Site icon Інститут Стратегії Культури

Бібліотеки як небайдужі, безпечні та інклюзивні середовища

29 вересня, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, Львівська муніципальна бібліотека провела підсумкову зустріч із серії публічних подій «Бібліотека: суб’єктність та лідерство» за участю фахівців Інституту стратегії культури. Захід під назвою «Бібліотеки як стратегічний об’єкт міста» мав на меті підсумувати проговорені аспекти роботи бібліотеки, що були представлені у вересні дискусіями «Бібліотеки і війна», «Дитяче читання: тренди і вимоги», «Бібліотерапія як універсальний рецепт у відповідь на українські реалії?», «Бібліотеки в житті інтелектуалів», та спробувати  за підсумками цих зустрічей визначити майбутні напрямки діяльності міської бібліотечної системи в умовах війни. 

Фото ІСК

Спікери та спікерки: 

Вже майже рік у Львові працює нова об’єднана бібліотечна система — Львівська муніципальна бібліотека, що обслуговує мешканців Львова та сіл, селищ Львівської об’єднаної територіальної громади. Це 49 бібліотек-філій. Мережа дорослої та дитячої системи, яка має на меті створення дійсно інклюзивного осередку промоції читання, самоосвіти й розвитку громад. 

Акумулювавши попередні досвіди централізованих бібліотечних систем, Львівська муніципальна система прагне підсвічувати нові актуальні сенси країни, що воює та бореться за власну ідентичність. 

Фото Інни Гевко

Спікери та спікерки заходу впевнені, бібліотеки — це саме ті небайдужі середовища, що можуть забезпечити рішення багатьох проблем. До прикладу, книготерапія, знайома бібліотекарям за замовчуванням, може стати саме тою повсякденною практикою, що допоможе зменшити негативний вплив війни на психологічний стан місцевих мешканців(ок). 

А читання як безперервна сімейна традиція проведення дозвілля, промоутером чого передусім є бібліотеки, сприятиме закладенню базису для відновлення та відбудови України вже зараз. Спільнота, готова постійно вчитися та пізнавати нове, здатна долати будь-які труднощі. Традиція великих публічних та приватних бібліотек якраз про це свідчить. На події «Бібліотеки в житті інтелектуалів» директори обласної, університетської та міської системи поділилися фактами з життя галицьких інтелектуалів як великих бібліофілів.

Фото Інни Гевко

Червною ниткою всіх заходів була тема війни. Йшлося про те, як саме бібліотеки можуть бути корисні для військових, ветеранів та їхніх сімей. Книгозбірні як єдині дійсно безпечні та інклюзивні майданчики (на противагу поширеним стереотипам) є доволі гнучкими та швидкими на реагування. Ще з 2014 року у бібліотеках плетуть маскувальні сітки, готують провізію на фронт. Після 24 лютого 2022 року бібліотеки України примножили свою роботу в цьому напрямі — стали шелтерами для внутрішньо переміщених осіб, гуманітарними штабами, повноцінними волонтерськими осередками.

Бібліотеки — це завжди «вітрина» суспільних проблем, досягнень та прагнень. Досвіди минулого, зафіксовані у книжках, різних артефактах, разом із живим спілкуванням, особистим обміном досвідами, знаннями теперішнього може відкрити нові можливості для майбутнього. 

Фото Інни Гевко

Львівська муніципальна бібліотека має амбітну ціль не тільки розвиватися як інституція, стратегуватися як організація, але й допомогати розвивати і стратегувати місто, громаду, формувати потрібні нині суспільству наративи та рішення. Тому разом з Інститутом стратегії культури мережа міських бібліотек продовжить розробку плану розвитку книгозбірень міста й навчання бібліотекарів навичок культурного менеджменту та промоції. 

Катерина Алексєєнко, бібліотекарка, культурна менеджерка Львівської муніципальної бібліотеки

Поділитися