Site icon Інститут Стратегії Культури

Візія для культури на 10 років: у Львові прийняли Стратегію розвитку культури Львівської громади 2035

У четвер, 24 липня, Львівська міська рада прийняла Стратегію розвитку культури Львівської громади до 2035 року. Документ фіксує бачення сфери, що виходить із реалій воєнного часу і важливої ролі культури в цих умовах, а водночас продовжує практику стратегування у сфері на місцевому рівні.

Стратегія 2035 пропонує погляд на сферу культури Львівської міської територіальної громади у 10-річній перспективі. Її характер зумовлений контекстом повномасштабної війни росії проти України і перспективою повоєнного відновлення країни, потребою посилення національної безпеки,  стійкості суспільства та спроможностей у сфері культури, наявністю національної стратегії розвитку культури, а також євроінтеграційним процесом і участю Львова у міжнародному конкурсі «Європейська столиця культури 2030». Усе це ставить перед галуззю культури і тими, хто в ній працює, нові виклики.

У візії Львів постаєяк «європейське місто живої пам’яті, актуальної спадщини та нових змістів», а культура — як «сила, що творить, розвиває і трансформує місто», «формує простір відповідальності, взаємної турботи, солідарності та зв’язку з місцем для кожного». Візія розкривається через три виміри міста — як спільноти, майстерні, платформи. Зафіксована у документів місія — «сприяти трансформації Львова через культуру — як простору пізнання, пам’яті, дії та уяви. Розвивати культуру як спільне благо, що об’єднує громаду, зцілює її та відновлює, живить ідентичність міста та посилює його стійкість».

«Думати про перспективу 10 років у наших реаліях — амбітно і складно, але ми маємо це робити, бо це означає думати про майбутнє — міста і громади, сфери культури, тих, хто її творить. Думаю, якраз у складні часи стратегічне бачення особливо важить: така візійна рамка дозволяє навести фокус на визначальному, як-от роль культури в контексті національної безпеки, дипломатії чи побудові безбар’єрного суспільства. Водночас гнучкий підхід у Стратегії 2035 дозволить оперативно реагувати на зміни у галузі чи ззовні. Цінність цього документа (як і Стратегії 2025) — в залученості різних зацікавлених сторін та голосів: це люди культури, візіонери і практики, мешканці й експерти зі стратегування, депутати Львівської міської ради. Я хочу подякувати кожному і кожній за участь у важливому процесі», — каже Юлія Хомчин, директорка Інституту стратегії культури, депутатка Львівської міської ради (комісія культури, молоді, спорту та зовнішніх зв’язків).

Юлія Хомчин представила проєкт Стратегії 2035 депутатам ЛМР на засіданні 24 липня. Міський голова Львова Андрій Садовий назвав прийняття  Стратегії у часи війни «знаковим моментом», адже «місто, яке інвестує в освіту і культуру, має майбутнє». «За» проголосувало 37 депутатів міської ради.

Фото Романа Балука для Львівської міської ради.

Фото Тетяни Штифурко.

У Стратегії 2035 — шість стратегічних напрямів, в межах яких зафіксовані певні цілі, активності й індикатори. Наскрізними у ній є пріоритети людиноцентричності, учасництва, безбар’єрності, сталого розвитку і технологічності.

Перший стратегічний напрям постав як очевидна реакція на агресію росії і позиціонує культуру як чинник національної безпеки, культурні практики — як засіб підтримки та інтеграції суспільства, осмислення досвідів війни, опору інформаційним загрозам. Ще один фокус Стратегії — людський капітал та освіта. Передовсім це підтримка фахівців через формування умов для професійного зростання і самореалізації, що має робити сферу привабливою, зокрема для молоді, сприяти поверненню дієвців культури з-за кордону. Значна увага, як і в попередній профільній Стратегії (2017—2025), зосереджена на збереженні й (пере)осмисленні спадщини у повсякденному житті громади. Особливий акцент нині — на практиках пам’ятання як основі згуртованості, пошанування загиблих у нинішній війні, міжпоколіннєвого діалогу.

Блок про інновації розкриває питання інтеграції технологій в культуру, ролі креативної економіки у подоланні наслідків війни, зв’язків культури й бізнесу, медицини, урбаністики тощо, де й народжуються рішення актуальних проблем. Культура потребує якісної опори: ефективного управління, сталого фінансування, інноваційної інфраструктури. Тут ідеться про оновлення міських культурних політик, модернізацію інституцій культури, децентралізацію, формування екосистеми підтримки культури на локальному рівні з урахуванням безпекових викликів і актуальних підходів.

Новим у Стратегії став напрям «Міська культурна дипломатія». Він стосується посилення впізнаваності Львова, промоції української культури у світі через розвиток партнерств, підтримки мобільності митців, залучення до міжнародних форумів та конкурсів. Важливим у цьому контексті є участь Львова у конкурсі Європейського Союзу «Європейська столиця культури 2030»: зараз місто готує заявку на фінал, у жовтні дізнаємося результат конкурсу.

Фото Романа Балука для Львівської міської ради.

Стратегія 2035 має рамковий характер, реалізовуватиметься на принципах гнучкого управління, що дозволяє динамічно реагувати на зміни. Документ розробив Інститут стратегії культури. Стратегія є результатом дослідницької роботи (опитування мешканців, інтерв’ювання дієвців сфери, аналіз матеріалів), експертного консультування, учасницького процесу із представниками сфери культури та інших галузей у 2024-2025 роках. Документ перейняв «естафету» від Стратегії розвитку культури Львова 2025.

Із текстом Стратегії 2035 можна ознайомитися тут: https://bit.ly/4f1Dr96.

Поділитися