Конгрес культури — платформа для професійної спільноти сфери культури, що відбувається щодва роки у Львові. Перший Конгрес відбувся 11-13 жовтня 2019 року у Львові під темою «Перехід 1989» і зібрав близько 300 представників сфери культури з України та з-за кордону.
Конгрес культури — можливість започаткувати традицію конгресу-бієнале, що стане для українського інтелектуального і мистецького середовища платформою для систематичного обговорення, ревізії та стратегування у сфері культури.
«Перехід 1989» хронологічно та метафорично відштовхується від 1989 року — часу падіння Берлінського муру та вихідної точки розпаду СРСР.
Формат події робить акцент на дискусійному характері та створює поле для рефлексії чуттєвого досвіду останніх 30-ти років. Важливим є як досвід України, так і загалом Європи, перед котрою нині постає чимало нових викликів.
Для розробки концепції та програми Конгресу команда ІСК ініціювала створення Візійної групи, що згуртувала представників та представниць сфери історії, культурології, філософії, письменників та журналістів, митців та громадських діячів, інтелектуалів та візіонерів України: Андрій Дахній, Зеновій Мазурик, Зоряна Рибчинська, Юрій Прохасько, Остап Сливинський, Оксана Форостина, Вікторія Садова, Оксана Дащаківська, Влодко Кауфман, Богдан Шумилович, Антін Борковський. Конгрес пропонує розгляд теми крізь призму трьох тематичних блоків, акцентуючи на власне соціокультурному аспекті:
- Мури. Куратор блоку Антін Борковський — журналіст, громадський діяч, політолог. Метафора мурів розглядає роль культури у деколонізації України, формування нових викликів у національній та європейській ідентичності, значення мурів ментальних і культурних, визначення їх наявності чи відсутності.
- Міри. Кураторка блоку Зоряна Рибчинська — завідувачка кафедри культурології Гуманітарного факультету УКУ, експертка проекту CHOICE. Спроба означити культуру як мірило розвитку, розглянути зміни та можливості для сфери культури, дослідження та статистику, право та критику культури.
- Наміри. Куратор блоку Зеновій Мазурик — викладач кафедри культурології УКУ, музеолог, співзасновник «Асоціації музеїв та галерей». Пошук і фіксація актуальних культурних потреб України, ініціювання та розробка стратегій для культури, моніторинг змін.
Дискусійна частина заходу відбулась у незвичайній локації — будівлі колишнього Львівського аеропорту. У програмі Конгресу передбачена й мистецька частина — «Український зріз» — візуальне осмислення ситуації «переходу». Це виставка творів сучасного українського мистецтва, яка відбувається щотри роки. Куратори мистецької складової:
- Влодко Кауфман — перфомер, живописець, графік, куратор і координатор низки арт-проектів і фестивалів, співзасновник «Інституту Актуального Мистецтва».
- Сергій Петлюк — медіа-художник, автор та співкуратор низки мистецьких проектів в Україні та за кордоном.
- Лідія Савченко-Дуда — співзасновниця та арт-координаторка мистецьких проектів МО «Дзиґа», арт-директорка фестивалю «Дні мистецтва перфоманс у Львові».
«Український зріз» та Конгрес культури вже відбувались у минулі роки, зокрема Конгрес культури східного партнерства у 2015 році. Однак мистецька частина відбувалась за кордоном (попередні рази «Український зріз» проводився у Вроцлаві та Любліні), а конгрес мав переважно візійну функцію. У 2019 році ми підсумували дводенні напрацювання Конгресу у вигляді модерованої сесії в форматі «відкритого простору».
Інспіраційними промовами відкрили Конгрес Славенка Дракуліч — хорватська письменниця та журналістка, лауреатка Лейпцизької книжкової премії за внесок у європейське порозуміння; та Оксана Забужко — письменниця, есеїстка, лауреатка літературних відзнак та нагород в Україні та світі (США, Польща). У дискусійних панелях відвідувачі та відвідувачки могли почути наживо Войцеха Пшибильського, Михайла Рашковецького, Богумілу Бердиховську, Марка Невіла, Олесю Островську-Люту, Катерину Ботанову, Олесю Яремчук, Роберта Пясковського, Ярослава Петракова, Сергія Жадана та багатьох інших (близько 70 спікерів та спікерок). Програма Конгресу культури 2019 року.
Захід реалізований за підтримки Українського культурного фонду ГО “Вірменська 35”, Інститутом стратегії культури та за підтримки Львівської міської ради. Слідкуйте за оновленнями на офіційному сайті Конгресу та на Facebook-сторінці.