2024 року Інститут стратегії культури реалізував низку процесів та проєктів: координація й напрацювання заявки Львова на конкурс «Європейська столиця культури 2030» та аналіз сфери в час війни, тематична подія «Відкриті фонди» на платформі Конгресу культури та проєкт UKRAINE! UNMUTED в Європейських столицях культури 2024, «Чеські сни» та FNAF у Львові, фестивалі «Флюгери Львова» й Jazz Bez, Літня школа і пізнавальний проєкт «Вулиці імен», серія розмов «Діалоги. Люди культури у війні» та Лекція Незалежності й ін.
Підсумовуємо нашу роботу в усіх цих напрямах, згадуємо конкретніше — імена, цифри, дати. Отже, текст — нижче, а тут доступний відеозапис звітної події ІСКу про 2024-й, що відбулася 17 грудня.
Команда ІСК, яка забезпечувала процеси та втілювала проєкти впродовж 2024-го. Це Марта Більська, Ірина Шутка, Василь Ткачук, Ліда Савченко-Дуда, Лаврін Шимін, Юлія Хомин, Соломія Ткач, Ярина Короткевич, Софія Ленартович і Назар Бакович. І поза фото Оксана Бабенко, Ярина Мельник, Орест Кравчик, Роман Литвин та Ольга Стружинська. Світлина: Віталій Грабар.
АНАЛІТИКА Й ДОСЛІДЖЕННЯ
Стратегічними цілями цього напряму є: координація розробки стратегічного бачення розвитку культури у Львівській громаді (оновлення Стратегії розвитку культури Львова); поширення практики стратегування серед інституцій культури, інших громад; наповнення аналітичної бази ІСКу та здійснення моніторингу сфери культури. У контексті цих пріоритетів 2024-го було проведено відповідні дослідження та профільні зустрічі.
Розмова «Виклики та можливості розвитку культури Львівської агломерації в умовах війни»
2024-го ІСК продовжив розпочату попереднього року тему — позиціонування культури в громадах Львівської агломерації, і 17 січня 2024-го провів зустріч із представниками громад. Говорили про бачення культури у громадах агломерації, виклики для сфери в умовах війни, можливості для її розвитку та появу нових фокусів (благодійність, волонтерство на підтримку українських захисників(ниць)), взаємозв’язок культури з іншими галузями, як-от економіка чи туризм, формування ідентичності або розвиток соціального капіталу. Долучилися представники громад — керівники профільних органів, місцевих інституцій культури: Ганна Кузбит (Городоцька громада), Світлана Питько (Оброшинська), Катерина Кремінь (Новояричівська), Ольга Пастушенко (Сокільницька), Роман Лоза (Жовтанецька), Христина Шандро (Підберізцівська), Мар’яна Іващишин (Зимноводівська).
Долучилися й Ірина Гаврилюк (ЛОВА), Оксана Руденко, Роман Кізима (ЛМР), Мирослав Кошелюк (програма Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні»), ін. Соломія Ткач, аналітикиня ІСК представила результати дослідження «Стратегічне управління в культурі: Львівська агломерація» (2023), а саме бачення культури у громадах, зафіксоване у їхніх стратегіях розвитку. Модерувала розмову Оксана Дащаківська.
«Вплив війни на розвиток культури Львівської міської територіальної громади»
До другої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну ми проаналізували, що і як змінилося в культурі Львова від лютого 2022-го. У фокусі — заклади культури, що фінансуються з міського бюджету: зміни у діяльності, кадровому потенціалі, взаємодії з аудиторіями тощо; способи, за допомогою яких сфера адаптується, трансформується та сприяє стійкості Львівської МТГ. Ця робота дозволила зробити висновки про швидку зорганізованість культурного середовища громади під час війни; трактування культури як «інструмента» для емоційного переживання війни, самовираження, підтримки ЗСУ та єднання людей. Що постало основним викликом, а що — ключовим напрямом діяльності та розуміння потреби більшої підтримки на державному рівні, дізнавайтеся в аналітичному огляді «Вплив війни на розвиток культури Львівської міської територіальної громади».
«Культурні потреби мешканців Львівської громади: результати опитування та експертних інтервʼю»
Упродовж року тривав збір та аналіз даних для оновлення стратегічних пріоритетів розвитку сфери культури й покращення культурної політики громади — оновлення Стратегії розвитку культури Львівської МТГ. Так, упродовж липня-жовтня відбувалося онлайн-опитування мешканців Львівської громади щодо їхніх культурних потреб та запитів, відвідуваності й інклюзивності закладів культури, стану та проблем сфери, політик її розвитку тощо. У серпні розмова про опитування та його актуальність відбулася у межах Фестивалю Параджанова (КМЦ «Супутник»). Загалом охоплено 435 осіб із 20 місцевих населених пунктів (3 міста, 2 смт та 15 сіл).
А у липні-жовтні проведено 20 глибинних інтерв’ю з дієвцями культури для вивчення їхнього бачення поточного стану сфери та перспективи її розвитку. Робота в цьому напрямі продовжиться 2025-го.
