Традиційно, в кінці грудня ми підбиваємо підсумки року, що минає. 2022 рік для всіх нас був нелегким і напруженим, втім нам вдалося втілити багато проєктів натомість — звісно ж, відтепер усі і кожен проєкт орієнтований на суспільні потреби, продиктовані війною.

Плани на 2022-й
На 2022-й рік у нас було заплановано чимало. Повернувшись в січні із відкриття програми Європейської столиці культури у Каунасі, ми мали намір розвивати серії україно-литовських арт-резиденцій. ІСК продовжував стратегування міської мережі бібліотек у Львові, а ще у цей же час тривала активна фаза становлення міського Фонду культури — 15 лютого, після нещодавнього затвердження статуту установи, містом був оголошений конкурс на посаду керівника Фонду культури Львівської МТГ. Втіленню ідеї Фонду в життя передувало 4 роки невтомної роботи. Навесні-влітку ми планували провести напрацювання моделі Резиденційного дому у Львові (спільно із Wroclawski Instytut Kultury та офісом Львів – Місто літератури ЮНЕСКО), а на осінь очікували 5 триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз»

Натомість. 24 лютого нас, усіх українців і українок, сколихнула новина про повномасштабне вторгнення росії на територію України. Очевидно, більшість планів довелось відкласти (але аж ніяк не усі!) чи адаптувати до реалій війни. Перші тижні російської агресії для культурної сфери Львова ознаменувались акумуляцією усього наявного ресурсу на термінові виклики — чи не кожна інституція й установа культури створила на своїй базі гуманітарний хаб, прихисток чи інформаційний центр для внутрішньо переміщених осіб. Рівень самоорганізації та взаємопідтримки культурного середовища у кризовій ситуації вразив, мабуть і нас самих. Інститут стратегії культури також реорганізував свій офіс у гуманітарний хаб і, аби оперативно й ефективно відповідати на запити українських військових і готовність десятків людей із різних країн підтримати українців, у спілці із ГО «Вірменська 35» нами було створено благодійний рахунок.

Далі наша команда вдалася до такого інструменту боротьби, як культурна дипломатія і комунікація. Ми уважно відслідковували процеси у середовищі, стали рупором ситуації у Львові та Україні за кордоном. Так, було започатковано англомовні дайджести, спецпроєкти «Культура в часі війни» та «Друга спроба» — віримо, що цей, по-своєму унікальний досвід, важливо зафіксувати та зберегти. Ми комунікували «Можливості для тих, хто за кордоном» та «Можливості для тих, хто залишається». На запит багатьох ми також системно інформували  про «Вакансії у сфері культури». Представниці ІСК брали участь у низці міжнародних воркшопів та форумів за кордоном.

Звісно, нові реалії як перекреслили попередні плани, так і породили нові проєкти. Це «ШтабКультура» і «Плани на завтра», це опитування «Культура релокована» і безпосередня робота у модульних містечках. Пишаємось, що ми знайшли наснагу і втілили масштабний, із різними складовими  проєкт цьогоріч — триєнале «Український Зріз» у Каунасі із резонуючою сьогоденню темою Ukraine! Unmuted. Про все-все розказуємо далі!

За цим роком стоїть багато втрат і болю, багато непевності та перепон: у плануванні, фінансуванні, впевненості у власних силах. Тут у нагоді стала непохитна віра в Україну та її Перемогу! Але найцінніше — всупереч усьому нам вдалося зберегти команду. Жоден із нас не покинув / покинула ІСК, війна не стала на заваді працювати далі усім разом і ще наполегливіше.

Коротка презентація тут.

