У Польщі вапродовж 22 вересня – 10 листопада діяло 5-те триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз». Його тема — UKRAINE! UNMUTED. В експозиції у галереї Biała в Любліні було представлено роботи українських художників(ниць), а 26 жовтня у тому ж виставковому просторі відбувся тематичний цикл дискусій за участю спікерів та спікерок із Польщі, Великої Британії, США та України.

П’яте триєнале сучасного мистецтва «Український Зріз» є спробою через мистецтво, суб’єктивні художні історії говорити про переживання українців нині — переживання війни та втрати, (пере)осмислення минулого, процес самоідентифікації та взаємин з іншими. 

Проєкт у Любліні відкрили Консул Володимир Гулик (Генеральне Консульство України в Любліні), засновниця й керівниця галереї Biała Анна Наврот, куратори 5-го Зрізу Влодко Кауфман та Сергій Петлюк, був присутній дехто із митців, чиї твори презентовані у проєкті. Інститут стратегії культури як одного з основних організаторів проєкту представила Ліда Савченко-Дуда, керівниця проєкту «Український Зріз». Певним прологом до Зрізу став перфоманс — від Наталки Лісової та Влодка Кауфмана.

Фото Katarzyna BARTNIK-DANIEL.

В експозиції представлено артпроєкти і твори таких художників(ниць):

  • Яна БАЧИНСЬКА, «Шкіра мого діда» (2020)
  • Андрій ДОСТЛЄВ, Лія ДОСТЛЄВА, «Зализуючи рани війни» (2016-2021)
  • FANTASTIC LITTLE SPLASH | Лєра Мальченко й Олександр Ганц, «Конкретний і неясний» (2019)
  • Жанна КАДИРОВА, «Паляниця» (2022)
  • Алевтина КАХІДЗЕ (у співпраці з Пьотром АРМЯНОВСЬКИМ, Олександром КРУЛІКОВСЬКИМ, Анатолем СТЕПАНЕНКОМ, Texty.org.ua | Анатолій БОНДАРЕНКО і Роман КУЛЬЧИЦЬКИЙ, Олексієм КОВАЛЕНКОМ, Михайлом ЖУРБОЮ, Любою ЯКИМЧУК, Віталієм ЧЕРНЕЦЬКИМ, Дзвінкою МАТІЯШ), Invasions (2021-2022)
  • Влодко КАУФМАН та співавтори Олександр ДОВЖЕНКО, Яна КРИКУН, Максим МАЗУР, Сергій РАДКЕВИЧ, Сергій САВЧЕНКО, Наталія ЛІСОВА, Наталка ШИМІН, «Земля» (2022)
  • Миро КЛОЧКО, Анатолій ТАТАРЕНКО, «Мир і спокій» (2022)
  • Саша КУРМАЗ, «Міст» (2019)
  • Катя ЛІБКІНД, «Жінка усміхається. Жінка бере. Жінка народжує. Овал» (2021)
  • Павло МАКОВ, Mappa Mundi (2021)
  • Сергій ПЕТЛЮК, «Коли розвіється туман» (2018)
  • В’ячеслав ПОЛЯКОВ, «ı.|.ı 2022» (2022)
  • Андрій РАЧИНСЬКИЙ, Даніїл РЕВКОВСЬКИЙ, «Хвостосховище. Брязкання, стукіт, суперечка та булькання» (2021)
  • Юрій ШТАЙДА, Ярина ШУМСЬКА, Володимир ТОПІЙ, Наталка Лісова, Влодко Кауфман, перфоманс
  • Станіслав ТУРІНА, серія «Дякую» (2014-2022), «Фігури для чайних церемоній» (2022)
  • Костянтин ЗОРКІН, «Захисний шар» (2022)

Сергій ПЕТЛЮК, «Коли розвіється туман» (2018). Фото Piotr WYSOCKI.
В’ячеслав ПОЛЯКОВ, «ı.|.ı 2022» (2022). Фото: FOTO QZ / Marcin Pietrusza.

5-те триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз» стало супровідною подією Конгресу транскордонної співпраці, що проходив у Любліні 9-11 жовтня. На Конгресі зокрема говорили про Україну та досвід українців, а учасниця триєнале Ярина Шумська, художниця, перфомерка, долучилася в межах події до дискусії «Митці/Культура перед обличчям війни в Україні» (11 жовтня).