Серед фокусів аналітики на 2025 рік також презентація й обговорення результатів опитування дієвців культури та мешканців Львівської громади; презентація інституційної Стратегії ІСК; оцінка реалізації Стратегії розвитку культури Львова 2025 і стратегування та презентація нової Стратегії для культури; проведення щорічного опитування культурних потреб мешканців громади, ін.
ОСВІТА ДЛЯ КУЛЬТУРИ
Літня школа ІСК
2024-го відбулися дві едиції Літньої Школи ІСК. Увагу зосередили на таких питаннях, як: функції міського управління культури та взаємодія з ним; комунікація в культурі, культурна критика, робота з медіа; фандрейзинг і напрацювання та втілення культурних політик; локальне (досвід релокації й адаптації) та глобальне (Україна і ЄС); авторське право та штучний інтелект; інституційне стратегування й особиста психостійкість.
Серед спікерів: Олексій Тарабан, Аріна Кравченко, Софія Ленартович, Отар Довженко, Олена Спесивцева, Катерина Кравчук, Аліна Бочарникова, Юлія Хомчин, Оксана Дащаківська, Ксенія Клейнос, Евелія Більська, представники команди мережі ТВОРИ! Улітку, 5-7 липня, школа зібрала близько 35 слухачів зі Львова й області, а також із Луцька, Івано-Франківська, Полтави, Києва, Харкова, вихідців з Донеччини та Криму.
Осіння едиція Школи відбулася 24-26 жовтня — і до неї долучилося понад 30 представників мистецьких освітніх закладів та інші фахівці у сфері культури зі Львова, Запоріжжя. До більшості перелічених вище спікерів додалися й художник Михайло Скоп, музикантки Марта Кузій та Ірина Вакуліна. Були також візити до нового інфоцентру Музею народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького й спілкування з керівником інституції Михайлом Закопцем, у Львівський органний зал та зустріч із менеджером Тарасом Демком.
Літня Школа ІСК — це освітній інтенсив для тих, хто має певний досвід у сфері культури, але хоче покращити свої знання і навички, розуміти краще тенденції та особливості сфери, розширити коло професійного спілкування.
Майстерня практиків культури
У межах Майстерні практиків культури 2024 «Календар: історії культури» в Інституті відбулася зустріч та професійна розмова із представниками сфери — органів управління й інституцій культури — із різних регіонів України: це Олена Прилуцька з Рівненщини, Павло Неброєв із Запоріжжя, Людмила Кропивянська із Дніпропетровщини, Маргарита Бондаренко з Черкащини. Директорка ІСК Юлія Хомчин розповіла про пріоритети й напрями діяльності Інституту, Стратегію розвитку культури Львова та її моніторинг, процеси й проєкти Інституту, як Конгрес Культури та «Український Зріз», співпрацю з містами ЄСК.
Нагадаємо, МПК є освітньою програмою кафедри культурології УКУ у співпраці з ІСКом. Проєкт реалізується за підтримки ЗМІН Фундації та в межах програми Британської Ради «Підтримка креативної економіки».
ПРОФЕСІЙНІ ПЛАТФОРМИ
Відкриті фонди на платформі Конгресу Культури
Дискусійний день «Відкриті фонди» на платформі Конгресу Культури зібрав 17 травня у Львівському Музеї етнографії та народного промислу Інституту народознавства НАН України понад 110 фахівців. Це музейники, архівісти, галеристи, куратори, мистецтвознавці, дослідники, ті, хто працює з культурними артефактами, із різних міст: Львів, Київ, Чернігів, Самбір, Луцьк, Одеса.
Кураторами дискусійної програми були Ірина Подоляк, співзасновниця Коаліції дієвців культури, директорка з розвитку NGL.media, та Богдан Шумилович, дослідник у Центрі міської історії, доцент кафедри культурології УКУ.
Відеозаписи 5 обговорень доступні на YouTube-каналі ІСКу:
- Дискусія «Музейні фонди — перехід між реальностями». Учасники: Юлія Ваганова (Музей Ханенків), Антон Лягуша (магістерська програма «Дослідження пам’яті та публічна історії», Київська школа економіки), Анатолій Хромов (Державна архівна служба України). Модераторка: Ірина Подоляк.
- Дискусія «Чи може бути відкритою культура, коли закриті фонди?». Учасники: Тетяна Вуєва (мистецтвознавиця, Національний музеу у Львові імені Андрея Шептицького), Костянтин Дорошенко (критик, куратор, публіцист), Кирило Ліпатов (історик, дослідник, куратор), Катерина Литвин (управління культури й туризму Чернігівської міської ради). Модератор: Богдан Шумилович.
- Дискусія «Відкриті фонди та переміщені колекції». Учасники: Ольга Балашова (ГО «Музей сучасного мистецтва»), Остап Мануляк, (композитор, дослідник, куратор), Тарас Назарук (дослідник архівів соціальних медіа в ЦМІ), Микола Щербина (Музей комп’ютерних технологій ЛНУ ім. Івана Франка). Модератор: Богдан Шумилович.