Бюджет та фінансування 
Цьогоріч бюджет ІСК склав 4 млн грн. Ця сума — захищені статті витрат, що покриває зарплати працівникам та оплату комунальних послуг нашого офісу. Відповідно до законів воєнного стану, додаткові витрати на відрядження, послуги, премії тощо було обмежено, і чимало наших проєктів відбулися завдяки грантовій підтримці організацій-донорів. Відтак у 2022 році ми залучили  3 169 000 грн, а це:

  • 1 000 000 грн від Фундації ЗМІН — 5 триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз»
  • 1 200 000 грн (30 000 євро) від Kaunas 2022 —  5 триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз»
  • 350 000 грн від Міжнародного фонду «Відродження» — дискусійна частина «Українського Зрізу» 
  • 299 000 грн від America House Lviv — ХХІІ фестиваль Jazz Bez 
  • 45 000 грн благодійна пожертва від Вадада Лео Сміта — на проведення Різдвяного вечора Jazz Bez Kids
  • 225 000 грн від Мальтійської служби допомоги у Львові — на організацію низки екскурсій та заходів для ВПО
  • 50 000 грн від закордонних меценатів — на організацію театрально-музичних подій для дітей ВПО

Велика подяка партнерам, завдяки яким ми змогли реалізувати надважливі речі, не відмовляючись від планів і традицій! Ми отримали змогу представити Україну у Європейській столиці культури Каунасі й дали підтримку українським митцям та  мисткиням; змогли запросити до себе іноземних музикантів і подарувати Львову відчуття джазового свята. Дякуємо за рік разом! 

Культурна дипломатія та комунікація — один із напрямів нашої діяльності, який у 2022-му отримав нове звучання. Саме зараз, в часі війни, ми бачимо ще більшу доцільність говорити за кордоном про Україну, зокрема становище її культури, спадщини, про середовище, ще більше.

Юля Хомчин на Форумі європейських столиць культури. Травень 2022.

ІСК на міжнародних майданчиках у 2022-му
Протягом цього року Інститут стратегії культури розвинув боротьбу на дипломатичному фронті! Використовуючи міжнародні майданчики для посилення українського голосу, ми взяли участь у декількох форумах, ярмарках, провели лекції та розмови про Україну. Директорка ІСК Юля Хомчин як спікерка виступила на травневому European Capital of Culture Forum 2022 в Каунасі та на Brno Cultural Forum: Crossovers у червні. Там же, у Брно, ми підписали Меморандум про співпрацю із локальним Туристичним центром, який передбачає низку спільних активностей, а найголовніше — кооперацію Львова і Брно в рамках аплікації чеського міста на титул Європейської столиці культури у 2028. Здійснили і декілька поїздок до польського Любліна — із останнього це форум «Україна і ЄС – (від)будова партнерства» за участю представництв програми «Креативна Європа» із Сербії, Франції та Польщі.

Тим часом представниці ІСК також долучаються до активностей за кордоном. Марія Кравченко взяла участь у кількох тематичних воркшопах: у Варшаві для напрацювання ідей підтримки українського культурного сектору Європейським Союзом й у Кракові щодо захисту культурної спадщини, організований ЮНЕСКО. На семінарі у Варшаві було напрацьовано рекомендації для профільних організацій ЄС щодо механізмів підтримки і посилення сектору ККІ в Україні, втілення майбутніх проєктів у співпраці українських інституцій з ЄС. Про стан української культурної спадщини та культурної сфери загалом доповідала Ярина Короткевич під час лекції для студентів Венеційського університету (клас проф. Джорджо Андріана).  

Восени Інститут стратегії культури спільно із Головним офісом ЮНЕСКО в Парижі, українським Goethe Institut та МКіП України подали спільну заявку на спецконкурс Креативної Європи для підтримки переселенців, культурного і креативного секторів України. Сподіваємось на проходження конкурсу!

Комунікація під час війни і про війну

Дайджест CULTUREHEADQUATERS — англомовна розсилка про події в Україні на культурну сферу після повномасштабного вторгнення росії в Україну. З кінця лютого й до травня вийшло майже 20 розсилок, у яких ішлося про інституційну й гуманітарну діяльність культурних установ, митців, культурну спадщину під час війни, людей культури на фронті…

«Культура в часі війни» — серія публікацій про життя й діяльність культурних інституцій у Львові під час війни, музичні проєкти, ініціативи зі збереження культурної спадщини у Львові, а також про культурний дипломатичний фронт. 

