10 лютого завершився період збору пропозицій до проєкту Стратегії розвитку культури України на 2025-2030 роки — й Інститут стратегії культури зафіксував певні рекомендації.

🟠 Одна із них стосується забезпечення умов для створення на місцях (у містах / регіонах) фондів культури як сталого інструменту підтримки культури на конкурсній основі на локальному рівні. Нині різні українські міста мають відмінні першочергові потреби, та локальні фонди культури як формат, що передбачає поєднання коштів різних зацікавлених сторін (державно-приватне партнерство, кошти міста, області й держави, внески меценатів, бізнесу, фандрейзингові кампанії, ін.), варто розглядати як можливість для підтримки й розвитку міст через культуру. Ймовірним є формування мережі міських фондів культури. Ця рекомендація стосується такої окресленої у проєкті Стратегії стратегічної цілі, як «Зміцнення людського капіталу через культурні практики».

🟠 Ще один фокус — програма «Європейська столиця культури» як можливість для українських міст. Наша пропозиція розкриває стратегічну ціль «Інтеграція української культури як активного учасника і рівноправного партнера глобальних культурних процесів». Йдеться про сприяння з боку держави розширенню доступу до європейських програм і стимулювання розвитку громад, зокрема через аплікування на програму Європейського Союзу «Європейська столиця культури» (на цьому етапі від України як від кандидата на вступ до ЄС, у майбутньому — як країни-члена ЄС із відповідним розширенням умов долучення до програми). Російська війна проти України нині ставить перед більшістю наших міст інші пріоритети, однак ця всеєвропейська програма у перспективі може бути шляхом для їхнього відновлення, роботи з досвідами та ідентичністю.

В основі обидвох пунктів — теоретичне опрацювання тематик та практичний вимір. У Львові було розроблено модель міського фонду культури (що може бути адаптована іншими містами), і Львів серед українських міст став першопрохідцем у конкурсі ЄСК на 2030 рік (зараз ми на другому етапі конкурсу).

🟠 Опис моделі міського фонду культури: https://bit.ly/3xrmL4B.

🟠 Аналітичний документ «ЄСК: Європейська столиця культури. Чому цей титул має значення»: https://bit.ly/3BYk5ze.

🟠 Документ «ЄСК: Чеклист для українських міст»: https://bit.ly/3FLJ7Dy.

____________

Робота над напрацюванням національної Стратегії розвитку культури триває із серпня 2024 року. У березні цьогоріч передбачено розгляд цього питання на засіданні Кабміну, котрий, як визначено законом «Про культуру», й затверджує Стратегію та план заходів щодо її реалізації за поданням профільного центрального органу виконавчої влади, тобто Міністерству культури та стратегічних комунікацій України.

Поділитися