Інститут стратегії культури й агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks розпочинають проєкт із напрацювання моделі міського фонду культури на прикладі Фонду культури Львова. До процесу можуть долучитися зацікавлені фахівці та дієвці культури.

Проєкт «Можливості та механізми створення міських фондів культури» має на меті напрацювати модель муніципального фонду культури і запропонувати Львову новий інструмент розвитку для сфери культури. Пропозиція нової практики ефективного використання ресурсів у сфері культури на конкурсних засадах актуальна для України: у країні немає чинних муніципальних фондів розвитку культури, створених за ініціативи та коштом органів місцевого самоврядування.

«У цьому проєкті ставимо перед собою декілька завдань. Маємо проаналізувати функціональні частини міських фондів культури і розробити комплексну модель фонду. Результати стануть основою для появи в нашому місті нової інституції — Фонду культури Львова:
сподіваємося, відповідне рішення про створення нової інституції буде підтримане депутатами міської ради, а також зацікавить інші українські міста. За успішне впровадження цієї практики загалом відповідає середовище культури, адже це для людей культури — можливість для розвитку і реалізації,» — говорить Ліда Савченко-Дуда, керівниця напрямку створення міського Фонду культури Інституту стратегії культури (ІСК).

«У Львові вже звичною традицією є проведення різноманітних конкурсів та надання різноманітних грантів. Підтримка україномовного книговидання, єдина муніципальна літературна
премія, гранти на дослідження в галузі культури, підтримка заходів з року в рік набирають нових обертів. Відтак, за ініціативою міського голови Львова, 2020 рік було визначено з Фокусом на культуру. І незважаючи на складну ситуацію з пандемією у світі, в рамках відзначення цього року було проведено конкурс проєктів. На нього було подано рекордну кількість заявок — 140. Це стало важливим індикатором необхідності створення у Львові окремого Фонду культури,» — зазначає Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова із питань розвитку.

Проєкт передбачає співпрацю різних сторін. Він реалізовується за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради. Про це розповідає Юлія Хомчин, директорка ІСК:
«Процес є учасницьким і об’єднує різні сторони. Це і фахівці, представники та представниці середовища культури Львова, де ідея фонду давно має підтримку. Це і муніципальна складова — ІСК, одним із завдань якого є створення Фонду культури Львова. Незалежна консалтингова й аналітична агенція PPV Knowledge Networks забезпечує аналітику й експертизу. Плюс є підтримка на рівні держави (від УКФ) й міста. Проєкт дозволить залученим учасникам отримати важливий досвід і новий інструмент для сфери».

Володимир Воробей, директор PPV Knowledge Networks, керівник проєкту, підсумовує: «Творення інституцій нового типу вимагає якісного аналізу альтернатив, підходів та сценаріїв. Фонд культури Львова, що його передбачено Стратегією розвитку культури Львова 2025, має шанс стати знаковою інституцією, як Український культурний фонд. Прикметно, що саме УКФ дає нам
можливість напрацювати концепцію Фонду культури Львова у відповідний спосіб. Раді, що PPV Knowledge Networks залучені до цього інноваційного для України проєкту».

До роботи над моделлю фонду можуть долучитися зацікавлені фахівці. Маючи відповідний професійний досвід та ідеї щодо діяльності міського фонду культури, дотичність до львівського
контексту і готовність взяти участь в засіданнях обраної робочої групи у липні-серпні, потрібно включно до 29 червня заповнити форму.

Учасників/-ць визначатиме команда й куратори проєкту. Зголоситися можна до однієї з 4 груп, які працюватимуть над такими питаннями:
— мериторична частина:
які формати та напрями конкурсних програм варто мати на місцевому рівні, як вони доповнюють державні та міжнародні програми розвитку культури
Кураторка: Ліда Савченко-Дуда, керівниця
напряму створення міського Фонду культури Інституту стратегії культури
— інституційна частина:
якою має бути структура врядування фонду, як забезпечується незалежність, підзвітність, прозорість діяльності
Кураторка: Юля Хомчин, директорка Інституту стратегії культури
— організаційно-правова частина:
якими мають бути юридична форма, структура та персонал Кураторки: Світлана Ільницька, Анна Лиско (LI Partners)
— фінансова частина:
які джерела забезпечення можливі, яким буде управління фінансами та бюджет
Куратор: Михайло Мороз, учасник робочої групи з розробки стратегії розвитку культури Львова до 2025 року, екс-очільник управління культури ЛМР, викладач кафедри культурології УКУ, проєктний менеджер

Проєкт «Можливості та механізми створення міських фондів культури» продовжує попередню роботу ІСК та PPV Knowledge Networks у напрямі створення фонду культури, розпочату у 2018 році:
Звіт про зустрічі з дієвцями культури
Аналітика про практики фінансування культури у 6 країнах (Болгарія, Нідерланди, Велика Британія, Франція, Данія, Польща).
Новини про проєкт — на facebook-сторінці ІСК.


PPV Knowledge Networks — агенція економічного розвитку, що розвиває бізнеси та міжсекторні зв’язки. Надає послуги з проєктного менеджменту, консалтингу, аналітики для бізнесу та організацій в таких секторах/напрямах: креативна економіка, зелена економіка, розвиток МСП місцевий економічний розвиток, бізнес-консалтинг, грантовий менеджмент.

Український культурний фонд – державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури
України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Контакти: csi.lviv.info@gmail.com, 097 788 78 81 (Ірина Шутка, менеджерка з комунікації проєкту).

Поділитися