«Друга спроба» — цикл розмов із представниками(цями) сфери про те, наскільки їхні плани на 2022 рік виявились (не)сумісними із реальністю, що було, що не було втілене або, можливо, є  відкладене, які нові задуми з’явилися. У трьох едиціях думками поділилися 13 дієвців сфери.

«Можливості для тих, хто за кордоном» та «Можливості для тих, хто залишається» — регулярні публікації актуальних резиденцій, стипендій, стажувань від закордонних партнерів ІСК та інституцій з різних куточків світу для тих українців, які стали біженцями, і для тих, хто залишився в Україні. Розуміючи, як багато людей культури втратило роботу через війну, згодом ми доповнили цей цикл серією «Вакансії в культурі».

Лекція Незалежності. 23 серпня відбулася лекція Незалежності «Людина супроти війни». Її прочитала Галина Крук, поетка, літературознавиця, перекладачка у просторі Меморіалу Героїв Небесної Сотні. Ця зустріч продовжила започаткований Інститутом стратегії культури у 2021-му формат — лекцію до Дня Незалежності, що спільно з відомими лектор(к)ами націлена на фіксацію актуальної ситуації в Україні й пошук, у чому наш, українців, потенціал, що є нашою силою, може дати її нам. Подія відбулася за підтримки ЗМІН Фундації. 

Закапелок Маркіяна Іващишина — новий провулок у Львові, нова точка на культурній мапі міста, що з’явилася у 2022-му! Поява простору пов’язана з ініціативою надати одній з вулиць Львова ім’я Іващишина. Рішення про створення Закапелка було прийнято 18 серпня, відкриття відбулося 6 вересня, у день народження Маркіяна Іващишина, співзасновника й керівника МО «Дзига», засновника низки культурно-мистецьких проєктів, які є візитівкою Львова. На початку грудня у Закапелку відбувся один із концертів ХХ Jazz Bez.

Український Зріз
5 триєнале сучасного українського мистецтва, націлене на фіксацію стану і представлення сучасного українського мистецтва  передовсім іноземній аудиторії. Місцем проведення стала Європейська  столиця культури 2022 — місто Каунас у Литві. Темою UKRAINE! UNMUTED проєкт упродовж місяця — з 4 листопада по 4 грудня — об’єднав виставку творів та перформанси сучасних українських художників та художниць України, дискусійну програму й збірку есеїв про Україну та українську культуру.

UKRAINE! UNMUTED — це тема п’ятого Зрізу, що водночас вийшла суто поза межі проєкту. Ця тема стала потребою часу, бажанням українців говорити про себе, відповіддю на запит багатьох людей у світі, які уважно і з інтересом дивляться на Україну (зокрема через війну і насамперед сміливу боротьбу українців у ній).

