Site icon Інститут Стратегії Культури

UKRAINE! UNMUTED понад рік! 5-й Зріз, 3-й Конгрес Культури, збірка есеїв

У Польщі, в Любліні, завершилося 5-те триєнале «Український Зріз» — і ми можемо підсумувати великий понад річний подієвий цикл — Конгресово-Зрізовий, що охопив три країни: Литву, Україну та Польщу

Ідеться про чергові — 2022-2023 років — едиції Конгресу Культури і триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз» зі спільним тематичним фокусом UKRAINE! UNMUTED (Україна бере голос!). Власне, ці масштабні проєкти на певних етапах перетиналися та доповнювали один одного, об’єднуючи низку форматів: дискусії, виставку, друковане видання, подкаст.

Розмова про 5-й Зріз та презентація збірки UKRAINE! UNMUTED у Львові. Січень 2023 року.

Ціллю всього було спробувати означити / зафіксувати, що відбувається в Україні та її культурній сфері, як ми почуваємося і змінюємося нині — у війні, що потрібно, аби не зневірюватися і попри все дивитися вперед (недарма на Конгресі Культури багато говорили про майбутнє). Якщо ж про іноземну аудиторію, ішлося про те, щоби показати, хто ми та чого прагнемо, якими є наша культура й мистецтво, як борються і за що на фронті помирають наші захисники та захисниці, чому у мирних містах від російських ракет гинуть цивільні. Іноді озвучити речі, часто очевидні для нас, але мало- або невідомі та, можливо, нецікаві тому, хто десь далеко живе своїм життям і турботами.

Усе почалося ще 2022-го. Саме на цей рік випала чергова — 5-та — едиція триєнале «Український Зріз». І хоча було не зовсім зрозуміло, як бути з проєктом під час війни (з першим по вторгненні шоком, відкриттям злочинів у Бучі та Маріуполі, з тривогами і потім блекаутами), ми вирішили, що Зріз потрібен.

→ Каунас

Так, за підтримки наших литовських колег восени 2022-го Зріз було представлено в межах програми Каунас ЄСК 2022. Це була нагода, спосіб говорити про Україну, українську культуру, війну, яку проти нас (і вільного світу) веде росія. Тоді у програмі проєкту під назвою UKRAINE! UNMUTED презентували експозицію творів та проєктів сучасних українських митців та мисткинь, відбулися дискусії за участю інтелектуалів(ок) з України, Польщі, Литви, була представлена однойменна есеїстична збірка. Експозицію 5-го Зрізу тоді відвідали президент Литви Ґітанас Науседа, президент Польщі Анджей Дуда і тодішній президент Латвії Егілс Левітс.

Кураторська екскурсія Сергія Петлюка проєктом «Український Зріз» у Каунасі. Листопад 2022 року.
Керівниця Kaunas 2022 Вірджинія Віткіне, (тодішній) президент Латвії Егілс Левітс, президент Литви Ґітанас Науседа та президент Польщі Анджей Дуда відвідують експозицію 5-го Зрізу в Каунасі ЄСК 2022. Листопад 2022 року.

→ Львів

Розгортанням теми UKRAINE! UNMUTED став ІІІ Конгрес Культури у Львові, що відбувся у вересні. Перед Конгресом стартував 2-й сезон подкасту UKRAINE! UNMUTED, а у серпні також була Лекція Незалежності від Юрка Вовкогона «Бути собою». Він діяв три дні. Це була основна програма у тематичних блоках «Мова війни», «Міграція», «Пробудження голосу» + супровідна програма із практичними тематичними фокусами (як збереження спадщини, програма ЄСК чи реформування гуманітарного блоку). Мистецькою складовою стало триєнале «Український Зріз». Відеозаписи подій Конгресу доступні українською на YouTube-каналі Конгресу й англійською на YouTube-каналі ІСК.

Конгрес Культури UKRAINE! UNMUTED у Львові. Підсумкова розмова. Вересень 2023 року. Фото Віталія Грабара.

→ Люблін

Це партнерське місто у Польщі стало наступним пунктом для UKRAINE! UNMUTED. Від вересня дотепер там діяла експозиція Зрізу. А наприкінці жовтня також відбувся цикл дискусій — про людей культури та війну, солідарність і спротив українців, сприйняття українського мистецтва за кордоном. Долучилися спіркер(к)и з Великої Британії, США, Польщі, України.

Дискусійна програма в межах Українського Зрізу у Любліні. Жовтень 2023 року. Фото Marcin Pietrusza.
Екскурсія Збі́ґнєва Собчука (Centrum Kultury w Lublinie) 5-м Зрізом у Любліні. Листопад 2023 року.

І окремо про збірку есеїв UKRAINE! UNMUTED. Її ідея з’явилася під час однієї з повітряних тривог. Тексти про різні явища української культури та її історії (авангардне мистецтво початку ХХ ст., українська культура як «історія неочікуваного успіху», антиколоніальні процеси в кіно чи у сфері моди) запрошують іноземця до простору української культури, мають зацікавити нею. Есеї видано, крім української, англійською, литовською та польською. Наша збірка нині вже є в читачів у Литві, Польщі, США, Великій Британії, Японії. А ще змагається у конкурсі Премія Львова – міста літератури ЮНЕСКО 2022-2023 (у спецномінації). Українською й англійською матеріали доступні онлайн.

Фото Marcin Pietrusza.

Ось добірка українською:

І англомовна десятка:

На презентації збірки UKRAINE! UNMUTED у Львові. Січень 2023 року.

Ці події — результат спільної роботи десятків людей в Україні, Польщі, Литві, а також з інших країн — тих, хто долучився до заходів: до напрацювання концепції, до організації чи як учасник, партнер, грантодавець або ж насамперед як відвідувач виставки, слухач дискусій чи подкастів. Тих, хто розуміє, що ця рефлексія та комунікація нині потрібні та важливі, причому різним її сторонам.

Зараз ми розглядаємо можливості продовжити цю комунікацію та презентувати українське сучасне мистецтво і в інших європейських країнах. Водночас Конгрес Культури як стала платформа заохочує дискусії та обговорення питань, котрі «не вмістилися» і не можуть бути вичерпані у три суто конгресові дні. Тож будемо, маємо продовжувати важливі обговорення в міжконгрессі.

Напис UKRAINE! UNMUTED на будівлі колишньої центральної пошти Каунаса, модерністичної архітектурної візитівки міста, — нині осередку культурних події. Листопад 2022 року.

Ці проєкти можливі тому, що ми мали і маємо достатньо захищеного простору й часу, щоби працювати, — і вкотре за це висловлюємо вдячність тим, хто віддає свій персональний час, є позбавлений безпеки і звичного трибу життя, ризикує щомиті здоров’ям і життям, боронячи життя та свободу на лінії фронту.

Зріз та Конгрес UKRAINE! UNMUTED реалізовано за підтримки Українського культурного фонду, Міжнародного фонду “Відродження”, ЗМІН Фундації, Львівської міської ради, Centrum Kultury w Lublinie, Kaunas 2022.

#UKRAINEUNMUTED #УкраїнськийЗріз #UkrainianCrossSection

Поділитися