Минулого тижня у Львові відбувся ІІІ Конгрес Культури під назвою «UKRAINE! UNMUTED: Україна бере голос». На події представники та представниці сфери культури говорили про досвід переживання та професійну діяльність під час війни, аналізували тенденції у сфері, культурній дипломатії України, потребу реформування, зокрема в контексті майбутньої відбудови України та зміцнення суспільства.

Конгрес Культури діяв три дні — 7-9 вересня у головному корпусі Львівської політехніки. Захід зібрав учасників з різних міст України і таких країн, як Чехія, Литва, Польща, Угорщина, Бельгія, Велика Британія, Боснії та Герцеговини, Японія, ін.

Розпочалася подія з хвилини мовчання — на пошану колег, які загинули у війні росії проти України, внаслідок російської агресії. Після офіційного відкриття — інспіраційне слово двох спікерів, які кожен по-своєму нині боронить Україну: Олександра Матвійчук, правозахисниця, голова Центру громадянських свобод, відзначеного Нобелівською премії миру (2022), й Анатолій Дністровий, літератор, художник, офіцер; із 2022-го — у Силах оборони України.

Анатолій Дністровий / фото Віталія Грабара
Олександра Матвійчук / Фото Віталія Грабара

Ще одним початковим акордом Конгресу стало представлення тексту листа на підтримку Юлії Федів (раніше очолювала УКФ, нині представляє Офіс ЮНЕСКО в Україні) як кандидатки на посаду міністра культури й інфополітики України: багато хто у сфері культури публічно завив, що довіряє професійності, досвіду, ціннісній позиції Юлії та хотів би бачити її на чолі МКіП. На цей момент лист підписало близько півтисячі осіб, збір підписів триває, долучитися можна онлайн через форму https://bit.ly/45YbcTc

Упродовж трьох днів Конгресу діяли послідовні тематичні блоки — «Мова війни», «Міграція», «Пробудження голосу». Куратор(к)ами днів були відповідно: Зоряна Рибчинська та Остап Сливинський; Вероніка Склярова і Григорій Семенчук; Іванна Скиба-Якубова.

Спікер(к)и Конгресу говорили про те, як (і чи можна) перекласти досвід війни для інших спільнот, котрі не знають подібного у своїй новітній історії (Кшиштоф Чижевський, Діана Воннак, Роберт Кемпбел), яким був досвід переживання й осмислення війни, зокрема в літературі, на Балканах, у Боснії й Герцеговині (Нерміна Омербеґович й Алла Татаренко), як змінила культурний ландшафт України еміграція діячів сфери (Жанна Озірна, Олеся Мамчич) та що держава робить і має робити для повернення українців, які виїхали після повномасштабного вторгнення росії (Олександра Азархіна, Таміла Ташева, Галина Григоренко), яким є досвід роботи музеїв та музейників під час війни (Олеся Мілованова, Ольга Гончар), як діє Україна в міжнародній площині та як змінився її образ за кордоном (Володимир Шейко, Алім Алієв, Єва Якубовська, Аполена Рихлікова, Ольга Хребор, Андрій Яців), чому важливо і як налагоджувати культурні зв’язки із країнами Азії, Латинської Америки, Африки (Катерина Ботанова, Наталка Гуменюк), як змінилася наша мова, мовні звички та практики після 24 лютого 2022-го (Олена Гусейнова, Олеся Островська-Люта, Оксана Форостина) й ін. Серед голосів Конгресу також: Юлія Ваганова, Олександр Сушко, Олена  Апчел, Юля Хомчин, Роман Кечур, Борис Філоненко, Катя Тейлор, Алевтина Кахідзе, ін.

Спільне фото після офіційного відкриття Конгресу / фото Віталія Грабара

Записи усіх подій доступні тут: 

– День 1 «Мова війни»: https://bit.ly/3ZcT7id 
– День 2 «Міграція»: https://bit.ly/3EAdb4D 
– День 3 «Пробудження голосу»: https://bit.ly/3Zn5iZS 
– спецподія МФ «Відродження», присвячена реформуванню гуманітарної сфери: https://bit.ly/3sTUzKf

– а тут англомовна версія трьох днів: https://bit.ly/3rbnJ76 

З підсумками Конгресу від аналітикині Соломії Ткач можете ознайомитись за посиланням: https://bit.ly/3rtIXNv

Паралельно на Конгресі працювала й супровідна програма — події від партнерів: Офісу ЮНЕСКО в Україні, МФ «Відродження», Українського інституту (спільно з ІСК), Lviv Media Forum, а також Міністерства культури Чехії та Чеського комітету Міжнародної ради музеїв. Ці заходи були сфокусовані на практичних питаннях, наприклад, політики у сфері культури, роль культури у відновленні України, робота зі спадщиною під час війни чи боротьба з російською пропагандою у міжнародному контексті. Запис спецподії МФ «Відродження», присвяченій реформуванню гуманітарної сфери: https://bit.ly/3sTUzKf

Паралельно із дискусійною діяла артпрограма, що є невід’ємною частиною кожного конгресу й націлена на розкриття його теми. Це був проєкт «Український Зріз» — експозиція творів сучасних українських авторів: це Яна Бачинська, Костянтин Зоркін, Жанна Кадирова, Алевтина Кахідзе, Миро Клочко та Анатолій Татаренко, Павло Маков, В’ячеслав Поляков, Даніїл Ревковський і Андрій Рачинський, Сергій Савченко, Fantastic Little Splash. Кураторами проєкту є Влодко Кауфман і Сергій Петлюк, із простором працювали Олексій Хорошко та Сергій Столярук. Проєкт відрили перфомансом Ярина Шумська, Юрій Штайда та Влодко Кауфман.

Під час кураторської екскурсії експозицією Влодко Кауфман зазначив, що «все крутиться довкола землі». І представлені твори нагадують так чи інакше ведуть до цього: «Захисний шар. Саджанці» Костянтина Зоркіна, «Паляниця» Жанни Кадирової, «Зовнішні землі» Сергія Савченка, «Mappa Mundi» Павла Макова. Біля робіт, як-от «ı.|.ı 2022» В’ячеслава Полякова чи «Invasions» Алевтини Кахідзе, на поверхню неминуче проступає досвід війни, деякі, як «Шкіра мого діда» Яни Бачинської чи «Конкретний і неясний» від Fantastic Little Splash (Лєра Мальченко, Олександр Ганц), торкаються осмислення минулого, персонального чи колективного, в тому числі радянського. Роботи були представлені в холі головного корпусу Львівської політехніки, дещо по-іншому означуючи звичний академічний простір.

Цієї осені, «Український Зріз» також представлять у Любліні (Польща). Проєкт втілюється га підтримки Українського культурного фонду та ЗМІН Фундації.

«Конгрес — це можливість відчувати опору під ногами, тяглість. Коли все хитається, добре мати місце та простір для зустрічі, рефлексії, розмови і власних голосів. Та Конгрес — це не лише три дні, він має бути живою сталою платформою, адже, зрозуміло, нам не вдалося за декілька днів обговорити все важливе. Цьогорічний Конгрес дав розуміння: часи важкі, але нам потрібно планувати, вибудовувати бачення майбутнього,— підсумовує керівниця проєкту Конгрес Культури Юлія Хомчин.

Конгрес Культури UKRAINE! UNMUTED у Львові організували Інститут стратегії культури та ГО «Вірменська 35» за підтримки Львівської міськради, Українського культурного фонду, Міжнародного фонду «Відродження», ЗМІН Фундації та «Львівської політехніки».

Поділитися