  • На виставці, що розташувалася у просторі колишньої головної пошта Каунаса, було представлено 17 арт-проєктів: це відео, інсталяції, об’єкти, живопис, графіка, перфоманс та фотографія. Географія митців: Дніпро, Херсон, Київ, Харків, Львів, Одеса, Донецьк. Відкривала «Зріз» перфомативна складова — «новели про шлях» від п’яти авторок та авторів. Упродовж місяця виставку відвідало близько 3000 людей. Серед поважних гостей: президенти Литви, Польщі й Латвії.
  • Розкрити тему була націлена й серія тематичних дискусій за участю публічних інтелектуалів, науковців із Литви, Польщі / Німеччини, Швеції / Австрії, США, України: цеКарл Генрік Фредрікссон, Вахтанґ Кебуладзе, Ярослава Стріха, Яцек Денель, Ярослава Стріха, Кетрін Янґер, Ґінтаутас Мажейкіс, Павел Поторочин, Володимир Шейко. У розмовах ішлося проте, яким є зв’язок між імперією та колонією, як трансформуються уявлення про Україну та її культуру, як представляти свою культуру в сучасному світі. Це була спроба зробити українську культуру, Україну більш видимими та зрозумілими для іноземців. Зустрічі відбувалися в різних локаціях Каунаса, відеозаписи тут.
  • Двомовна литовсько-англійська збірка есеїв — це тексти від українських мистецтвознавців, філософів, літераторів, покликані відкрити іноземцеві українську культуру та контекст її творення, зокрема у питанні колоніалізму та реінтерпретації й актуалізації деяких питомо українських культурних, мистецьких явищ та процесів ХХ і ХХІ століть. Серед авторів(ок) текстів: Микола Рябчук, Віталій Портников, Ярослава Стріха, Катерина Ботанова, Діана Клочко, Юрко Вовкогон, культурний менеджер та воїн, який міркує, що і як люди культури, котрі на війні, зможуть розповісти іншим про цей досвід. Українською тексти будуть доступні на сайті ІСК та на Korydor.

Куратори Зрізу 2022: Влодко Кауфман, Сергій Петлюк, Оксана Форостина; керівниця проєкту — Ліда Савченко-Дуда. Триєнале у Каунасі стало можливим завдяки низці партнерств. ІСК, ГО «Інститут актуального мистецтва» й «Вірменська 35» втілили його за підтримки Львівської міської ради, ЗМІН Фундації, МФ «Відродження» та литовських партнерів Kaunas 2022, а також Українського Інституту (дискусійна складова) та медіапартнерів Lb.ua, «Український тиждень», Korydor та UkraineWorld.

Міжнародні арт-резиденції
Modernism for the Future 360/365 — міжнародний проєкт з актуалізації модерністичної спадщини через мистецтво. Проєкт розпочався восени 2020-го, завдяки арт-резиденціям об’єднав кілька міст (Каунас, Брно, Кортрейк, Львів, Тель-Авів). Його підсумком стала міжнародна виставка в Каунасі, що відкрила річну програму «Каунас – ЄСК 2022». В експозиції були представлені результати локальних і міжнародних мистецьких резиденцій у містах-партнерах проєкту. Серед робіт і твори художників зі Львова Ольги Кузюри (резиденція у Львові) й Андрія Лініка (резиденція у Кортрейку), а також танцювального колективу з Каунаса Nuepiko, що працював у Львові з об’єктом міжвоєнного модернізму — Будинком профспілок.

«Відбудова». Арт-резиденція у Каунасі 
Влітку у Каунасі, ще до проведення «Українського Зрізу», ми організували мистецьку резиденцію під темою «Відбудова». Учасницею стала мисткиня, кураторка, культурна антропологиня та есеїстка з Донецька Лія Достлєва, якій ми запропонували створити мистецький твір-висловлювання на тему актуальних воєнних дій в Україні через метафору відбудови. Відтак, протягом серпня Лія створила серію текстильних «істото-рослин», що апелюють водночас і до особливостей місцевої архітектури, і до теми біженців. У рамках резиденції художниця також провела майстер-класи для дітей-ВПО, які зараз проживають у Литві.

Стратегування, консультування та аналітика — великий напрям ІСК і цьогоріч ми зокрема займалися такими процесами:

  • Розробкою стратегії для бібліотечної системи міста Львова
  • Фасилітуванням процесу планування діяльності культурних інституцій (компанія «Скайрон», проєкт «Після тиші», музей «Львівський скансен»)
  • Дослідження «Європейські культурні столиці: Чому цей титул має значення?»
  • Релокація культури — основний фокус аналітики у 2022-му

ШтабКультура
Це серія крос- і секторальних зустрічей професійних середовищ культури для обговорення актуальних викликів воєнного і повоєнного життя й ролі в ньому культурних інституцій та проєктів. Це спільний проєкт ІСК та Майстерні практиків культури УКУ.