- Дискусія «Невидимі фонди технічної культури». Учасники: Олена Галета (літературознавиця, культурологиня), Богдан Шумилович (ЦМІ, кафедра культурології УКУ), Олесь Маханець (історик, архівіст), Катерина Яковленко (сайт «Суспільне Культура»), дослідниця сучасного українського мистецтва). Модератор: Тарас Назарук (ЦМІ).
- Розмова «Чи може людина стати «фондом»? Фондами може стати все». Учасниці: Анна Калюжна (журналістка, воєнна кореспондентка), Алевтина Кахідзе (художниця, перформерка, кураторка, освітянка), Світлана Осіпчук (Музей військового дитинства). Модераторка: Анастасія Платонова (критикиня, журналістка, редакторка).
А тут підсумкове відео зустрічі.
Подія стала тематичним продовженням подій Конгресу культури 2023 «UKRAINE! UNMUTED: Україна бере голос» та відбулася за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» і Львівської міської ради.
МИСТЕЦЬКІ ІНІЦІАТИВИ ТА ПРОЄКТИ
Флюгери Львова
2024-го культовий для Львова фестиваль, що має тривалу історію (з 2003-го), відбувся після певної паузи і був трохи іншим — відповідним часу та стану, у якому живемо.
Була різна музика, події різного характеру і для різних аудиторій, зокрема й дітей, що з початку повномасштабного вторгнення живіть у Львові. Була нова локація (у зв’язку з безпековими заходами) — не подвір’я міської ратуші, як було раніше, а Закапелок Маркіяна Іващишина, що символічно, адже проєкт свого часу був заснований мистецьким об’єднанням «Дзиґа» на чолі з Маркіяном Іващишином.
Фестиваль розпочався 11 травня із традиційного Прокидання з гуртом «Мертвий півень». Цього й наступного дня, 12 травня, звучали українська поезія від колективів «Пиріг і Батіг» і «Три кроки в ніч», панк-рок від гурту «Бетон». Дослідниця Богдана Ткачук прочитала лекцію про феномен фестивалів у час війни, а програмна директорка «Флюгерів» представила Львів як Молодіжну столицю Європи 2025. Для дітей та їхніх батьків Перший театр показав виставу «Джереґеля.ВеснянОчки».
Фестиваль мав благодійну складову: вхід на музичні виступи — добровільний внесок на підтримку військових. Разом вдалося зібрати 101 500 грн на потреби 103-ї окремої бригади територіальної оборони Збройних Сил України.
«Флюгери 2024» організували ІСК та ГО «Вірменська 35» за підтримки ЛМР, «Кредобанку» та компанії «Львівські круасани».
XXIV Jazz Bez
XXIV Jazz Bez упродовж 1-10 грудня об’єднав довкола музики 7 міст: Львів, Дрогобич, Тернопіль, Рівне і Київ, а в Польщі — Перемишль і Краків. У Львові під лейтмотивом «Повернення до основ» музика вільних звучала у різних просторах міста.
Так, 1 грудня у просторі Музею Соломії Крушельницької піаністка й композиторка Марія Яремак у супроводі струнного квартету Liberté представила програму «Українське фентезі». Дійство стало можливим завдяки співпраці з БФ «Завжди Україна», команда якого впродовж події зібрала кошти на потреби 109 ОГШ батальйону 10-ї ОГШБ «Едельвейс».
6 грудня в артцентрі «Дзиґа» виступив міжнародний квартет, у складі якого: вокалістка Агата Скшипек, автор більшості представлених композицій Діма Горелік, барабанник Хаїм Пескоф, мультиінструменталіст Інбар Ельнатан. А наступного дня, 7 грудня, в «Дзизі» звучали інтерпретації творів Миколи Леонтовича від гурту New Brain Trio. Це Олег Пашковський (клавіші); Павло Гайдаєнко (бас); Іван Корнієнко (барабани).
Фіналом фестивалю став гала-концерт 8 грудня у Львівській філармонії ім. М. Скорика — зіркові музиканти з України та з-за кордону. У першій частині — співачка, піаністка і композиторка Марініта (Україна) та мультиінструменталісти Шахар й Інбар Ельнатани (пере)відкрили красу культур різних народів: українців, євреїв, кримських татар, азербайджанців, ромів. Другий блок — виступ квартету у складі таких музикантів, як саксофоніст, співак Бендік Хофсет (Норвегія), піаніст, композитор Пйотр Вилєжол (Польща), музикант, композитор Ігор Закус і барабанник Борис Ярослав (Україна). Завдяки мультимедійному хабу «Твоє Місто» маємо концернтний вечір Jazz Bez 8 грудня у записі.
Уже третій рік поспіль відбувся Jazz Bez Kids — інтерактивне музичне заняття, до якого долучилися діти зі Львова, зокрема з Навчально-реабілітаційного центру «Мрія». Диригентка та педагогиня Ірина Вакуліна спільно з колегами із Центру музичного розвитку «Tempo» підготувала програму різдвяних музичних ігор.