А в кінці жовтня в одній із кімнат Galeria Biała, де діяв Зріз, відбувся цикл дискусій про Україну, українське сучасне мистецтво та його сприйняття у світі. Це було декілька дуже концентрованих розмов — і нагода подивитися на себе, тобто на українців, з інших ракурсів — очима наших іноземних колег, котрі долучилися.

На подіях говорили про те, якою є реальність українців нині, під час війни, які процеси і трансформації відбуваються в українській культурі (звертаючись зокрема до збірки есеїв UKRAINE! UNMUTED), яким є наше сучасне мистецтво, яким воно бачиться ззовні та в міжнародному контексті, якими є взаємини між нами — представниками різних країн, людьми з різними досвідами, тими, хто аналізує культурні процеси і явища, спостерігає за ними, творить.

Фото: FOTO QZ / Marcin Pietrusza.

Думками й досвідами ділилися Юрко Вовкогон і Катерина Ботанова (Мистецтво війни. Розмова про збірку есеїв UKRAINE!UNMUTED), Ірина Старовойт, Едвін Бендик, Тамар Якобі, Анна Лазар й Ендрю Вілсон (Наш світлий бік. Історія солідарності. Що люди дізнаються про себе як про спільноту в часи кризи?), Оксана Карповець, Жанна Комар, Збіґнєв Собчук і Вальдемар Татарчук (Між нами: яким бачать українське сучасне мистецтво поза Україною). Модерувала розмови Оксана Форостина. Відеозаписи доступні тут:

– Мистецтво війни. Розмова про збірку есеїв UKRAINE!UNMUTED

– Наш світлий бік. Історія солідарності. Що люди дізнаються про себе як про спільноту в часи кризи?

– Між нами: яким бачать українське сучасне мистецтво поза Україною

Як слухачі до події долучилися представниці культурних інституцій Львова (і не тільки): Марта Троцюк, Тетяна Продан, Ярина Шумська, Марія Главацька, Софія Ліщинська, Софія Откович, Вікторія Швидко, Юлія Манукян.

5-те триєнале у Любліні організували Інститут стратегії культури й ГО «Вірменська 35» (Львів), Центр Культури в Любліні (Рафал Козінські, Марися Артем’юк-Козінська, Збіґнєв Собчук) й галерея Biała (Люблін) за підтримки Львівської міської ради, Українського культурного фонду, ЗМІН Фундації й Міжнародного фонду «Відродження». 

Екскурсія Зрізом у Любліні від Збіґнєва Собчука (Центр Культури в Любліні). Фото: FOTO QZ / Marcin Pietrusza.
Станіслав ТУРІНА, серія «Дякую» (2014-2022). Фото Katarzyna BARTNIK-DANIEL.

Цікаво, що саме з Любліна розпочалася історія Зрізу: у партнерстві дієвців культури Львова і Любліна народилася ідея триєнале «Український Зріз» — як проєкту для презентації українського сучасного мистецтва поза межами України. Так, дві перші едиції — 2010  й 2013 років — були представлені саме в цьому польському місті. 

Раніше, восени 2022-го, 5-те триєнале «Український Зріз» із темою UKRAINE! UNMUTED відбулося в Каунасі-ЄСК 2022 (Литва), а цьогоріч на початку вересня його складова була презентована під час ІІІ Конгресу Культури у Львові.

_______

Український Зріз — це триєнале сучасного українського мистецтва, започатковане у 2010 році з метою представити українське мистецтво у світі. Відтоді проєкт був реалізований у Любліні (2010, 2013), Вроцлаві (Європейській столиці культури 2016), Каунасі (Європейській столиці культури 2022) та у Львові.

Ідея Українського Зрізу з’явилася у Львові в середовищі мистецького об’єднання «Дзиґа», одного із культових культурних осередків міста і країни, у співпраці з партнерами із Любліна фундацією Trans Kultura. Задум виник із бажання вловити й окреслити «українськість» у сучасному мистецтві, зібрати на одному майданчику авторів(ок), для яких Україна — не просто «територія», а «своя, важлива територія», з якою взаємодієш, переживаєш, змінюєшся. Зріз є кураторським проєктом. Нині справу Зрізу продовжують ГО «Інститут актуального мистецтва» та Інститут стратегії культури.

Поділитися