Від червня до кінця 2022 року відбулося 5 зустрічей. До обговорень долучилися дієвці культури не лише Львова, але і з інших міст України, які перебувають зараз тут. Ділилися досвідом, зокрема й переживання війни, будували плани на майбутнє.

  • Круглий стіл «Місто і театр» у партнерстві з кафедрою театрознавства та акторської майстерності ЛНУ ім. І. Франка, де говорили про особливості роботи, пошуки, завдання сучасного театру, кенселинг російської культури та самоцензурування до повномасштабної війни й нині, під час війни. Участь взяли: Ольга Пужаковська, Андрій Бондаренко, Артем Вусик, Олексій Паляничка, Володимир Бєглов, інші представники(ці) сектору. Модерувала зустріч Майя Гарбузюк. Переглянути відеозапис тут
  • Дискусія «Мистецтво у війні» у партнерстві із Jam Factory Art Center. На зустрічі йшлося про те, як мистецтво стає оборонною зброєю, свідчить про досвід війни, шукає нову мову, випрацьовує візію, якими є і як змінюються мистецькі інституції, мистецька освіта, художники(ці) та чого суспільство очікує або потребує від мистецтва нині. Учасниці(ки): Божена Пеленська, Василь Косів, Дарина Скринник-Миська, Павло Ковач, Влада Ралко. Модерувала Марія Кравченко.
  • Розмова «Місто і музика» у партнерстві зі Львівською національною філармонією. Це була бесіда про класичну музику, музичну освіту й інституції, їхні відданість традиціям та експериментування, завдання у мирні часи й під час війни, спілкування з аудиторіями та їхні запити нині. Долучилися Марта Кузій, Остап Мануляк, Денис Литвиненко, Ірина Вакуліна. Модерувала Юлія Півторак. Відео тут.
  • Розмова «Місто і музика. Частина ІІ» у партнерстві зі Львівською національною музичною академією ім. М.Лисенка. Що у світі сучасної поп-музики і як змінилася ця індустрія через війну? Чим замінимо російськомовну музику в ефірі? Скільки протримається запит на патріотичне? Як змінили свої плани, записи, тури виконавці в час, коли заробітки щезли або мінімізувались? Спікери: Артем Галицький, Михайло Безпалько, Петро Луцишин, Остап Майчик. Вела розмову Марта Більська. Запис події тут.  
  • Розмова «Релокація культури: виклики та потреби». Обговорювали нові реалії у сфері культури, зумовлені війною, проблеми й адаптацію релокованих до Львова дієвців та інституцій культури, їхню діяльність та співпрацю з локальними установами й ініціативами. Участь взяли Діана Трима, Христина Бойко, Божена Пеленська, Наталія  Бунда, Богдана Брилинська, Леся Берездецька. Модерувала Марія Кравченко (ІСК). Огляд розмови тут.

ШтабКультура стала реакцією на запити культурних середовищ та ініціатив Львова для проговорення, фіксації актуальних викликів та змін у суспільно-культурній сфері. Проєкт запрошує до пошуку порозуміння, підсилення солідарності та творення ідей для спільного майбутнього.

Культура релокована дослідження 
Основний фокус аналітики у 2022-му: релокація культури. Львів став одним з основних міст, куди приїздили дієвці культури, проте через динамічну ситуацію значна частина з них тут не затримувалась — поверталась додому або виїжджала закордон

