Site icon Cultural Strategy Institute

«Лабіринт без Мінотавра» від Марії Бакало у Тарту ЄСК 2024

«Лабіринт без Мінотавра» — особлива подія в межах програми «Ukrainian days in Tartu. UKRAINE! UNMUTED». Вона відбулася 7 листопада на Klubi Gutenberg / Aparaaditehas.

Танцівниця, хореографка Марія Бакало запросила охочих через рух та співучасть пройти уявним маршрутом, сповненим історіями й артефактами цілком реального життя під час війни. Впізнавані для кожного в Україні об’єкти чи слова-знаки, як-от сигнал повітряної тривоги, маскувальна сітка чи запитання про книжки Пушкіна-Достоєвського-Толстого у домашній бібліотеці, прямо й безпосередньо розкривали цю дійсність у Тарту, що за понад тисячу кілометрів від України, а водночас — за 70 км від російського кордону.

У цьому експериментальному танцювальному перфомансі були танець та рух від авторки та різні «зупинки», де вона запрошувала до взаємодії: на одній з них поділилася фотографіями з родинного архіву та історіями рідних, які зазнали репресій у радянський період; одна з них — про дідуся Марії, який на Дніпропетровщині пережив Голодомор 1932-33 років. Схожі історії, очевидно, могла б розказати добра частина учасників дійства.

Водночас навпроти були розміщені уламки російської ракети, яка у липні 2023-го у Львові зруйнувала будинок на вулиці Стрийській, і тоді було вбито 10 людей: ці смертоносні артефакти, які Марія з подругою підібрала у Стрийському парку, можна було порозглядати, потримати в руках, забрати собі, якщо хтось захотів доповнити цими об’єктами не менш токсичну за суттю колекцію «уламків російської культури», музики чи літератури.

А демонструючи форму російського військового, Марія розмірковувала про те, що її власник мав (і зробив свій) вибір— брати до рук зброю чи ні, стріляти чи ні, вбивати чи ні. Чи опирався він прийнятому рішенню, чи самоусунувся?

Ще на одній зупинці (і вже після виступу) охочі долучилися до плетіння маскувальної сітки, доповнивши раніше заплетені фрагменти під час кількох виступів у США. Власне, первинно перфоманс задуманий для іноземного глядача і був створений та презентований у США, де Марія навчалася на програмі з експериментальної хореографії у Каліфорнійському університеті в Ріверсайді.

Слова особливої подяки Siim Sauk / Тарту 2024 — за його уважний та чутливий супровід процесу підготовки перфомансу та влучні технічні рішення.

Проєкт UKRAINE! UNMUTED організував Інститут стратегії культури та ГО «Вірменська 35». Він став частиною програми Тарту ЄСК 2024 та втілений за підтримки Європейського Союзу й Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське відродження України».

Поділитися