Сьогодні, 8 липня, на пленарному засіданні Львівської міської ради прийнята Ухвала про створення міського фонду культури! “За” появу нової інституції у Львові проголосували 48 депутатів!

Фонд культури Львова — конкурсний інструмент для розкриття культурного та мистецького потенціалу міста, підтримки дієвців культури, що сприятиме позитивному позиціонуванню міста у країні та поза її межами. Середовищу культури, крім власне фінансової підтримки, Фонд, за напрацьованою концепцією (базова модель), мав би запропонувати урізноманітнений та спрощений доступ до фінансування: розширення наявних і створення нових програм у місті, можливості співфінансування проєктів з інших джерел.

Відповідно до ухвали міськради, Фонд культури громади Львова буде комунальною установою, її уповноважений орган — виконавчий комітет ЛМР; затверджено розмір статутного капіталу Фонду — 1 000 000 грн. 

Ідея створення міського фонду культури зафіксована у Стратегії розвитку культури Львова 2025. Проєкт ухвали підготувала команда Інститут стратегії культури, що займається аналітикою та моніторингом Стратегії розвитку культури, освітніми та дослідницькими проєктами у сфері культури спільно з профільною депутатською комісією з питань культури, молоді, спорту та зовнішніх зв’язків.

“Ідея і створення Фонду культури Львова є амбіцією не просто дивитися у майбутнє, а моделювати, програмувати його на розвиток. Поява Фонду змінить імідж нашого міста — як громади і як управління: це свідчення того, що тут культуру розуміють як простір для саморозкриття, реалізації власної суб’єктності у творенні модерної й оригінальної культури,” — підкреслює Ліда Савченко-Дуда, керівниця напрямку створення міського Фонду культури в ІСК.

Із 2018 року Інститут стратегії культури працює в напрямі створення міського Фонду культури, відтак як результат тривалої роботи за участю півтори сотні культурних дієвців, фінансистів, юристів(ок), управлінців, аналітиків(кинь) 2020 року була напрацьована та представлена комплексна модель муніципального фонду культури на прикладі Фонду культури Львова. Серед учасників робочих груп із напрацювання моделі Фонду: Богдана Брилинська, Євгенія Нестерович, Олена Турянська, Андрій Салюк, Павло Богайчик, Наталія Дзюбенко, Анна Батищева, Зоряна Рибчинська, Василь Кметь, Мар’яна Загоруйко, Божена Пеленська; важливою була оцінка зовнішніх експертів, серед яких Єжи Онух, Богдан Шумилович, Ірина Подоляк, фахівці Axon Partners. Роботу в групах курували Ліда Савченко-Дуда (Інститут стратегії культури), Юля Хомчин (Інститут стратегії культури), Володимир Воробей (PPV Knowledge Networks), Світлана Ільницька й Анна Лиско (Li Partners) та Михайло Мороз (екс-очільник управління культури ЛМР). Перелік учасників та учасниць робочих груп тут. Базова модель міського фонду культури посиланням тут.

“Певною мірою ми винаходимо колесо: муніципального фонду культури не має жодне місто в Україні. Створення такої інституції є дуже важливим — для Львова, а також і для інших міст, адже, якщо говорити глобальніше, то йдеться не про нову інституцію (це лише форма), а про новий зміст — нові підходи до підтримки культури: це конкурсний відбір, комплекс актуальних для конкретного міста програм, формування трендів у сфері, комунікація з професійними середовищами, прозорість процедур та системи управління, можливість поєднання коштів на культуру від різних типів зацікавлених сторін (кошти міста, області, держави, меценатів, бізнесу, краудфандингу тощо). І саме це передумови для появи, як ми визначали в робочих групах, “нової якості культури”, “знакових проєктів”, міждисциплінарних та експериментальних, віднаходження містом власного голосу в культурній спільноті,” — підсумовує Юлія Хомчин, директорка ІСК. 

Саме на основі цих напрацювань далі виконком, департамент розвитку, профільна комісія ЛМР та ІСК мають розробити і затвердити статут та структуру майбутньої установи, порядок формування її наглядової ради, провести конкурс на керівника. Також буде розроблено проєкт звернення до ВРУ, Кабміну й Міністерства культури та інформаційної політики щодо напрацювання ЗУ “Про діяльність муніципальних фондів культури“. Віримо, що це може посприяти появі фондів в інших містах: наприклад, в Харкові, Рівному, Чернівцях триває робота в цьому напрямі на основі напрацювань Львова.

Поділитися