7 листопада в естонському місті Тарту стартували «Українські дні. UKRAINE! UNMUTED». Подію відкрили представники обох країн — України й Естонії, зокрема й міські голови Львова й Тарту, які цього дня підписують угоду про партнерство між обома містами. А попереду два насичені дні: дискусії, презентації, артвиступи.

Більшість подій дводенної програми відбудеться у просторі офісу Тарту 2024. Естонське місто цьогоріч має поважний титул — Європейської столиці культури та впродовж року втілює програму культурних подій, що об’єднані загальною темою «Мистецтво виживання».

Програму відкрили вітальним словом, цю частину вів Ерні Каск, менеджер міжнародних зв’язків Тарту 2024.

Ерні Каск, менеджер міжнародних зв’язків Тарту 2024. Фото: Silver Gutmann / Tartu 2024.

До присутніх звернулися міський голова Тарту Урмас Клаас та міський голова Львова Андрій Садовий. Урмас Клаас висловив сподівання, що угода про партнерство й побратимство між Тарту та Львовом відкриють нові можливості для обох міст, їхніх спільнот та інституцій, освітньої галузі й культури, зокрема в контексті аплікування Львова на конкурс «Європейська столиця культури 2030».

Міський голова Тарту Урмас Клаас (верхнє фото) та міський голова Львова Андрій Садовий. Фото: Silver Gutmann / Tartu 2024.

Андрій Садовий подякував естонцям за підтримку України, надання прихистку тим, хто постраждав внаслідок війни Росії проти України, наголосив, що маємо об’єднуватися перед російською загрозою. Спікер зауважив, що Львів нині є гуманітарним хабом, наступного року місто має титул Молодіжної столиці Європи, а водночас сподівається й на отримання статусу Європейської столиці культури 2030. 

Слово мав Надзвичайний і Повноважний Посол України в Естонській Республіці Максим Кононенко, який наголосив на тому, що Україна вже давно є частиною великої європейської сім’ї в ціннісному вимірі й культурному просторі. Він також додав, що Тарту і Львів суголосні, зокрема в бажанні плекати власну культуру. 

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Естонській Республіці Максим Кононенко. Фото: Silver Gutmann / Tartu 2024.

Юлія Хомчин, керівниця проєкту, директорка Інституту стратегії культури, зауважила, що презентація UKRAINE! UNMUTED в Естонії – це можливість робити чутним голос України та продовжувати вести діалог зі світом через культуру, завдяки культурі. Важливо, зауважила Юлія, що партнери в Естонії, у Тарту, розуміють значущість таких зустрічей. 

Кулдар Лейс, виконавчий директор Фундації Тарту 2024, розповів про те, як українська громада в Естонії долучилася до основної програми Тарту ЄСК. Спікер виокремив проєкт від Українського дому в Тарту «Калейдоскоп емоцій». У межах цієї ініціативи художники проводили арттерапевтичні практики (плетіння маскувальних сіток, створення колажів) для всіх охочих, а результатом стала серія виставок з роботами учасників.

Директорка Інституту стратегії культури Юлія Хомчин та виконавчий директор Фундації Тарту 2024, Кулдал Лейс. Фото: Silver Gutmann / Tartu 2024.

Дискусійна програма «Українські дні в Тарту. UKRAINE! UNMUTED» доступна для перегляду онлайн на фейсбуці Інституту стратегії культури, на сторінках партнерів МФ «Відродження», Tartu 2024, UkraineWorld, а також та ютуб-каналі ІСК.

UKRAINE! UNMUTED є частиною програм Тарту ЄСК, а також Бад-Ішль/ Зальцкаммергут ЄСК 2024. Проєкт втілює ГО «Вірменська 35» та Інститут стратегії культури за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України», а також Українського інституту. Проєкт представляє позицію організаторів та не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Активності в Тарту ЄСК 2024 продовжують тематику UKRAINE! UNMUTED (Україна бере голос!), започатковану у Каунасі — ЄСК 2022 року (Литва), і традицію присутності українського голосу в культурних столицях Європи.

Більше про проєкт: https://bit.ly/4exXkno.

#ЄвроВідродження#ПрямуємоРазом#EuRenaissance#MovingForwardTogether#Tartu2024

Поділитися