Минулого тижня, 5-10 травня, у Львові відбулася серія робочих зустрічей із Робертом Палмером, експертом з культурних політик та культурного розвитку міст. У фокусі була заявка Львова на фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».

Для команди Львова як міста-учасника конкурсу Європейського Союзу «Європейська столиця культури 2030» робота із Робертом Палмером стала нагодою комплексно, а водночас детально, з урахуванням різних перспектив, розглянути заявку міста, а також проєкт Стратегії розвитку культури Львівської громади до 2032 року як один із важливих та пов’язаних з аплікуванням на конкурс ЄСК аспектів.
Вдячні Роберту Палмеру за експертний супровід Львова на шляху до титулу ЄСК, занурення у специфіку концепції Львова як кандидата на статус ЄСК (Responsibility to Be) та контекст українських реалій.
Із експертом обговорили ключові складові заявки: від формування архітектури програми, європейського та інших вимірів, зв’язку з довгостроковим плануванням міста — до комунікації, взаємодії з аудиторіями, бюджету й системи оцінювання впливу. Роберт Палмер допоміг звірити наміри Львова як учасника конкурсу ЄСК з очікуваннями журі, визначити сильні сторони програми, уточнити ризики тощо.


Участь у зустрічах взяли представники(ці) міста, команди Львова — міста-кандидата на ЄСК та ІСК. Це Андрій Москаленко (Львівська міська рада), Юлія Хомчин, Ліда-Савченко Дуда, Ірина Шутка, Лаврін Шимін, Анастасія Дем’янюк, Анастасія Нечипоренко (команда Львова — кандидата на титул ЄСК, ІСК), Ярина Мельник, Ольга Коцька, Григорій Семенчук, Богдан Шумилович, Вікторія Швидко, Євгенія Нестерович, Володимир Беглов (команда Львова у конкурсі ЄСК).
До роботи зі Стратегію та ЄСК долучилися Василь Ткачук, Соломія Ткач (ІСК), Олексій Тарабан (управління культури), Лейла Мелесова-Вальчак, Андрій Курочка (комісія культури, молоді, спорту та зовнішніх зв’язків ЛМР), Наталія Бунда (Unbroken Art), Тетяна Балукова (офіс охорони культурної спадщини ЛМР), аналітикині Мар’яна Куземська та Богдана Брилинська.


Окрім робочих сесій, пан Роберт ознайомився з низкою культурних інституцій, зокрема відвідав Jam Factory Art Center, Львівський скансен «Шевченківський гай», Театр Лесі Українки, Львівську оперу, Муніципальний мистецький центр, Музей Ідей, Культурний хаб, Львівську політехніку. Також побував у реабілітаційному центрі Unbroken та на Личаківському військовому кладовищі (Поле Почесних Поховань Героїв).
Досвід Роберта Палмера у тематиці ЄСК дуже багатий. Власне, він був залучений до процесів становлення конкурсу ЄСК від 1985 року. Був директором двох ЄСК (Глазго 1990, Брюссель 2000). Є автором звіту для Європейської комісії з оцінкою сорока ЄСК, головою журі конкурсу та консультував низку міст, які отримали це поважне знання.
Загалом його експертиза охоплює низку питань: культурні політики і стратегії, спадщина, культурний туризм, креативна економіка, культурний розвиток та відродження міст і регіонів, ін. Він був директором департаменту культури та культурної спадщини при Раді Європи (2006–2013). Консультував ЮНЕСКО, Європейську комісію, Британську Раду, різні культурні інституції та мережі з питань культури.

Візит Роберта Палмера до Львова організував Інститут стратегії культури. Його реалізовано в рамках програми Vidnova Placement / Vidnova Program, створеної Commit by MitOst gGmbH за фінансової підтримки Robert Bosch Stiftung.
Робочі сесії відбувалися в ІСКу, у просторі Mono та America House Lviv.
________
Фінал конкурсу ЄСК 2030 відбудеться восени. Усередині вересня міста-учасники конкурсу повинні подати свої заявки. У жовтні відбудеться захист аплікацій — і стане відомим, хто переміг. За титул ЄСК Львів змагається із чорногорським Никшичем.
Нагадаємо, Львів став першим українським містом, що вирішило позмагатися за поважний титул. Місто подається в окремому колі — для міст країн-кандидатів або потенційних кандидатів на членство в Євросоюзі, країн Європейської асоціації вільної торгівлі / Європейського економічного простору.
Яким був шлях Львова до ЄСК на першому етапі конкурсу, зафіксовано у нашому матералі. А тут доступний сайт Львова як кандидата на статус ЄСК.