Освіта для культури

  • Майстерня практиків культури — освітня платформа для професійного розвитку дієвців культури, налагодження і підтримки партнерства у сфері культури. Восени 2022-го відбулася друга едиція програми, до якої долучилися практики культури з Херсону, Бахмута, Вінниці, Одеси, Львова. МПК втілюють ІСК та кафедра культурології УКУ.
Випускники і випускниці цьогорічної Майстерні практиків культури
  • «Основи дієвої комунікації, або Розмовляємо із задоволенням» —  освітній проєкт Марти Більської для вчителів української мови та літератури ЗЗСО Львівської ТГ (у співпраці з ЦПРПП Львова, міським управлінням освіти. Роботу відновлено у травні, слухач(к)ами проєкту стали не лише львівські освітяни, а й вчителі та педагоги з усіх куточків України (тренінги в рамках EdCamp Ukraine).
  • «Історія людства – це історія культури» — авторський цикл інтерактивних лекцій від Марти Більської для школярів 8-11 класів львівських загальноосвітніх шкіл (у співпраці з міським управлінням освіти).  Мета — мотивувати підлітків пізнавати і використовувати мистецтво як ключ до самовдосконалення та розвитку креативності, актуалізувати викладання основ історії культури світу у школах України.

Підтримка воїнів та людей-ВПО культурою
Від початку повномасштабної війни Львів став прихистком для багатьох людей із різних міст України, насамперед зі сходу. ІСК, як і більшість культурних інституцій країни, перетворився в інформаційно-гуманітарний штаб, шукав можливості підтримати як військових, так і цивільних, котрі постраждали від військових дій окупанта. Для внутрішньо переміщених осіб у Львові, передусім для дітей, упродовж року ІСК пропонував певні культурні активності, які б допомогли дізнатися щось нове, поспілкуватися з іншими, пізнати місто й регіон.

«Незламні» — поетично-музичний проєкт про боротьбу українського народу за свою свободу в загарбницькій війні росії проти України. Це музика авторства Ігоря Закуса та вірші українських поетів, написані в перший місяць повномасштабної війни, виконані квінтетом Ігоря Закуса й Академічним симфонічним оркестром Львівської національної філармонії ім. М.Скорика. Концерт транслювали з метою збору коштів для ЗСУ. Проєкт був наживо презентований і в інших містах України і Європи, а також відкрив ХХІІ Jazz Bez у Рівному.

Серед ініціатив для вимушених переселенців:

  • програма для близько сотні дітей дітей віком від 7 до 17 років, що були евакуйовані до Львова з села Миколаївка (Донеччина). Організація занять спортом, театральним мистецтвом і хореографією у співпраці з волонтерами Центру «Мрія», управлінням спорту ЛМР і Палацом культури ім. Г.Хоткевича. Лекції з історії культури від Марти Більської, практичні заняття у творчій майстерні Шевченківського гаю
  • «Театр іде до тебе!» — показ вистав для дітей у місцях компактного проживання ВПО у Львові. У червні-липні відбулося три покази у співпраці з театром «І люди, і ляльки» в парку біля КЦ «Супутник», у модульних містечках на Науковій та Сихові та виступ етно-тріо «Коралі» та у Стрийському парку 
  • «Кіно іде до тебе!» — організація щотижневих кінопереглядів для дітей у модульному містечку в Стрийському парку впродовж серпня
  • екскурсії містом та областю — ознайомлення зі Львовом, майстер-класи в Шоколадній майстерні, концерти в Органному залі, поїздки у місто-музей Звенигород, фортецю-заповідник «Тустань» у вересні – грудні

«Book’и в руки» — збір книжок для українських дітей та молоді, які через війну втратили дім та знайшли прихисток у різних містах України, зокрема в Запоріжжі та Львові (центр «ЯМаріуполь»). На кінець року було зібрано понад 300 книжок. Втілюється спільно із ЦБС для дітей Львова та Сенсотекою.

Українські книжки у Чехії! Ukrajinské knihy do Čech!
Проєкт зі збору книжок для українців та українок, які через війну були вимушені переселитись до Чехії. У червні у Львові, Винниках, Івано-Франківську було зібрано понад 1000 книжок; долучилися як цілі компанії чи команди, як харківське видавництво «АССА» чи платформа «Тепле місто», так і великими індивідуальними внесками від авторів та читачів. Література доступна у різних локаціях Праги.

Ініціативу втілювали MRIYA UA (Прага), ІСК та «Вірменська 35» (Львів) у партнерстві з локаціями збору. Крім збору, проєкт передбачає й закупівлю книжок в українських видавництв за підтримки чеських меценатів та благодійників.

