір імпровізації, де можна вигадувати, пробувати, експериментувати, прислухатися до себе та інших, але не боятися помилок.
Цього разу диригентка та педагогиня Ірина Вакуліна спільно з колегами із Центру музичного розвитку «Tempo» підготувала програму різдвяних музичних ігор. До зустрічі долучилися діти зі Львова, зокрема з Навчально-реабілітаційного центру «Мрія».
Фото: Ірина Середа.
Ті, хто відвідали концерти у межах XXIV Jazz Bez, могли долучитися до збору на поточні ремонти дронів для побратимів джазмена й військовослужбовця Андрія Кохана, які служать у 81 окремій аеромобільній бригаді.
Артдикторка й вечуда фестивалю Марта Більська.
Jazz Bez 2024 організували Інститут стратегії культури та ГО «Вірменська 35» за підтримки Польського Інституту в Києві, Генерального Консульства Польщі у Львові та Львівської міської ради. Ексклюзивний партнер: KredoBank!