11-13 жовтня у Львові відбудеться грандіозна подія – Конгрес культури “Перехід 1989”, що збере близько 200 представників сфери культури з України та з-за кордону.

Конгрес культури – можливість започаткувати традицію конгресу-бієнале, що стане для українського інтелектуального і мистецького середовища платформою для систематичного обговорення, ревізії та стратегування у сфері культури.

«Перехід 1989» хронологічно та метафорично відштовхується від 1989 року – часу падіння Берлінського муру та вихідної точки розпаду СРСР.
Формат події робить акцент на дискусійному характері та створює поле для рефлексії чуттєвого досвіду останніх 30-ти років. Важливим є як досвід України, так і загалом Європи, перед котрою нині постає чимало нових викликів.

Для розробки концепції та програми Конгресу команда ІСК ініціювала створення Візійної групи, що згуртувала представників та представниць сфери історії, культурології, філософії, письменників та журналістів, митців та громадських діячів, інтелектуалів та візіонерів України: Андрій Дахній, Зеновій Мазурик, Зоряна Рибчинська, Юрій Прохасько, Остап Сливинський, Оксана Форостина, Вікторія Садова, Оксана Дащаківська, Влодко Кауфман, Богдан Шумилович, Антін Борковський. Конгрес пропонує розгляд теми крізь призму трьох тематичних блоків, акцентуючи на власне соціокультурному аспекті:

  • Мури. Куратор блоку Антін Борковський – журналіст, громадський діяч, політолог. Метафора мурів розглядає роль культури у деколонізації України, формування нових викликів у національній та європейській ідентичності, значення мурів ментальних і культурних, визначення їх наявності чи відсутності.
  • Міри. Кураторка блоку Зоряна Рибчинська – завідувачка кафедри культурології Гуманітарного факультету УКУ, експертка проекту CHOICE. Спроба означити культуру як мірило розвитку, розглянути зміни та можливості для сфери культури, дослідження та статистику, право та критику культури.
  • Наміри. Куратор блоку Зеновій Мазурик – викладач кафедри культурології УКУ, музеолог, співзасновник «Асоціації музеїв та галерей». Пошук і фіксація актуальних культурних потреб України, ініціювання та розробка стратегій для культури, моніторинг змін.

У програмі Конгресу передбачена мистецька частина – “Український зріз” – візуальне осмислення ситуації «переходу». Куратори проекту:

  • Влодко Кауфман – перфомер, живописець, графік, куратор і координатор низки арт-проектів і фестивалів, співзасновник «Інституту Актуального Мистецтва».
  • Сергій Петлюк – медіа-художник, автор та співкуратор низки мистецьких проектів в Україні та за кордоном.
  • Лідія Савченко-Дуда – співзасновниця та арт-координаторка мистецьких проектів МО «Дзиґа», арт-директорка фестивалю «Дні мистецтва перфоманс у Львові».

«Український зріз» та конгрес культури вже відбувались у минулі роки, зокрема як триєнале сучасного мистецтва з 2010 року та Конгрес Культури Східного Партнерства 2015. Однак мистецька частина відбувалась за кордоном, а конгрес мав переважно візійну функцію. Цього року ми хочемо підсумувати дводенні напрацювання Конгресу у вигляді модерованої сесії в форматі “відкритого простору”. Учасники та учасниці зможуть фіналізувати свої рефлексії щодо питань, висвітлених у панельних дискусіях, а також висунути власні теми до спільного обговорення. За підсумками сесії буде сформовано спільні рекомендації для середовища культури України загалом та державних органів, відповідальних за політику у сфері культури зокрема.

Проект реалізовується за підтримки Українського культурного фонду ГО “Вірменська 35”, Інститутом стратегії культури та Львівською міською радою. Слідкуйте за оновленнями на офіційному сайті Конгресу та на Facebook сторінці:
https://www.facebook.com/culturecongress.lviv/
https://culturecongress.org.ua/

Поділитися