Відвідувачі концертів XXIV Jazz Bez могли долучитися до збору на поточні ремонти дронів для побратимів джазмена й військовослужбовця Андрія Кохана, які служать у 81-й окремій аеромобільній бригаді.
Jazz Bez 2024 організували ІСК та ГО «Вірменська 35» за підтримки Польського Інституту в Києві, Генерального Консульства Польщі у Львові та Львівської міської ради. Ексклюзивний партнер: KredoBank.
Дні мистецтва перфоманс у Львові — FNAF у Львові
Упродовж 18-22 червня у Львові тривали «Дні мистецтва перфоманс. Школа перфомансу». В основі програми фестивалю — досвід чеського проєкту FNAF (Фестиваль оголених форм), що святкує десятиліття: заснований у Празі 2015 року Ленкою Клодовою для дослідження тіла, тілесності та різних форм їхнього вираження через візуальний знак.
Основна тема Днів 2024 — «Тривога в тілі». Подія охопила покази перфомансів й зустрічі з перфомерами, майстер-класи, виставку. Кураторами проєкту у Львові стали Ленка Клодова з Чехії та Ярина Шумська з України; координаторами — Ліда Савченко-Дуда й Влодко Кауфман.
Протягом п’яти днів перфоманси творили досвідчені й молоді митці з Чехії — Антонін Брінда, Сара Воллаш, Матіаш Динька, Міхал Дурда, Ленка Клодова, Адам Міхалек, Кароліна Раймунд та України — Андрій Гелитович, Наталія Лісова, Ілля Туригін, Христина Сілівон, Ольга Чигрик, Юрій Штайда.
Паралельно 19-21 червня у Львівській академії мистецтв діяла Школа перфомансу. До воркшопів Ленки Клодової, Антоніна Бринди й Адама Міхалека долучилися та перфоманси представили 7 слухачок: Марина Левченко, Тетяна Білоус, Вікторія Максимова, Марія Вишедська, Софія Ленартович, Анастасія Харачко, DOMinika DOMal.
А тим часом в галереї «Дзиґи» експонувалася мандрівна виставка документального одягу «Створено оголеністю»; кураторки Ленка Клодова й Кароліна Раймунд.
«FNAF мандрівний» (до 10-річчя FNAF) можливий завдяки підтримці Міністерства культури Чехії та факультету образотворчого мистецтва Технологічного університету Брно. Організатори та партнери у Львові: кафедра актуальних мистецьких практик ЛНАМ, ІСК, «Дзиґа», «Слово і голос».
Чеські сни. Тиждень чесько-українського партнерства
Упродовж 17-22 вересня фестиваль «Чеські сни» об’єднав міста Брно та Львів й представляв сфери, у яких Чеська Республіка надає Україні свою експертизу та підтримку (охорона здоров’я й реабілітація, освіта, культура, бізнес, сталий розвиток), та створити простір для співпраці у ці непрості часи.
До Львова завітала чеська делегація із понад 70-ти осіб: представники міністерств, дипломатії, культури, зокрема музиканти, адже «Сни» є частиною масштабного Року музики у Чехії.
Серед практичних складових програми — нетворкінги, проєкти на підтримку ветеранів тощо. Так, в ІСКу відбулися круглий стіл на тему освіти, спадщини та міжнародних співпраць між вишами, зустріч міст Креативної мережі ЮНЕСКО і Туристично-інформаційного центру Брно на тему співпраць.
Було 16 музичних виступів чеських та українських виконавців, а також виступи для військових на реабілітації у центрах Unbroken та Superhumans. А ще 4 артпроєкти (виставки, артлабораторія та фотоінсталяція), 10 кінопоказів, представлення проєкту Саду реабілітації у міському Розсаднику, передача вітрової електростанції Львівщині.
Чеські сни у Львові відбулися під егідою Уповноваженого у справах відбудови України в Чехії Томаша Копечного, за підтримки Уряду Чеської Республіки, МЗС, Міністерства культури, МВС, Міністерства охорони здоров’я Чехії та ЛМР. Партнери-координатори у Львові: ІСК, офіс «Львів — Місто літератури ЮНЕСКО», Мистецька рада «Діалог». Події відбувалися в ІСКу, у Палаці Хоткевича, Домі звуку, Jam Factory Art Center, у «Дзизі» та Львівській опері.
МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ
UKRAINE! UNMUTED в ЄСК 2024 Бад-Ішлі й Тарту
7-8 листопада в естонському місті Тарту відбувся проєкт UKRAINE! UNMUTED в Європейських столицях культури 2024 Бад-Ішлі й Тарту або ж «Українські дні. UKRAINE! UNMUTED».
Подію відкрили міські голови Львова й Тарту — Андрій Садовий та Урмас Клаас (які цього дня підписали угоду про партнерство між обома містами), а також Надзвичайний і Повноважний Посол України в Естонській Республіці Максим Кононенко. Слово мали Юлія Хомчин (ІСК), Кулдар Лейс та Ерні Каск (Tartu 2024).
