Site icon Інститут Стратегії Культури

Art Resistentia: Влодко Кауфман

͠
Ми вже говорили про театр і літературу у проєкті Art Resistentia. Сьогодні у фокусі — художник в соціумі та візуальне мистецтво. Курує цей блок Влодко Кауфман, перфомер, живописець, графік, куратор, арт-директор галереї «Дзиґа», співзасновник Інституту Актуального Мистецтва

«Художник в соціумі — це, як правило, постать, яка чинить опір. Немає значення, про який контекст йдеться: фізичний, моральний, віртуальний, ідеологічний… Чи то пандемія, чи комунізм, чи соціальна нерівність, чи війна або революція. Колись ми постійно воювали зі «совком»: ти опирався, намагаючись дотримуватися кодексу честі, заперечуючи «правильну партійну лінію»… То була опірність. Пізніше змінювалися лише явища, на які реагуєш, і у сенсі збудника між комунізмом і ковідом я особливої різниці не бачу. Художників, що чинять спротив, можна назвати резистенторами (є ще ті, які пливуть за течією, але це не означає, що вони гірші чи кращі). Думаю, авторів, відібраних до Art Resistentia, об’єднує те, якими вони є в соціумі.

Місією художників-резистенторів є діагностування соціуму. Але вони не пропонують рецептів вирішення проблем, а вказують, акцентуюсь, тиснуть на болючі точки. Тут є парадокс: автор, який має цю категорію опірності, як правило, некомфортний для соціуму, має з ним напружені відносини і його ідеї не сприймають (як часто є з представниками Contemporary Art), але з часом ці ідеї стають трендом і впливають на формування культурологічних процесів.

Саме в суспільстві художник визначає, ким він є, і у своїй творчості реагує на соціум, на все, що в ньому відбувається. Це перш за все питання про його незалежність, про зв’язок, взаємовплив між свободою та демократією, свободою і анархією чи абсолютною свободою. Резистентність мистецтва і те, наскільки опірність художника впливає на формування інституцій демократії, — це, власне, й будемо досліджувати в нашому проєкті».

͠
Попереду — музика та Остап Костюк. #ArtResistentia — проєкт про опірність мистецтва, націлений на підтримку арт-середовища Львова. Проєкт втілює Інститут стратегії культури та Мистецька майстерня «Драбина» за підтримки Львівська міська рада у рамках Програми «Львів 2020: Фокус на культуру».

Поділитися