Нові подкасти у 2022-му

  • Плани на завтра — цикл програм у форматі ток-шоу про виклики і можливості, які вийдуть на перший план в Україні одразу після Перемоги. Спільний проєкт YouTube-каналу ТО-МИ, Radio Skovoroda та ІСК. За літо й осінь вийшло 30 випусків програми на найрізноманітніші світоглядні тематики: перехідне правосуддя та інтеграція звільнених територій; відбудова, урбаністика та інклюзія; реформа освіти й  культурна дипломатія; медіаграмотність та громадянська відповідальність і багато іншого. Ведучі програми Володимир Бєглов та Ірина Старовойт, а серед запрошених гостей: дисидент Мирослав Маринович, паралімпійський чемпіон Андрій Демчук, історикиня Оксана Дудко, керівниця ІСК Юля Хомчин, блогери Андрій Шиманський та Віталій Гордієнко, культурна менеджерка Ольга Пужаковська, літературознавиця Тетяна Огаркова та філософ Володимир Єрмоленко й ін.

Подкастери помітили, що, незалежно від теми розмови, найчастіше в обговореннях звучали слова «культура», «спільнота», «діалог», «деколонізація» та «суб’єктність».

  • Ukraine! Unmuted — подкаст про сучасне українське мистецтво у світовому контексті, його роль в часі війни та сприйняття за кордоном. Це спільний проєкт ІСК та Radio SKOVORODA, приурочений до 5 триєнале сучасного українського мистецтва у Каунасі з однойменною темою. Ведуча програми Євгенія Нестерович, у студії вже побували зокрема антропологиня і мисткиня Лія Достлєва, перформерка Ярина Шумська, історик мистецтва Богдан Шумилович, митець і куратор Влодко Кауфман.

XXII фестиваль Jazz Bez!
Від свого започаткування у 2000 році фестиваль відбувався щороку, навіть під час Революцій в Україні чи пандемії і цей рік — рік війни — не став винятком. Так, ХХІІ міжнародний фестиваль сучасної імпровізаційної музики Jazz Bez відбувся у Львові з 2 по 6 грудня! До Львова приїхали музиканти із Польщі, Аргентини, Бельгії!

Фокусною темою цьогорічного Jazz Bez була релокація в культурі України й програма передбачала залучення різних вікових категорій — як дітей, так і студентів профільних ВНЗ; були концерти кримськотатарських музикантів й релокованих гуртів. Відбулися інтерактивні заняття для дітей-переселенців, майстер-класи за участю українських та закордонних музикантів, міжнародний джазовий форум на базі Львівської музичної академії. 

Із нововведень цьогоріч — програми Jazz Bez Kids та Jazz Bez Junior.  Від свого початку ці проєкти мали на меті «поїздити» різними містами України, як-от Ніжин, Нова Каховка чи Берегово, втім війна внесла свої корективи, і ці програми ми апробували разом із вимушеними переселенцями тут, у Львові. Особливу радість дали заняття із найменшими «джазбезівцями» — дітьми до 10 років із Луганської, Донецької, Запорізької областей, які зараз мешкають у модульних містечках Львова. Завітали й сім’ї зі Львова та із центру підтримки «ЯМаріуполь».  

А далі — 2023-й рік. Віримо, що у ньому під мирним небом нам вдасться провести ІІІ-й Конгрес культури (який що два роки відбувається восени), продемонструвати «Український Зріз» новим іноземним аудиторіям (маємо намір привезти проєкт до Польщі і не лише!), відновиться робота над Резиденційним центром та міським Фондом культури.

І поки ми вже на переможному шляху маємо у планах працювати ще наполегливіше, натхненніше! Дякуємо за цей рік разом! Бажаємо здійснення найголовнішого бажання цього року — Перемоги!

Переглянути звітну подію можна на нашій сторінці у Facebook.

Поділитися