Більшість подій дводенної програми відбувалися у просторі офісу Тарту ЄСК 2024. Естонське місто мало поважний титул — Європейської столиці культури 2024 та впродовж року втілювало програму культурних подій, що об’єднані загальною темою «Мистецтво виживання».
Перший день UKRAINE! UNMUTED був дискусійним. Відбулося 3 розмови за участю представників сфери культури України, Естонії, інших європейських країн. У фокусі — досвіди й виклики людей та інституцій культури у часи турбулентності, як війна, недофінансування тощо.
Дискусійна програма, кураторкою й модераторкою якої була Оксана Форостина, доступна (цілісно) для перегляду на фейсбуці ІСК, на сторінках партнерів МФ «Відродження», Tartu 2024, UkraineWorld, а кожна із розмов окремо — на YouTube-каналі ІСК та Salzkammergut 2024 (англійською мовою):
- Дискусія «Як втриматися на плаву, коли ні в чому нема певності: досвід культурних інституцій». Учасники: Юлія Ваганова (Музей Ханенків, Україна), Сір’є Гелме (Фундація Мистецького музею Естонії), Дафні Толіс (документалістка, режисерка, журналістка, Канада / Греція).
- Дискусія «Чи маємо говорити лише про виживання у часи виживання?». Спікери: Оксана Довгополова (платформа Past / Future / Art, Україна), Берк Вагер (фестиваль Prima Vista, Естонія), Тіль фон Дамм (дослідницький інститут PerGlobal, Австрія / Німеччина).
- Дискусія «Краса малого. Як це бути малою культурою в постімперському світі?». Долучилися Анастасія Волкова (Український інститут, Україна), Майкл Коул (Університет Тарту, Естонське суспільне мовлення, Естонія / Велика Британія), Карл Генрік Фредрікссон Fredriksson (Eurozine, Debates on Europe, Швеція / Австрія).
Тут є текстове резюме дискусій українською мовою.
Наступного дня відбулася перезентація вебплатформи проєкту «Український Зріз», трієнале сучасного мистецтва. Керівниця проєкту Ліда Савченко-Дуда розказала про історію проєкту та розповіла про цифрову платформу, яка містить інформацію про 5 його едицій із 2010 року, теми й учасників тощо. Говорили і про зв’язок проєкту з містами, які були — або будуть — Європейськими столицями культури. Онлайн долучилися Кшиштоф Май (Вроцлав ЄСК 2016), Моніка Інчерите (Каунас 2022), Марія Артем’юк-Козінська (Люблін ЄСК 2029; проєкт уже був у цьому польському місті у 2013, 2016 та 2023 роках). Ще одна складова — представлення збірки есеїв «UKRAINE! UNMUTED», що тепер доступна й в англійсько-естонському мовному поєднанні. Видання представили автори есеїв Олена Апчел (онлайн) та Юрко Вовкогон і перекладачі естонською Анна Вершік і Марґус Латтік (текст Олени Апчел переклала Ілона Мартсон). Редакторка й упорядниця книжки — Оксана Форостина.
Експериментальний танцювальний перфоманс «Лабіринт без Мінотавра» — ще одна особлива подія в межах UKRAINE! UNMUTED (7 листопада, Klubi Gutenberg / Aparaaditehas). Танцівниця, хореографка Марія Бакало запросила охочих через рух, танець та співучасть пройти уявним маршрутом, сповненим історіями й артефактами цілком реального життя українців під час війни. Були й різні «зупинки»: демонстрування уламків російської ракети, фото із родинного архіву, плетіння маскувальної сітки, ін.
Про все і більше — у тексті Юлії Манукян «Тарту 2024 приймає Ukraine! Unmuted» для медіа «Лівий берег».
Активності в Тарту ЄСК 2024 продовжили тематику UKRAINE! UNMUTED (Україна бере голос!), започатковану у Каунасі — ЄСК 2022 року (Литва), і традицію присутності українського голосу в культурних столицях Європи.
UKRAINE! UNMUTED була частиною програм Тарту ЄСК 2024, а також Бад-Ішль/ Salzkammergut 2024. Проєкт втілили ГО «Вірменська 35» та ІСК за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України», а також Українського інституту. Проєкт представляє позицію організаторів та не обов’язково відображає позицію Євросоюзу чи МФ «Відродження». Медіапартнери: Delfi, UkraineWorld.
Люблін ЄСК 2029
Польське місто Люблін, з яким Львів та ІСК зокрема мають сталу співпрацю, перемогло у найбільшому конкурсі Євросоюзу у сфері культури — «Європейська столиця культури 2029». Тож упродовж 2029-го Люблін втілюватиме програму під темою RE:UNION, і її частиною будуть спільні зі Львовом проєкти.
Львів зокрема представить культурно-мистецьку міждисциплінарну програму «Шви», яку куруватиме ІСК. Цю складову — і ширше тривалу історію та візію зв’язків між Львовом та Любліном — у фіналі конкурсу разом із польською командою презентувала директорка ІСК Юля Хомчин.
Тема RE:UNION означає особливу зустріч, діалог і новий погляд на Європу та передбачає й інші спільні з українськими театральними й музичними інституціями проєкти, ГогольФест, освітню ініціативу.
