Стартували засідання робочих груп із напрацювання моделі міського фонду культури на прикладі Фонду культури Львова. 22 липня працювали мериторична й інституційна групи.

Мериторична робоча група об’єднала представників різних інституцій та середовищ культури Львова. Учасники та учасниці розглядали такі питання, як тематичні й сенсові пріоритети фонду: які програми, напрями, сектори, формати має підтримувати фонд; яка його роль для міста, культурної спільноти та містян.

У групі працювали Євгенія Нестерович, Володимир Бєглов, Анастасія Войтюк, Наталя Дзюбенко, Юрко Вовкогон, Василь Кметь, Лариса Лугова, Ірина Шимон, Зоряна Рибчинська, Олена Турянська, Андрій Салюк. Кураторкою мериторичної групи є Ліда Савченко-Дуда, координаторка напрямку створення міського Фонду культури ІСК.

Учасниця групи Євгенія Нестерович, менеджерка культури, критикиня, каже: «Перша зустріч мериторичної групи була дуже продуктивна, як на мене, і було схоплено багато важливих концептів, які висіли у повітрі в попередніх розмовах про таку інституцію та її потенціал. Я сподіваюся, що робочим групам вдасться інкорпорувати усі напрацювання послідовно і вивести з цього найважливіше і найбільш продуктивне для роботи. На мою думку, Фонд культури Львова при його втіленні може відчутно підвищити якість життя у місті. Він міг би підтримувати та розвивати ті проєкти, які зараз не зринають (бо не потрапляють у вузьку лінійку існуючих грантів і конкурсів) і водночас працюють з важливими саме для цього міста темами. Експериментальні практики — а саме вони дуже впливають на локальний культурний процес, і у Львові вони мають певну історію — могли б стати одним із зацікавлень Фонду. Також — проєкти комунікаційно-мережеві, спрямовані на взаємообміни різних ідейних і жанрових спільнот: вони могли б підсилити інституційну спроможність та урізноманітнити можливі кооперації між місцевими митцями й тусовками. Ну і це могли би бути крайні прояви культурної пропозиції, які також мають дуже вузькі аудиторії і не зможуть отримати підтримку ані у фондів, ані в публіки у вигляді куплених квитків. Нішові речі повинні мати шанс, бо саме з них потім може вирости нове і непербачувано цікаве у мистецтві. І все це може вилитися у конкретні прояви — більш насичене, відкрите, залучене дозвілля перш за все для мешканців міста, а у результаті і для його гостей. Зараз навряд чи когось здивує черговий велетенський фестиваль, та й їх тут достатньо. Але ми переходимо в еру міст, в яких хочеться жити і самореалізовуватися, і власне ця опція самореалізації може бути дуже підсилена повноцінним функціонуванням Фонду культури Львова».

Інституційна робоча група шукала відповіді на питання якою має бути структура міського фонду культури? Як забезпечити доброчесне та прозоре управління фондом? Яким мало б бути його місце в інституційному ландшафті міста? І що повинна змінити його поява?

У складі групи Ігор Гармаш, Юлія Сапацінська, Олександра Онишкевич, Ольга Швед, Олександр Агашков, Любомир Більо, Олег Малець, Софія Ліщинська, Софія Челяк, Дмитро Балашов, Олександра Cлужинська, Наталія Мартинюк, Надія Литвин-Березюк. Кураторка інституційної групи — Юля Хомчин, директорка Інституту стратегії культури, участь у зустрічі також взяли Мар’яна Куземська (ІСК) та Марія Кравченко (PPV Knowledge Networks).

Юлія Сапацінська, координаторка конкурсу Фокус на культуру, ділиться думками про перше засідання: «Дуже цінно, що зустріч групи зібрала думки людей з різних середовищ. Ця множинність досвідів дозволяє побачити більше і глибше. Зрозумілим є те, що Фонд через свої органи управління має забезпечити максимальну незалежність, відкритість та прозорість своєї діяльності».

Робота тематичних робочих груп — один з етапів проєкту. Наступного тижня засідатимуть організаційно-правова й фінансова групи. Далі їхні напрацювання розглядатиме загальна робоча група, аналітики й зовнішні експерти.Проєкт реалізовує Інститут стратегії культури й агенція PPV Knowledge Networks за підтримки Український культурний фонд та Львівська міська рада.

Трохи більше про ідею та схему проєкту тут: https://bit.ly/3fP2Aoh.

#ЗаПідтримкиУКФ #ФондКультуриЛьвова

Поділитися