Заявка Львова на ЄСК 2030
Львів став першим українським містом, що бере участь у конкурсі «Європейська столиця культури». Підготовка аплікації, тема якої Responsibility to Be, на першому етапі конкурсу на 2030 рік була насиченим учасницьким процесом, що тривав від весни й до жовтня 2024-го. У грудні стало відомо, що Львів пройшов у фінал конкурсу ЄСК 2030.
До напрацювання заявки на першій стадії долучилося кілька сотень фахівців, передовсім зі Львова: філософи й історики, представники та представниці музейного, театрального, музичного секторів, літератури й сучасного мистецтва, креативних індустрій та бізнесу, архітектури й урбаністики, аналітики й освіти в культурі, медіа тощо. Були й представники інших міст України і ті дієвці, які нині перебувають за кордоном, проте пов’язані зі Львовом. Грантова менеджерка — Ярина Мельник.
ІСК організував та курував цю роботу, а також відповідав за написання заявки, адже є інституцією, що координує процес реалізації та моніторингу Стратегії розвитку культури Львова, однією з цілей якої є аплікування на конкурс ЄСК.
Підготовка та подання заявки міста Львова на конкурс ЄСК 2030 було визнано однією із «Культурних подій 2024 року» у Львові (з нагоди Дня працівників культури). Нагороду отримав ІСК, проте вона належить кожному, хто долучався до напрацювання заявки, а також і тим, хто щодня працює в культурі, з культурою, для культури.
Найповніше шлях Львова до титулу ЄСК і робота над заявкою описані в матеріалі Андріани Стахів для Еспресо.Захід «Це мрія, з якою ми живемо з 2010 року», — Юлія Хомчин про заявку Львова на титул Європейської столиці культури 2030».
КОМУНІКАЦІЇ Й ОБМІН ДОСВІДОМ
Комунікація ІСК є наскрізним процесом й націлена передовсім на сприяння розвитку та підсилення людей, середовищ та інституцій культури. Вона охоплює як комунікацію із партнерами, відповіді на запити, так і публічну комунікацію процесів та проєктів ІСК, інформування дієвців сфери про різноманітні можливості та важливі для міста чи країни процеси у сфері (як-от забезпечення прозорості й легітимності конкурсу до нового складу Наглядової ради УКФ в кінці 2023 — у січні 2024-го, на заклик ініціативної групи дієвців культури й Інституту законодавчих ідей).
Діалоги. Люди культури у війні
Це медійний спецпроєкт ІСК, серія інтерв’ю з людьми культури про війну та культуру, творчість, волонтерство, спадщину, представлення української культури у світі.
Упродовж року вийшло 11 розмов із дієвцями культури у знакових чи важливих для них місцях Львова. Наші співбесідники: Степан Бурбан, Олесь Дзиндра, Софія Козлова, Сергій Федорчук, Галина Крук, Тетяна Пилипець, Андрій Салюк, Василь Рожко, Юрко Вовкогон, Іоланта Пришляк, Андрій Лесів та Романа Романишин / артстудія «Аґрафка» (12 бесіда — з Олексієм Кравчуком — от-от!).
Тут зібрані усі тексти проєкту «Діалоги. Люди культури у війні».
Проєкт втілено спільно з медіа «Локальна історія».
Рубрики ІСК
- «Нові на мапі», «Нові в мережі» — рубрики, в яких фіксуємо появу нових культурних інституцій / ініціатив / просторів у Львові, а також нових вебресурсів, медіапроєктів про культуру в Україні.
- «Можливості для культури», «Вакансії в культурі» — добірки актуальних грантових програм, програм із розвитку компетенцій, а також вакансій в культурі та близьких сферах.
- #ІСКпартнерське: проєкт Музею Міста MuMeet (публічна й партисипативна програми «Культура» діє до березня 2025-го; від ІСКу – крім інфопідтримки, експертиза, про що нижче); інформування про можливості для людей культури, важливі для міста події, благодійні акції.
ПІДСИЛЕННЯ СПРОМОЖНОСТІ СЕКТОРУ ТА ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА
Наповнення
Це соціально відповідальна акція, націлена на сприяння донуванню крові та розвиток культури донорства. Ідея — звернути увагу на потребу у крові для поранених захисників та людей, які серйозно хворіють, популяризувати донорство та мистецькі заклади Львова й області. У межах ініціативи донорам крові пропонується безплатне відвідування вистав, виставок, концертів та екскурсій. Гасло акції — «Здавай кров — наповнюйся культурою!».
«Наповнення» тривало з 14 березня, Дня українського добровольця, до 14 квітня й об’єднало понад 30 культурних інституцій Львова та Львівщини. Акція, започаткована 2023-го, цьогоріч масштабувалася, охопивши заклади культури в області, як Дрогобицька солеварня й заповідники «Тустань» і «Нагуєвичі», й обласний центр служби крові.
Організували акцію ІСК, ЛМР, ЛОВА, Опікунська рада обласного Центру служби крові, Львівський обласний центр служби крові, Міський банк крові 1 ТМО Львова та установи культури Львова й області.
Лекція та екскурсія до Дня Героїв Небесної Сотні
До Дня Героїв Небесної Сотні (20 лютого) та річниці трагічних подій під час Революції Гідності 2014 року ІСК провів дві події.
/ Екскурсія вулицею Героїв Майдану з гідом, істориком Орестом Лильо
Це була нагода зупинитися на подіях новітньої історії — подіях 2014 року, адже вулиця названа на честь тих, хто загинув під час Революції Гідності десять років тому (107 учасників Революції Гідності, а також активістів Майдану, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України).
Маршрут пролягав від від Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до колишнього трамвайного депо, на стінах якого зображено портрет та вірші Богдана Сольчаника, історика й громадського діяча, котрого було вбито на Майдані 20 лютого 2014 року. Екскурсію 20 лютого відвідало 50 учасників.
/ Лекція «Від лютого до лютого: пам’ять про Майдан у час війни» від історика, вчителя, військовослужбовця Михайла Мартиненка
У фокусі — стан пам’яті про Революцію Гідності. Це була спроба відповісти на такі запитання: як Майдан вплинув на громадянське суспільство, подальші події в Україні та її сприйняття за кордоном; як росія побудувала один зі стовпів українофобської пропаганди за допомогою фейків про Революцію Гідності — і як цьому протидіяти; як особисті та колективні травми впливають на пам’ять і як про події Майдану оповідати новим поколінням. Подію 21 лютого в ІСКу відвідало близько 20 слухачів. Тут до прочитання текстовий варіант лекції «Від лютого до лютого: пам’ять про Майдан у час війни».
Вулиці Імен
Цикл міських екскурсій та лекцій, у фокусі яких — перейменовані та новостворені простори Львова і постаті, чиїми іменами вони названі.
27-28 квітня відбулося 4 пізнавальні зустрічі міськими просторами, що названі іменами Мирослава Скорика, Маркіяна Іващишина, Софії Яблонської, Юрія Руфа (Дадака). Екскурсії провели гіди Ольга Вовкодавець, Олександра Гануляк, Галина Вилійка, Денис Булавін. А лекціями чи особистими спогадами про цих непересічних людей поділилися Остап Мануляк, Влодко Кауфман, Олена Галета, Тарас Репицький і Наталія Піпа.
Проєкт викликав чималий інтерес, і загалом усі зустрічі відвідало близько 200 людей. Це львів’яни, зокрема й мешканці відповідних вулиць, а також і ті, хто переїхав до Львова під час повномасштабної війни росії проти України.
«Вулиці Імен» є ініціативою ІСК, яку ми втілили спільно зі Львівським туристичним офісом за підтримки Львівської міської ради.
Лекція Незалежності
2024-го Лекцію під назвою «Незалежність, війна і майбутнє» прочитав Віталій Портников, публіцист, письменник, журналіст. Спікер розмірковував про те, як війна змінює українську ідентичність і суспільство, які висновки треба зробити з військової небезпеки та ймовірного збереження загрози в майбутньому, які варіанти розвитку держави та як збудувати глобальну Україну.
25 серпня подія зібрала на території Меморіалу Героїв Небесної Сотні близько 150 слухачів. А трансляція у фейсбуці медіа «Твоє Місто» та ІСКу має на кінець року близько 84 тис. переглядів. Тут доступний запис Лекції Незалежності 2024, на Еспресо — телеверсія, а на Zaxid.Net — традиційно текстовий варіант виступу.
Це була четверта Лекція Незалежності. Цей формат ІСК започаткував у 2021-му до 24 серпня — дати відновлення Незалежності України. Попередні лектори: Тарас Лютий, Галина Крук, Юрко Вовкогон.
ІСК втілює цю ініціативу спільно з Фундацією ЗМІN за сприяння ЛМР.
«пам’ять діється власновільно»
Це інсталяція-присвята пам’яті Євгена Гулевича, філософа, редактора, культуролога, котрий загинув у бою під Бахмутом 31 грудня 2022 року. Проєкт експонувався з 12 до 16 квітня в артцентрі «Дзиґа».
Автор інсталяції — Юрко Вовкогон, культурний менеджер, автор і режисер мистецьких проєктів та хепенінґів; у 2014—2015 роках воював у складі Добровольчого Українського Корпусу, з 1 березня 2022 року до 3 серпня 2023 року служив у ЗСУ.
Проєкт втілено за підтримки ІСК, Дому 42 та артцентру «Дзиґа».
ОБМІН ДОСВІДОМ, УЧАСТЬ У ПОДІЯХ ТА ЗУСТРІЧІ В ІСКу
Зима
Зустріч з військовими ветеранами на реабілітації в UNBROKEN Ukraine. Поповнили бібліотеку центру UNBROKEN примірниками збірки есеїв UKRAINE! UNMUTED та іншими книжками (UNBROKEN, 3 січня).
Участь команди у врученні Премія Львова — міста літератури ЮНЕСКО. Наша збірка есеїв UKRAINE! UNMUTED (упорядниця Оксана Форостина) ввійшла до короткого списку спецномінації за твір-рефлексію на тему війни (УКУ, 10 січня).
Презентація діяльності ІСКу для культурних менеджерів і креативних підприємців із Кривого Рогу (ІСК, 15 січня). ІСК представляли Марта Більська й Ірина Шутка.
Лекція-тренінг «Арттерапія: як вона насправді працює» від Евелії Більської, нейропсихологині центру UNBROKEN Ukraine (ІСК, 2 лютого).
Громадське обговорення «Культура в освіті: пріоритети реформ» на платформі ІСК від низки профільних ГО (ІСК, 9 лютого).
Розмова «Культура у зміні: досвід Львова 2022-2023» за участю представників муніципальних культурних інституцій (ІСК, 15 лютого). ІСК представила Юлія Хомчин.
Розмова-звіт «Культура в деталях: підсумки Львова 2023» за участю керівників муніципальних культурних інституцій (ІСК, 22 лютого). Від ІСКу — Юлія Хомчин.
Розмова про культуру як фактор порозуміння і безпеки у межах польсько-української транскордонної конференції «Міст культур» (Львів, 24 лютого). Участь взяла Юлія Хомчин.
Весна
Воркшоп, присвячений підтримці сектору культури та креативних індустрій України від Cultural Relations Platform та Lanka за підтримки ЄС (Брюссель, 7-8 березня). Від ІСКу — Ірина Шутка. Тут доступні підсумки воркшопу.
Лекція-тренінг «Арттерапія: як вона насправді працює?» від нейропсихологині центру UNBROKEN Евелії Більської (ІСК, 29 березня).
Презентація гайда із покращення доступності інформації для людей з порушенням зору «Новини доступні кожному та кожній» від Львівської муніципальної бібліотеки (ІСКу, 30 квітня).
Лекція «Джаз — музика вільних» у Дрогобицькому музколеджі ім. В. Барвінського (Дрогобич, 30 квітня, Міжнародний день джазу). Спілкувалася Марта Більська.
Громадське обговорення «Чи потрібне Україні міністерство культури?» на платформі ІСК від ГО «Центр суспільних інновацій», «Народна дія Львів» та «Вірменська 35» (ІСК, 14 травня). Долучилася Юлія Хомчин.
Літо
Круглий стіл «Імператив воєнного часу: вгору піднести серця» від Інституту лідерства та управління УКУ, проєкт «На хмарі» (23 травня). ІСК представила Софія Ленартович.
Модерована розмова про Львів — Молодіжну столицю Європи 2025 представників музичної галузі та просторів МолоДвіж, мережі ТВОРИ! (Дзиґа, 21 червня). Організувала Марта Більська.
Зустріч із Крістофером Бейлі, керівником відділу «Мистецтво та здоров’я» ВООЗ, у межах проєкту Art Therapy Force (ІСК, 24 червня).
Зустріч з учасниками Майстерні практиків культури 2024 «Календар: історії культури» (ІСК, 11 липня). Спілкувалася Юлія Хомчин.
Подія «Музиканти та їхня творчість у час війни: модерована презентація результатів опитування» від Марти Кузій та їхня інтерпретація від ІСК (ІСК, 12 липня).
Зустріч із дієвцями культури із 10 країн Європи завдяки Internews Ukraine (ІСК, 17 липня). Участь взяли Юлія Хомчин, Софія Ленартович і Ярина Шумська.
Презентація діяльності ІСК для представників організацій громадянського суспільства з України в межах програми Літньої школи від Інституту лідерства та управління УКУ, проєкт «На хмарі» (ІСК, 25 липня). Спілкувалася Юля Хомчин.
Зустріч-розмова на Левандівці про опитування ІСК «Культурні потреби мешканців Львівської МТГ» у межах Фестивалю Параджанова (КМЦ «Супутник», 21 серпня). Участь взяли Соломія Ткач і Марта Більська.
Осінь
Зустріч зі студентами-соціологами 4 курсу ЛНУ ім. І. Франка в межах дисципліни «Соціологія культури» (ІСК, 28 жовтня). Спілкувалися Юля Хомчин та Соломія Ткач.
Робоча зустріч щодо партисипативної програми проєкту Музею Міста MuMeet (Музей Міста, 29 жовтня). Експертиза від Юлії Хомчин.
Дискусія «СОН у культурній просвіті: можливості та виклики» у межах 5-го Місяця суспільно орієнтованого навчання (УКУ, 4 листопада). До розмови долучилася Юлія Хомчин.
Розмова про управління сферою культури міста й особливостям її дослідження та моніторингу у групі партисипативної програми MuMeet (Музей Міста, 27 листопада). Від ІСКу долучилася Соломія Ткач.
_____
Рік був насичений. І вкотре варто повторити: все це стало можливим завдяки спільним зусиллям представників сфери, кожному, хто доклав до згаданих проєктів та процесів свої думки, ідеї, час, креативність, натхнення, надію та погляд у майбутнє (що нині важить особливо). І, звісно, завдяки українським захисникам і захисницям. Дякуємо!